Zdravie a krása

Potravinové alergie, ako ich odhaliť?

potravinové alergieStále viac ľudí trápia rôzne alergie a to aj tie potravinové. Ak aj vy máte podozrenie, že ste na nejakú potravinu alergickí, máte niekoľko možností ako si svoje podozrenie potvrdiť. Čo sú to potravinové alergie, ako sa prejavujú a ako ich odhaliť?

Potravinové alergie

Alergia je prehnaná reakcia imunitného systému na nejaký alergén. Po zjedení potraviny, ktorá obsahuje alergizujúcu látku, sa prejaví silná reakcia tela.

U potravinovej alergie to často býva orálne alergický syndróm alebo napríklad kýchanie alebo žihľavka.

Potravinová alergia môže byť aj niekoľko rokov skrytá a prejaví sa až pri nadmernom strese, v dôsledku celkovo zlej životosprávy alebo so zmenou prostredia.

Súčasne s potravinovou alergiou sa často objavujú aj alergie na pele – to je dané podobnosťou alergénov v peľoch a niektorých potravinách, hovorí sa o takzvanej skríženej alergii.

Ako sa prejavujú potravinové alergie?

alergická reakcia na potravinovú alergiuNajčastejším prejavom potravinovej alergie býva orálne alergický syndróm, ktorý sa prejavuje svrbením alebo opuchom pier, jazyka, podnebia, ďasien, objavuje sa vyrážka okolo úst.

Ďalšími príznakmi potravinovej alergie sú hnačka, krv v stolici, dýchavičnosť, žihľavka, vracanie alebo bolesti brucha.

Vo vážnych prípadoch môže dôjsť aj k anafylaktickému šoku s následkom smrti.

Alergická reakcia sa prejaví obvykle ihneď po požití potraviny. Ak je reakciou hnačka alebo krv v stolici, objaví sa až o niečo neskôr – za jednu až dve hodiny.

Najčastejšie alergizujúce potraviny

Aj keď alergiu môže spôsobiť akákoľvek potravina, niektoré sú ako alergény častejšie. Sú to predovšetkým mlieko, vajcia, ryby, jablká, hrušky, marhule, broskyne, jahody, paradajky, zeler, špenát, petržlen, orechy, ovocie, múka, mäso a kakao.

Ako riešiť potravinové alergie?

potravinová alergiaAk viete, že ste na niektorú potravinu alergickí, je treba ju vyradiť z vášho jedálnička.

Niektoré potraviny sú si príbuzné, ale nemusia alergiu spôsobiť a nie je treba ich prestať jesť.

Ak viete, že vám napríklad orechy spôsobujú silnú alergickú reakciu, je potrebné sa vyhnúť všetkým potravinám, ktoré by ich mohli obsahovať napríklad len v malom množstve – napr. sušienky, múčniky, čokoládu, atď.

Testy na alergológii

Ak máte podozrenie na potravinovú alergiu, vydajte sa na alergológiu. Tam vám môžu urobiť testy na alergiu. Budú sa vás pýtať na situácie, kedy sa u vás vyskytla alergická reakcia, ako prebiehala a na ďalšie podrobnosti.

Testovanie sa uskutočňuje buď formou kožných testov alebo priamo z krvi.

U kožných testov sa sleduje reakcia v mieste, kam vám bol alergén vpravený. Vzhľadom k tomu, že sa testuje niekoľko alergénov naraz a vaše telo je tým zaťažené, môžu sa vyskytnúť reakcie aj na tie potraviny, ktoré vám pri bežnej konzumácii alergickú reakciu skutočne nevytvoria. Ide teda skôr o určenie tých potravín, na ktoré je váš imunitný systém citlivý.

Rovnako tak to platí u krvných testov, kde sa podľa zistených protilátok na určitú potravinu, určí či môžete byť alergickí alebo nie.

Existujú aj veľmi presné, špeciálne testy na zistenie alergie, vďaka ktorým sa môžete otestovať doma a nemusíte chodiť k lekárovi.

Testovanie nie je lacnou záležitosťou ale zase je to jednorázová činnosť, to znamená, že raz sa otestujete a máte prehľad o svojich alergiách na mnoho rokov dopredu a je na každom jednom z nás aby si zvážil, všetky zdravotné riziká a prípadne až ohrozenie smrti v prípade neočakávanej alergickej reakcie.

Testovacia diéta na potravinové alergie

Oveľa presnejšia na určenie potravín, na ktoré ste alergický, je testovacia diéta spojená s pozorovaním, ktorej sa inak hovorí eliminačný test. Ten spočíva v tom, že zo svojej stravy vyradíte všetky možné potraviny, ktoré vám môžu alergiu spôsobovať.

Na týždeň vyraďte zo svojej stravy všetky podozrivé potraviny a nechajte od nich svoje telo vyčistiť. Po týždni začnite postupne zaraďovať jednotlivé potraviny späť do jedálnička. Začnite s potravinami, ktoré majú najmenšiu pravdepodobnosť, že vašu alergiu spôsobujú.

Pridávajte vždy len jednu potravinu, jedzte ju aspoň 3x denne vo veľkom množstve. Ak sa nevyskytne počas nasledujúcich 2-3 dní žiadna neprimeraná reakcia, môžete ju vyradiť zo zoznamu alergénov. V teste pokračujte ďalej s ďalšou potravinou. Ak sa u niektorej potraviny objaví alergická reakcia, prestaňte ju konzumovať a ďalej pokračujte v teste až po týždni od jej vyradenia.

Ako vidíte, testovacia diéta je časovo veľmi náročná, ale môžete vďaka nej pomerne presne určiť všetky potraviny, ktoré vám spôsobujú alergické reakcie.

Oveľa rýchlejšou a jednoduchšou metódou ako zistíte na aké potraviny ste alergický je test na potravinové alergie, ktorý dokáže otestovať až 59 druhov potravín a za 40 minút máte výsledky. Je to výrobok, vďaka ktorému dokážete otestovať všetky svoje potravinové alergie aj bez prítomnosti lekára.

Teraz je len na vás, či sa v prípade podozrenia na alergiu rozhodnete pre testy na alergológii, vyskúšate testovaciu diétu alebo priamo test na potravinové alergie.

Podobné články

6 Comments

    1. Fungujee. Zistil mi intoleranciu na ryzu a oriesky. Ze som alergická na oriešky to som už vedela ale že na ryžu to nie – je pravda, ze po ryzi som sa citila dost zle, ale ze som na nu intolerantna, by som nikdy nepovedala. Vyhybam sa jej a je omnoho lepsie

    2. mne bolo často krát zle a nevedela som prečo :O. Až teraz som zistila, že mám potravinovú intoleranciu na papriku. Bez toho testu by som to vôbec nevedala a aj nadálej sa trápila prečo mi je niekedy tak veľmi ťažko a zle na žalúdok

  1. casto krát ma nadúva a mám také plné brucho, že nemôžem skoro ani chodiť. Myslíte že mám na niečo alergiu ?

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button