Ako si vybraťDomácnosť

Ako správne vybrať napínací poťah na kreslo, sedačku alebo stoličku?

napínací poťah

Ak premýšľate nad tým, ako sedačku, kreslo či jedálenské stoličky ochrániť či opozeraný nábytok obmeniť, neváhajte uvažovať o obstaraní napínacieho poťahu. Napínací poťah si doprajete za pár eur a uskutočníte príjemnú zmenu interiéru a ochranu nábytku pred bežným opotrebovaním. Je z čoho vyberať. Napínacie poťahy v rôznych farebných prevedeniach aj odolných materiáloch sú praktickým aj estetickým príspevkom do domácnosti. Vzhľad sedacej súpravy či jedálenských stoličiek prispôsobíte napríklad svojej nálade a súčasnému štýlu. Pri výbere napínacích poťahov príde vhod pár základných rád. Prečítajte si článok ako správne vybrať napínací poťah na kreslo, sedačku alebo stoličku?

Návod ako a podľa čoho správne vybrať napínací poťah

Monoelastické poťahy

poťahAko už označenie tohto typu poťahov napovedá, monoelastické poťahy sú vyrobené z vysoko kvalitného elastického materiálu.

Sú ale roztiahnuteľné iba jedným smerom – do šírky. V preklade to znamená, že sa poťah síce prispôsobí šírke sedačky či kresla, ale už nie ich dĺžke.

Dĺžka je u tohto poťahu fixne daná. Z tohto dôvodu odporúčam použiť tento typ poťahu na sedačku, ktorá má odnímateľné sedáky – vankúše.

Pokiaľ bude poťah dlhší, môžete presahujúcu látku zasunúť pod sedák. Monoelastické poťahy sú cenovo lacnejšie. Ale aj za pár eur splnia svoj účel.

Bielastický poťahy

Bielastické poťahy sú tiež vyrobené z vysoko kvalitného elastického materiálu. Poťahy sú roztiahnuteľné do šírky aj do výšky. Absolútne sa prispôsobia tvaru sedačky či kresla.

Poťahy na stoličky

Elastické poťahy na stoličky zaobstaráte u osvedčeného predajcu ako v monoelastickém prevedení – konkrétny rozmer na konkrétny typ stoličky, tak v bielasticko  prevedení – napínací poťah sa prispôsobí tvaru a rozmerom stoličky.

Informujte sa u neho aj o elastickom poťahu určeného iba na podsedák alebo na veľký poťah vcelku ako na podsedák, tak aj operadlo stoličky.

Materiál na poťahy

Typ elastického poťahu ste si už vybrali. Aby poťah splnil svoj účel, už pri jeho výbere hľaďte na použitý materiál. Elastický poťah musí byť vyrobený z kvalitného a odolného materiálu.

poťah na kresloDostatočná elasticita a pevnosť materiálu prispejú k zachovaniu tvaru poťahu. Proste aby sa poťah nevyťahoval.

Preto výrobcovia kvalitných poťahov používajú zmes bavlny, polyesteru a v niektorých prípadoch aj elastanu. Bavlna je v zmesi zastúpená aspoň na 50%. Na najkvalitnejšie elastické poťahy sa používa luxusný žakárový elastický úplet.

Tento materiál je tvorený z 80% bavlny, 10% polyesteru a 5% elastanu. Prednosťou je predovšetkým jeho odolnosť.

Farba poťahov na kreslo, sedačku alebo stoličku

Ak sedacia súprava svojou farbou nezapadá do interiéru domácnosti, elastickým poťahom to môžete hravo zmeniť. Nemáte zmysel pre farbu, pri výbere farebného prevedenia poťahu zapojte členov domácnosti. Poraďte sa s predajcom.

Vysoko kvalitné bielastické poťahy sú vyrobené zo žakárového úpletu s plastickým reliéfom. Pod týmto zložitým pojmom si predstavte vzory poťahov s 3D efektom.

Napínacie poťahy majú výraznú štruktúru, ktorá na prvý pohľad vyzerá luxusne. Prednosťou žakárového úpletu je už raz spomínaná vysoká odolnosť materiálu.

Veľkosť poťahov

„Dvakrát meraj, raz rež.“ Pred zakúpením napínacieho poťahu nezabudnite nábytok starostlivo zmerať a údaje si čitateľne zapísať na papier.

Ak sa chystáte zaobstarať napínací poťah na rozmerovo atypický nábytok, siahnite po bielastickom poťahu. Osvedčí sa aj na rohové sedacie súpravy.

Údržba napínacích poťahov

Údržba napínacích poťahov nie je obtiažna. Väčšinu napínacích poťahov môžete prať klasicky v práčke na 40 ° C. Prečítajte si aj články ako vyčistiť gauč a ako prať uteráky.

Cena

Cena napínacích poťahov sa líši od ich vykonania. Monoelastické napínacie poťahy sú cenovo lacnejšie a tým aj dostupnejšie pre tých, ktorí nemajú hlboko do vrecka.

Cena poťahov sa pohybuje v rádoch desiatok eur. Bielastický napínacie poťahy sú drahšie, vyššiu cenu ale vykompenzuje ich kvalita. Cena bielastických napínacích poťahov začína na 40 €, najdrahší bielastický poťah zo žakárového úpletu s 3D efektom môžete zakúpiť za necelých 120 €

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button