Recepty

Ako upiecť slivkovú bublaninu?

Dva recepty na slivkovú bublaninu – a jeden skoro neznámy! Slivkovú bublaninu pripravujeme najmä vtedy, keď nemáme veľa času na náročnejšie múčniky. Slivková bublanina je rýchlo hotová, no najmä v čase čerstvých sliviek príde na chuť. Ako upiecť slivkovú bublaninu? Vybrala som dva rokmi overené a vyskúšané recepty na tú najlepšiu slivkovú bublaninu – na bublaninu z treného cesta a na slivkovou bublaninu so strúhankou.

Čo je potrebné na slivkovú bublaninu:

  • suroviny podľa návodu
  • rúra na pečenie
  • kuchynské vybavenie

Na druhu sliviek skoro nezáleží

Ako upiecť slivkovú bublaninuAké slivky použijeme na slivkovú bublaninu je celkom jedno – hlavne musia byť vykôstkované.

Najmä skraja leta sa na trhu (a na záhradkách či v sadoch) objavujú rôzne typy kôstkových, ktorým všeobecne hovoríme slivky.

Majú síce svoje pomenovanie (ringloty, blumy, slivky), ale to nie je pre pečenie bublaniny rozhodujúce. Jediné „slivky“, ktoré sa skutočne nehodia, sú maličké guľaté žlté mirabelky (niekde sa im hovorí špendlíky) – tie sú po upečení neuveriteľne kyslé.

Ovocie vždy preberieme, vyradíme nahnité a červivé plody. všetky slivky vykôstkujeme.

Slivková bublanina z treného cesta

Postup prípravy slivkovej bublaniny krok po kroku

Na slivkovú bublaninu z treného cesta si pripravíme 100 gramov tuku (napríklad Hera), 120 g cukru, tri vajcia, 150 g polohrubej múky, pol balíčka kypriaceho prášku, citrónovú kôru z dobre kefou očisteného citróna, múku alebo strúhanku na vysypanie formy, pol kilogramu kuchynsky pripravených sliviek, jeden vanilkový cukor.

Tuk vyšľaháme do peny a postupne pridávame cukor a žĺtky, až vznikne napenená hmota (zdvojnásobí objem). Z bielkov ušľaháme tuhý sneh. Potom do našľahaného tuhu zľahka zamiešavame múku s kypriacim práškom a bielkový sneh. Sneh nesmieme „utĺcť“, pracujeme s ním jemne.

Cesto natrieme na vymastený, polohrubú múkou alebo strúhankou vysypaný plech alebo pekáčik (koláčovú formu). Poukladáme rozpolené slivky (reznou plochou nadol, šupkou navrch). Slivky ľahko pocukrujeme vanilkovým cukrom. Pečieme v predhriatej rúre asi 25 minút. Pred podávaním necháme vychladnúť.

„Starodávny“ recept na slivkovú bublaninu so strúhankou

Postup prípravy slivkovej bublaniny so stúrhankou krok po kroku

Na prípravu budeme potrebovať 100 gramov masla, 80 gramov práškového cukru, štyri vajcia, škoricu, citrónovú kôru, 100 gramov strúhanky, pol prášku do pečiva, tuk na vymastenie formy a pol kilogramu očistených sliviek

Maslo napeníme s cukrom a so žĺtkami, pridáme štvrť lyžičky škorice, z polovice citróna ostrúhanú kôru, strúhanku s rozmiešaným práškom do pečiva a nakoniec pevný sneh zo štyroch bielkov. Cesto presunieme do vymastenej a strúhankou vysypanej formy (pekáčika), poukladáme slivky a zvoľna upečieme. Tento typ bublaniny najlepšie chutí z kyslejších odrôd sliviek.

Vedeli ste, že?…

Prapredkom sliviek sú pravdepodobne trnky, z ktorých sa kdesi v okolí Kaukazu vyvinul nový druh, základ dnešných sliviek. Slivky sa najprv dostali do Grécka, kde ich v 3. storočí pred naším letopočtom opísal zakladateľ náuky o ovocných stromoch.

Boli považované za veľmi výživné ovocie už v dobe starého Egypta. Dávali sa do hrobiek starých Egypťanov ako zásoba jedla, aby mŕtvi netrpeli hladom.

Sušené slivky dodávali energiu aj dlhým karavánam obchodníkov cestujúcim v púšti za obchodom.

Ďalšie recepty na zdravé koláče z ovocia nájdete tu:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button