Ako si vybraťElektronika

Ako vybrať čítačku kníh?

Ako vybrať čítačku kníhMedzi veľmi obľúbené výdobytky poslednej doby patria čítačky elektronických kníh (e-kníh), ktoré umožňujú ľahké čítanie, učenie aj zbieranie rôznych informácií. V súčasnej dobe si čítačku kníh môžete vybrať z celého radu rôzne veľkých a s rôznymi funkciami. Viete však, ako si vybrať čítačku elektronických kníh a ktoré kritériá pri výbere čítačky by vás mali zaujímať?

Podľa čoho si vybrať čítačku kníh

Displej čítačky kníh

Pri displeji je veľmi dôležitá jeho veľkosť, rýchlosť reakcie a skutočnosť, či sa jedná o E-ink displej alebo LCD displej.

Pri výbere čítačky si ďalej všímajte kvalitu zobrazenia, ktorá by mala byť špičková aj pri osvietení priamym svetlom.

Na Slovensku sa bežne predávajú čítačky s piatimi až dvanásť palcovým displejom. Cena čítačky kníh sa pohybuje do 200 eur.

Veľkosť displeja pritom významne ovplyvňuje nielen čitateľnosť, ale aj mobilitu. Čítačka, ktorá má 5 palcov je určená k bežnému čítaniu, problémom sú malé písmenká, avšak je ľahko prenosná. 6 palcová čítačka kníh je u nás najviac predávanou a čitateľom vyhovuje pre ľahkú prenosnosť, a tiež pohodlné čítanie.

Túto čítačku kníh si ľudia veľmi radi so sebou berú na cesty aj do MHD. Pozitívne je u nej nielen skladnosť, ale aj váha (váži menej ako kniha). Čítačky s veľkosťou 9-10 palcov už nie sú tak skladné, avšak dobre sa v nich študujú rôzne dokumenty a materiály uložené vo formáte PDF. Tieto čítačky sú vhodné pre štúdium i prácu.

LCD alebo E-ink displej

čítačka kníhPôvodné čítačky boli vytvorené na báze tzv. E-inku, ktorý úplne napodobňoval klasickú čiernobielu tlač.

Tieto čítačky vedia zobrazovať len niekoľko odtieňov šedej a bielej a klasický text. S obrázkami alebo hudbou tu nepočítajte. Ide tu vyslovene o elektronickú knihu, ktorú nemôžete čítať ani v tme, pokiaľ nie je čítačka obohatená o podsvietenie displeja. LCD čítačky fungujú na úplne inom princípe.

Na týchto čítačkách vidíte farby, obrázky aj videá. Tieto čítačky tiež zvyčajne bývajú dotykové, aj keď aj E-inkových dotykových stále pribúda.

Aký je medzi LCD a E-inkovými čítačkami hlavný rozdiel? – Vo výdrži. Čítačka s LCD displejom potrebuje dobitie každých pár hodín, kdežto E-Inkovia vydrží v plnej prevádzke aj 14 dní. Všetko sa samozrejme odvíja aj od batérií.

Displej musí mať aj kvalitné zobrazenie na slnečnom svetle.

Výdrž batérie na čítačke kníh

Výdrž batérií je ďalším dôležitým kritériom, ktorý by ste mali pri výbere čítačky elektronických kníh zohľadniť.

Táto výdrž sa nepočíta na minúty, ale na impulzy. Vyberte si čítačku s takou batériou, ktorá vydrží minimálne 10 000 impulzov.

Úložisko

Čítačku elektronických kníh si vyberajte aj podľa toho, akým spôsobom do nej môžete dostať dáta (teda dokumenty a elektronické knihy).

Na trhu sú k dispozícii také čítačky elektronických kníh, ktoré sa prostredníctvom USB portu spoja s počítačom alebo notebookom a požadované súbory si jednoducho pretiahnete (skopírujete).

Odporúčané články:

LCD čítačka kníhO niečo modernejšie čítačky sa už dokážu napojiť na Wifi alebo 3G sieť, ktorá vám umožní priame pripojenie sa k internetu, odkiaľ si knihu môžete stiahnuť a umiestniť priamo dovnútra alebo na pamäťovú kartu.

Čítačky elektronických kníh majú zvyčajne pamäť pohybujúcu sa od 0,5-4 GB, čo je dostačujúce v prípade klasických dokumentov, ak však uvažujete mať v čítačke dokumenty vo formáte PDF, obrázky, videá alebo dokonca hudbu, porozhliadnite sa radšej po takej, ktorá umožňuje vložiť pamäťovú kartu.

Ovládanie

Ovládanie čítačky by malo byť jednoduché a malo by vám doslova padnúť do ruky. Ovládanie čítačky pritom môže byť dotykové, ale praktické je aj tlačidlové ovládanie.

Klávesy by na čítačke mali byť umiestnené zmysluplne, a tak, aby sa vám čítačka neovládala trochu krkolomne. Je preto dobré si čítačku vziať do ruky a vyskúšať si ju.

Hmotnosť čítačiek kníh

Veľmi významným faktorom pri výbere čítačky je tiež jej váha. Šesťpalcové čítačky vážia len necelých 200 gramov. Ak si vyberiete desaťpalcovú čítačku kníh,môže vážiť aj trikrát toľko ako malá (0,5 kg).

Ďalšie kritéria, podľa ktorých si vyberať čítačku elektronických kníh

Podľa bonusových funkcií, ktoré všetky čítačky nemajú. Čítačku kníh vyberajte podľa Vás, čo je pre Vás praktické.

Niektoré čítačky svojim užívateľom ponúkajú možnosť zakladania si záložiek, písanie si poznámok do textu, používať kalendár, slovník alebo webový prehliadač. Tie najmodernejšie čítačky elektronických kníh umožňujú vďaka Androidu stiahnuť si a hrať aj rôzne hry.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button