Ako liečiť

Ako na boľavý chrbát? Cviky a ďalšie možnosti liečby

ako na boľavý chrbátBolesti chrbta patria k problémom, ktoré sa počas života skôr či neskôr dotknú drvivej väčšiny z nás. Môže sa jednať len o chvíľkový problém, ktorý nemá nijakú závažnú príčinu, avšak bolesť chrbta môže byť spôsobená aj ochorením telesných orgánov a dlhodobejšími ťažkosťami s chrbticou a svalstvom. Podľa toho, o aký závažný stav sa jedná, tak je potrebné postupovať pri odstránení bolesti chrbta. Ako na boľavý chrbát? Cviky a ďalšie možnosti liečby.

V článku sa dozviete:

  • Príčiny
  • Príznaky
  • Liečba
  • Čo je potrebné

Príčiny bolesti chrbta

Námaha a fyzické vypätie

Za krátkodobé bolesti chrbta často stojí zvýšená telesná námaha. Predovšetkým ju pocítite vo chvíli, keď vaše telo nie je trénované a zrazu začnete dvíhať ťažké bremená, prípadne vykonáte inú fyzickú činnosť, na ktorú nie je vaše telo zvyknuté.

Bolesť chrbta potom však väčšinou pomerne rýchlo ustupuje.

Únava

Tiež vtedy, ak ste unavený a dlho ste si nedopriali odpočinok, môže sa dostaviť okrem iných problémov aj bolesť chrbta.

Zvyčajne sa jedná o kombináciu únavy a zvýšenej fyzickej i psychickej námahy.

Poškodenie chrbtice

bolesť chrbtaProblematickejšou diagnózou vzniku bolestí chrbta sú problémy s chrbticou a svalstvom.

Bolesť je tak zapríčinená predovšetkým chybným držaním tela, zápalom šliach, vyskočenou platničkou, artritídou, prípadne úrazy kostí a ďalšími podobnými javmi.

Choré orgány

K bolesti chrbta vás môžu doviesť aj problémy s telesnými orgánmi.

Typicky sa jedná o pásový opar, obličkové alebo žlčové kamene, vplyv môže mať napríklad aj zápcha a ochorenia čriev.

Príznaky bolesti chrbta

Hlavným príznakom je samozrejme bolesť. Ak tkvie príčina napríklad v náhlej zvýšenej telesnej záťaži, býva bolesť omnoho intenzívnejšia a ostrejšia.

V prípade problémov s chrbticou to bývajú bolesti dlhodobejšieho charakteru. Sú síce menej intenzívne, zato neustávajú. Bolesť môže v určitých prípadoch vystreľovať aj do nôh či krku, sprevádza ju mnohokrát tiež bolenie hlavy.

Postup liečby

Pri bolesti chrbta je najprv dobré zistiť jej príčinu. Na základe nej sa potom vykoná následná liečba.

Pri akútnych problémoch môžu pomôcť tieto triky:

Teplý kúpeľ

Urobte si horúci kúpeľ. Teplá voda pomôže k lepšiemu prekrveniu a na regeneráciu svalstva a nervov. Ideálne je bylinkový kúpeľ, a to zhruba po dobu pätnástich až dvadsiatich minút. Intenzívna bolesť by mala postupne odznieť.

Bylinky do kúpeľa si môžete kúpiť tu.

Masáž proti bolesti chrbtice

masáž na bolavý chrbátNa zmiernenie bolesti chrbta pomáha tiež jemná masáž postihnutých miest, teda tých, kde pociťujete najväčšiu bolesť.

K tomu pravdepodobne budete potrebovať partnera či niekoho vo vašom okolí, kto vám masáž vykoná.

Dobré je tiež zájsť si k profesionálnemu masérovi, ktorý má s masážou dostatočné skúsenosti a vie, kde „pritlačiť na pílu“.

Ľadový obklad na chrbát

Okrem horúceho kúpeľa pomáha niekedy aj naopak chlad. Na postihnuté miesto aplikujte ľadový obklad.

Do handričky či utierky stačí dať pár kociek ľadu a priložiť na nohy. Táto metóda je vhodná hlavne vtedy, ak je bolesť chrbta vyvolaná podráždením nervov.

Cviky na boľavý chrbát

Ležanie na chrbte

Ľahnite si na chrbát na zem či tvrdú podložku. Nohy pritom položte vyššie než je telo, napríklad na stoličku tak, aby stehná boli v uhle 90 stupňov k chrbtu.

Pretiahnutie

K zníženiu bolesti chrbta v jeho hornej časti pomáha tiež dôkladné pretiahnutie rúk a krku. Typickým cvikom je napríklad ten, kedy predpažíte ruky, prekrížite ich a dlane potom položíte na ramená. Začnete vyťahovať lakte dopredu. Počas toho tiež otáčate hlavou, a to striedavo doľava a doprava.

Ďalšie postupy ako na boľavý chrbát:

Strava

masažny gel na svaly
Masazny gel

Bolesť chrbta môže byť spôsobená okrem iného nadbytkom cukru v tele. Preto sa vyvarujte nadmernej konzumácii pokrmov s vysokým obsahom cukru.

Do jedálnička naopak pridajte zvýšené množstvo ovocia a zeleniny.

V špecializovaných obchodoch na internete sú k dostaniu aj, rôzne masážne krémy a pod., Ktoré sú priamo určené pre zmiernenie bolestí chrbta.

Spánok na tvrdom matraci

chranic matracaBolesť chrbta je veľmi často vyvolaná tiež v dôsledku nesprávnej polohy tela počas spánku. Ak sa ráno prebúdzate celý rozlámaný, je jasné, že to bude zapríčinené práve zlou posteľou, alebo skôr matracom. Prečítajte si náš článok: Ako si vybrať kvalitný a pohodlný matrac?

Používajte doma radšej posteľ, v ktorej bude tvrdší matrac, ktorý vášmu telu bude väčšou oporou.

Zároveň je dôležité, aby ste sa spali v posteli, ktorá má dostatočnú dĺžku. Končatiny počas spánku nesmú z postele „trčať“. Voľte posteľ, ktorá je najmenej o 20 centimetrov dlhšia ako výška vašej postavy. Ako zvládnuť výber postele na jednotku?

Čo je potrebné ak sa chcete zbaviť bolesti chrbta?

  • Pravidelný pohyb a cvičenie
  • Horúce kúpele
  • Ľadový obklad
  • Pestrá a vyvážená strava, potravinové doplnky
  • Masáže (s vhodnými masážnymi krémami)
  • Kvalitný spánok

Ako dlho to potrvá?

Bolesť chrbta niekedy odznie behom pár minút, napríklad po kvalitnom horúcom bylinkovom kúpeli. V prípade dlhotrvajúcich problémov je vždy nutné vyhľadať lekára, ktorý zistí pravú príčinu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button