Kuchyňa

Ako sa zbaviť zápachu z chladničky?

ako sa zbaviť zápachu z chladničkyKaždý sa určite niekedy stretol s nepríjemnou vôňou, ktorá sa zrazu vinula z chladničky. Nemusí to hneď znamenať, že sa v chladničke nachádzajú nejaké pokazené potraviny. Dôvodov pre nepríjemný zápach z chladničky môže byť hneď niekoľko. Ako zistiť, o čo sa jedná? A ako sa zbaviť zápachu z chladničky?

Príčiny zápachu z chladničky

 • Pokazené potraviny
 • Výpadok elektrickej energie – znehodnotenie potravín
 • Aromatické, pre niekoho nevoňavé potraviny
 • Nečistoty v odtokovom kanáliku chladničky
 • Pleseň

Riešenie? Starostlivé upratovanie

chladničkaPrvým riešením pre zlikvidovanie západu je dôkladné uprataanie chladničky. Vypnite chladničku zo zásuvky a vyberte všetok obsah. Počkajte, až sa chladničky odmrazí. Pri vyberaní obsahu najčastejšie objavíte príčinu tohto nepríjemného zápachu.

Potraviny ako syry, údeniny či ovocie alebo zelenina sa veľmi rýchlo kazia. Preto je dôležité strážiť dátum spotreby a tieto potraviny správne uchovávať.

Pravidelné čistenie chladničky

Z chladničky vyberte všetky odnímateľné časti, ako sú poličky či šuplíky. Namočte ich vo vani do vody obohatenej o trochu octu, umyte a osušte. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť chladničku.

Potom vymyte vnútro vypnutej a odmrazenej chladničky teplou vodou zmiešanou s octom, jedlou soľou alebo citrónovou šťavou. Koncentráciu voľte podľa intenzity zápachu.

čistenie chladničkyTieto ľahko dostupné prísady pôsobia ako dezinfekcia. Po umytí je dôležité dôkladné vysušenie. Vytrite vnútro chladničky do sucha kuchynskými utierkami či starou detskú plienkou.

Pohlcovače pachu

Ak chcete do budúcnosti predísť zápachu z chladničky, môžete vyskúšať niekoľko pohlcovačov pachov. Tie možno zvoliť čisto prírodné, také, ktoré nájdete doma v špajze, alebo ich zoženiete v drogériách. Čo do chladničky teda dať?

 • Rozkrojený citrón
 • Hrsť čerstvo namletej kávy na tanieriku
 • Trochu jedlej sódy alebo kypriaceho prášku v mištičke
 • Sáčok s ryžou
 • Pohlcovač pachu do chladničiek
 • Polovičku čerstvého jablka

Zápachu sa dá predchádzať pravidelným umývaním chladničky či triedením jednotlivých potravín do uzatvárateľných misiek. Nenechávajte v chladničke potraviny po dátume spotreby.

Podobné články

1 komentár

 1. Prosím Vás, ako sa zbaviť zápachu, ktorý vychádza z odtokového kanálika chladničky. Manžel ho vyčistil, ale stále páchne, aj keď nie sú v nej žiadne potraviny. Chladničku som už 2 krát rozmrazila v priebehu 2 týždňov, celú som vyčistila s vodou a octom, aj citrón som skúšala. Samozrejme aj poriadne som ju aj vysušila. V chladničke mám stále rozkrojený citrón na tanieriku. Vopred ďakujem za rady.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button