Ako si vybrať

Ako si vybrať futon?

futon Futon je tenký, ručne vyrábaný matrac z prírodných materiálov, mimoriadne skladný, pohodlný a variabilný. V Japonsku má dlhoročnú tradíciu. A hoci sa táto ázijská krajina novým trendom nebráni, futony sú tam stále veľmi obľúbené. Podľa výskumov nemajú Japonci toľko problémov s boľavým chrbtom ako ďalšie industriálne národy. Futon plní v podstate tri funkcie: je pohovkou, leňoškou aj posteľou. Futony si postupne razia cestu aj k nám. Prečítajte si článok ako si správne vybrať futon.

Z čoho je vyrobený a rady ako si vybrať futon

Tieto matrace sa vyrábajú veľmi často z bavlnených vlákien, ktoré bývajú kučeravé a vynikajú dvoma vlastnosťami. Po prvé umožňujú dobré prúdenie vzduchu, a za druhé vedia vstrebať takmer polovicu vlhkosti.

Tieto matrace sú ideálne pre toho, kto sa často potí. Futon môžete mať na zemi alebo si zaobstarať drevený rozkladací rám. Z jedného ohybného matraca tak vykúzlite pohodlnú posteľ, pohovku alebo leňošku. Manipulácia je relatívne jednoduchá.

Počítajte však s tým, že futon je nutné pravidelne otáčať a vetrať. Stačí ho napríklad oprieť o stenu. Rovnako by ste mali jeho povrch pravidelne vysávať. Ak je to možné, nechajte ho v zime vonku vymraziť.

Výplň futónu

matrac futonO tom, aký bude futon tvrdý a pevný, rozhoduje predovšetkým materiál používaný k jeho výplni.

Najčastejšie je to bavlna, ľan, kokosové vlákna alebo konské vlasy. Poťah býva z kvalitnej, pevnej bavlny a možno ho prať.

Postrážte si, ako je vyriešené zapínanie – v ideálnom prípade by tam nemali byť ani plastové, ani kovové zipsy, pretože tie sa pri tradičnej výrobe nepoužívajú. Prečítajte si aj ako vyčistiť matrac.

Na hrúbke matraca záleží

Všeobecne platí, že čím menšia je hrúbka matraca, tým lepšie. Nemala by príliš zľahnúť, aj keď sa samozrejme po niekoľkých použitiach prispôsobí našej hmotnosti a k ​​malému, úplne prirodzenému „zdeformovaniu“, čiže zľahnutiu dôjde. Na výšku sa teda trošku zmenší, ale do plochy sa naopak nepatrne zväčší.

Ak by ale tieto rozdiely boli voči kupovanému výrobku príliš veľké a futon nedržal svoj tvar, niečo zrejme nie je v poriadku a daný problém by ste mali riešiť.

Čo môže spôsobiť deformáciu futonu

Ak počas niekoľkých týždňov zistíte, že sa výška futonu nápadne zmenšila, môže to byť aj tým, že pri výrobe nebolo použité dostatočné množstvo bavlny. Než sa totiž matrac dostane k zákazníkovi, mala by sa bavlna starostlivo a opakovane stlačať. Väčšinou sa to robí pomocou špeciálneho stroja.

Informujte sa, či je latexové alebo kokosové jadro, ak ho futon obsahuje, skutočne tvorené výhradne prírodnými materiálmi.

Ideálna hrúbka futonu

Najtenšie futony sa bežne používajú ako podložka pre masáže. Na spanie sú ideálne silnejšie futony, ktoré majú sendvičový profil. Do vlny a bavlny je zabalené jadro, ktoré určuje vlastnosti futonu.

Najjednoduchšie futony sú iba približne 5 centimetrov silné a sú buď celobavlnené, alebo sú vyrobené v kombinácii bavlny a vlny.

Tipy ako si vybrať futon

ako vybrať futonAk pôjdete na dlhšiu dobu preč, postavte futon k stene, bude sa počas vašej neprítomnosti vetra a potom ho jednoducho vrátite späť na miesto. Ak ho však necháte na zemi, neprikrývajte ho ničím.

Ak ste chorí a veľa sa potíte, dajte medzi seba a futon silnú deku, ktorá nadbytočnú vlhkosť vstrebe a vy ju môžete vyprať.

Varovanie

Futon môžete čistiť nasucho ale nikdy nie namokro! Inak sa futon poškodí.

Prečítajte si aj články ako si vybrať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button