Ako vybrať parný čistič?
Upratovanie a zabezpečenie poriadku v domácnosti je snáď z hľadiska času a vynaloženia vlastnej energie najnáročnejšou prácou. Preto zaobstarať si parný čistič je dostatočnou motiváciou, ako si túto každodennú činnosť uľahčiť a zefektívniť. Ak zvažujete kúpu tohto prístroja, získajte vopred čo najviac informácií, a to nielen u predajcov, porovnajte si referencie aj tých, čo už prístroj vlastnia a používajú. Nie každý predajca vám odovzdá objektívne informácie, ovplyvnený túžbou, aby ste kúpili práve u neho. Pri výbere parného čističa venujte patričnú pozornosť cene a technickým parametrom.
Prečo používať parný čistič
Čistenie parným čističom je ekologické
Žiadne saponáty a dezinfekčné prostriedky, úspora času a hospodárnosť, to je podstata parného čistenia. Potrebujete len obyčajnú vodu a minimálnu spotrebu elektrickej energie.
Suchá para, ktorá sa vytvára len z malého množstva vody, je veľmi účinná pri odstraňovaní všetkých nečistôt vrátane mastnoty. Takto vytvorená para materiály nepremočí, iba ich zvlhčí.
Ešte pred tým, ako začnete parný čistič vyberať, premyslite, na aký účel ho budete potrebovať.
Pokiaľ vyberáte prístroj pre čistenie malých plôch na toaletách, v kúpeľniach, na čistenie škár prípadne sanitáciu malých priestorov, využijete multifunkčný stroj s odsávaním, ktorý svojím výkonom aj veľkosťou plne túto funkciu zastane.
Takéto prístroje budú tiež pri čistení menších priestorov praktickejšie a sú vhodné aj pre generálne upratovanie v bytoch.
Pokiaľ plánujete parný čistič využívať pre priemyselné čistenie alebo na väčšie plochy – bazény, sociálne zariadenia vo veľkých objektoch, je lepšie vybrať veľký parný stroj s väčším výkonom a nádržkou, prípadne s možnosťou kontinuálneho zásobovania vodou. Väčší výkon tiež zaistí lepšiu efektivitu čistenia.
Jednokomorové alebo dvojkomorové stroje
Asi tušíte, že jednokomorové typy strojov poskytnú nižší výkon a efekt, ako stroje dvojkomorové. Časové a energetické úspory prekonávajú dvojkomorové parné čističe a od toho sa odvíja aj cena.
Jednokomorové stroje majú podstatne nižšiu cenu, ale nie sú tak výkonné. V tomto prípade odporúčame investovať viac, aby výsledok a úžitková hodnota splnili očakávaný efekt.
Princíp a manipulácia s parným prístrojom
Podstatu a zaobchádzanie s jednokomorovým čističom môžeme prirovnať k manipulácii s tlakovým hrncom, na ktorý sme zvyknutí v domácnosti pri varení. Uzáver nemožno nikdy otvárať, pokiaľ je v bojleri natlakovaná horúca para.
U dvojkomorového čističa okrem bojlera je ešte jedna komora, zásobná studená nádrž, kde spojenie s bojlerom zaisťuje prečerpávacia pumpa.
Tento dvojkomorový čistič aj s relatívne malým množstvom vody zaručí dostatočne dlhú produkciu pary.
Stroj môžeme zapnúť aj bez toho by sme kontrolovali zostatkový stav vody.
Doplniť vodu môžeme kedykoľvek. Manipulácia je teda celkovo jednoduchá, bezpečná, nehrozí nedostatok vody v bojleri a kvalita pary je systematicky zaistená.
Pri výbere parného čističa si všímajte:
- vybavenie stroja (bezpečnostné zariadenia, systém nádrží, naparovacia žehlička a ostatné)
- tlak – minimálna doba nahriatia a maximálny prevádzkový tlak, udávaný v baroch
- objem (hmotnosť, výška, šírka, hĺbka)
- funkčnosť
- úžitok
- bezpečná manipulácia
- výkon
Tlak je najdôležitejší
Čím väčší tlak, tým vyššia teplota a tým je čistič výkonnejší. To sa vzťahuje na dvojkomorové parné čističe. Pri vyššom výkone sa rýchlejšie zahreje voda a teda aj čistenie je rýchlejšie.
Hmotnosť a objem zásobníka
Hmotnosť parného čističa samozrejme závisí na veľkosti daného prístroja a jeho príslušenstva. Niektoré prístroje sú vhodné do ruky tzv. kačky, ktoré jednoducho zohrievajú vodu a čistia rovnako účinne, ako klasický parný čistič. Práve s tým je však spojená aj nádobka na vodu.
Zásobník je zvyčajne závislý od typu prístroja. Objem sa môže pohybovať od 0,2 až do 3l. Väčší objem je už v prípade parných strojov, ktoré sa používajú na čistenie priestorov vo výrobnom priemysle.
Čo všetko parný stroj vyčistí
Parný čistič ľahko vyčistí nedostupné miesta, dlaždice, sociálne zariadenie, keramické obklady, škáry, kuchynské priestory, nápeky v rúre, stroj poslúži na vytieranie podlahy, utieranie prachu, čistenie okien a všetko ostatné, čo potrebujete v byte umyť. Na čistiacu chémiu zabudnite. Úspora je evidentná.