Úvod / Ako si vybrať / Ako a podľa čoho vybrať digestor do panelového domu?

Ako a podľa čoho vybrať digestor do panelového domu?

ako vybrať digestor do panelového domuDigestor je veľmi dôležitá súčasť kuchyne, či už bývate v rodinnom dome, alebo v bytu v panelovom dome. Digestor (odsávač pár) slúži na odvádzanie nielen pár a nežiaducich pachov vzniknutých pri varení a pečení, ale tiež slúži na odvádzanie oxidu dusíka, ktorý vzniká pri používaní plynového sporáka. Pár rád ako a podľa čoho vybrať digestor do panelového domu sa môže hodiť aj vám.

Ako vybrať digestor a jednotlivé typy digestorov


Vybrať si môžete z dvoch základných typov. Prvou možnosťou sú digestory s priamym odťahom, kedy je vzduch, ktorý digestor nasaje, odvádzaný von z miestnosti do komína, šachty a následne von z domu.

recirkulačný digestorTento typ je vhodný všade tam, kde máte možnosť napojiť digestor práve na komín či odvodovú šachtu. Túto podmienku spĺňa väčšina panelových domov.

Druhou možnosťou sú digestory recirkulačné, ktoré fungujú na princípe vnútorného obehu vzduchu, čo znamená, že vzduch nasajú, vyčistia ho a následne ho opäť vypustia späť do miestnosti. Tieto sú vhodné iba tam, kde nie je možné napojiť digestor na komín, alebo tam kde sa varí iba málo.

Ich výhodou je fakt, že nie sú závislé na žiadnom potrubí a môžete ich umiestniť prakticky kdekoľvek, na druhú stranu je u nich však nevýhoda v tom, že sa v nich musí pravidelne meniť uhlíkový filter, čo sa môže pri hojnom využívaní digestora značne predražiť. Tento typ naviac tiež býva menej účinný.

Podľa čoho sa rozhodnúť?

Ak teda máte možnosť napojiť vaš digestor na komín, rozhodne je doporučované vybrať digestor s priamym odťahom namiesto digestora recirkulačného.

Výkon

odsávač párPri výbere digestora je najdôležitejším parametrom výkon, ktorý treba vyberať podľa veľkosti odvetrávanej miestnosti a to tak, aby zvládol vymeniť vzduch v miestnosti cca 10-krát až 16-krát za hodinu.

Hlučnosť

Druhým dôležitým parametrom je hlučnosť, kedy je vhodné vyberať digestora s hlučnosťou do 50 dB, pretože hlučnosť nad túto hodnotu je najmä pre byt v panelovom dome už dosť vysoká a veľmi rušivá.

Vzhľad


Menej dôležitý, ale aj podstatný je vzhľad digestora – digestor by sa vám mal samozrejme páčiť a mal by sa tiež hodiť do vašej kuchyne.

Cena

Podstatná bude pri výbere digestora zrejme tiež cena, pretože existujú ako digestora za 300€ – tak aj za 1500€.

Ako a podľa čoho vybrať digestor do panelového domu?
5 (100%) 24 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

opasky pre pánov

Ako vyberať pánske opasky?

Pánske opasky patria medzi základné módne doplnky, ktoré dokážu dať smer celému nášmu obliekaniu, ale …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *