Ako si vybraťElektronikaKuchyňa

Ako a podľa čoho vybrať digestor do panelového domu?

ako vybrať digestor do panelového domuDigestor je veľmi dôležitá súčasť kuchyne, či už bývate v rodinnom dome, alebo v bytu v panelovom dome. Digestor (odsávač pár) slúži na odvádzanie nielen pár a nežiaducich pachov vzniknutých pri varení a pečení, ale tiež slúži na odvádzanie oxidu dusíka, ktorý vzniká pri používaní plynového sporáka. Pár rád ako a podľa čoho vybrať digestor do panelového domu sa môže hodiť aj vám.

Ako vybrať digestor a jednotlivé typy digestorov

Vybrať si môžete z dvoch základných typov. Prvou možnosťou sú digestory s priamym odťahom, kedy je vzduch, ktorý digestor nasaje, odvádzaný von z miestnosti do komína, šachty a následne von z domu.

recirkulačný digestorTento typ je vhodný všade tam, kde máte možnosť napojiť digestor práve na komín či odvodovú šachtu. Túto podmienku spĺňa väčšina panelových domov.

Druhou možnosťou sú digestory recirkulačné, ktoré fungujú na princípe vnútorného obehu vzduchu, čo znamená, že vzduch nasajú, vyčistia ho a následne ho opäť vypustia späť do miestnosti. Tieto sú vhodné iba tam, kde nie je možné napojiť digestor na komín, alebo tam kde sa varí iba málo.

Ich výhodou je fakt, že nie sú závislé na žiadnom potrubí a môžete ich umiestniť prakticky kdekoľvek, na druhú stranu je u nich však nevýhoda v tom, že sa v nich musí pravidelne meniť uhlíkový filter, čo sa môže pri hojnom využívaní digestora značne predražiť. Tento typ naviac tiež býva menej účinný.

Podľa čoho sa pri výbere digestora rozhodnúť?

Ak teda máte možnosť napojiť vaš digestor na komín, rozhodne je doporučované vybrať digestor s priamym odťahom namiesto digestora recirkulačného.

Výkon digestora

odsávač párPri výbere digestora je najdôležitejším parametrom výkon, ktorý treba vyberať podľa veľkosti odvetrávanej miestnosti a to tak, aby zvládol vymeniť vzduch v miestnosti cca 10-krát až 16-krát za hodinu.

Hlučnosť digestora

Druhým dôležitým parametrom je hlučnosť, kedy je vhodné vyberať digestora s hlučnosťou do 50 dB, pretože hlučnosť nad túto hodnotu je najmä pre byt v panelovom dome už dosť vysoká a veľmi rušivá.

Vzhľad digestora

Menej dôležitý, ale aj podstatný je vzhľad digestora – digestor by sa vám mal samozrejme páčiť a mal by sa tiež hodiť do vašej kuchyne. Pri výbere uvažujete aj nad tým ako digestor vyčistiť a či ho budete vedieť ľahko rozobrať a následne opäť zložiť. Pretože vyčistiť niektoré digestory nie je až také jednoduché.

Cena

Podstatná bude pri výbere digestora zrejme tiež cena, pretože existujú digestory aj za 300€ – tak aj za 1 500€.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button