Ako si vybrať

Ako vybrať brašnu alebo fotobatoh pre fotoaparát?

Ako vybrať brašnu alebo puzdro pre fotoaparátMalé puzdro, tašku alebo fotobatoh? Ktoré príslušenstvo si pre fotoaparát zaobstarať a na čo si pri výbere dať pozor? Koľko do puzdra alebo tašky investovať a podľa čoho spoznáte kvalitný výrobok, ktorý spoľahlivo váš fotoaparát ochráni? Čítajte ďalej.

Návod podľa čoho si vybrať brašnu alebo fotobatoh pre fotoaparát

Čím je prístroj drahší, tým sa odporúča viac investovať do príslušenstva, ktoré ho patrične ochráni. Nenahraditeľným príslušenstvom je filter a slnečná clona, ​​ktorá ochráni objektív od poškriabania a pri náraze.

FotobatohNa prenos fotoaparátu a ďalšieho príslušenstva si odporúčam kúpiť kvalitné puzdro, brašňu alebo fotobatoh. Najprv si preto ujasnite, čo všetko a pri akých príležitostiach budete chcieť so sebou pri fotení nosiť.

Ak budete potrebovať tri objektívy, náhradnú batériu a pod., budete potrebovať väčšiu tašku s viacerými komorami.

Ak budete fotiť napr. svadby či iné akcie, pri ktorých si môžete zvyšok príslušenstvo odložiť, a nebudete potrebovať rýchlo prístroj z brašne vyťahovať, potom odporúčam fotobatoh. Malé puzdro poslúži najmä pre kompaktné fotoprístroje a fotoaparáty s menšími objektívmi.

Veľkosť fotobatohu

Pozor na veľkosť úložného priestoru vybraného púzdra, brašne či fotobatohu.

Preferujte také brašne, ktoré ponúkajú viackomorový nastaviteľný systém. To je prínosom najmä pre fotografov, ktorí využívajú väčšie množstvo fotopríslušenstva (objektívy, batérie, externé blesky). Nezabudnite sa zamerať na kvalitu polstrovania.

Vrecká na brašni a fotobatohoch

Vhodné rozmiestnenie vreciek a prístup k príslušenstvu uľahčuje fotografovi prácu. Pre tých, ktorí s obľubou fotia momentky, potrebujú mať svoje príslušenstvo pohotovo k dispozícii, bez toho aby sa museli predierať mnohými zipsami.

Zipsy

Komory fotobatohuZipsy u puzdier, tašiek a fotobatohov sú často opomínané súčasti. Dajte pozor na ich kvalitu, ich otváranie a u predajcu sa pýtajte na nepriepustnosť dažďa.

Tašku budete nosiť vonku, dážď vás pri fotení iste neminie. Môžete mať tú najlepšiu tašku, ale ak sa vám voda dostane do foťáku, môžete potom s plačom prísť o svoju drahú výbavu.

Na niektorých brašniach nájdete suché zipsy, ktoré sa pomerne rýchlo opotrebujú. Záleží na tom, ako často budete tašku pri svojom fotení využívať.

Zistite si odolnosť puzdra, brašne či fotobatohu voči dažďu a mechanickému poškodeniu.

Popruh

Veľkú úlohu hrá tiež popruh a jeho nastaviteľnosť. Ak budete so sebou nosiť napríklad digitálnu zrkadlovku s výmennými objektívmi, budete potrebovať tašku, ktorá vydrží väčšiu váhu, a zároveň je vybavená popruhom, ktorý vás nebude rezať na ramene.

Preto odporúčam zaobstarať si široký a kvalitný popruh.

Prístup ku fototechnike

Ak uvažujete o fotobatohu, potom pamätajte na zabezpečenie fotobatohu aj na úkony, ktoré budete musieť urobiť, aby ste potrebné príslušenstvo mohli z batohu vytiahnuť.

Nové typy fotobatohov sú viackomorové a umožňujú fotografovi zložiť iba jeden popruh, presunúť si fotobatoh na bok a vytiahnuť fotoaparát.

Cena brašní a fotobatohoch

Obstarávacia cena sa pohybuje okolo 80 až 120 eur. Osobne som pre digitálnu zrkadlovku s dvoma výmennými objektívmi používal model Lowepro Fastpack 250, ktorý môžete kúpiť dnes už za 85 eur a s ktorým som bol nadmieru spokojný. Umožňoval vytiahnuť foťák prakticky do niekoľkých sekúnd.

Varovanie

Pozor na tesné puzdra. Tie sťažujú vytiahnutie prístroja.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button