Ako vybrať statív pre fotoaparát?
Statív nie je pre fotografa nenahraditeľné príslušenstvo. Šikovný fotograf si dokáže poradiť v skoro každom prostredí aj bez statívu. Pridanou hodnotou statívu je ale komfort pri fotografovaní aj priestor pre špecifické snímky. Ako si vybrať statív z tak širokej ponuky na trhu a podľa čoho vyberať? Začnite zamyslením nad tým, ako často a na aký účel budete statív využívať.
Podľa čoho si vybrať statív pre fotoaparát
Cena statívu
Zhotoviť fotografie s dlhšou dobou uzávierky z ruky má svoje limity. Ani systémy moderných fotoprístrojov neodstránia následky trasúcej sa ruky v sťažených svetelných podmienkach.
V takom prípade prichádza na scénu statív, ktorý umožní získať zaujímavé snímky, ktoré by sme bežne ťažko zhotovili. Stanovte si pri výbere statívu hlavné kritérium: koľko hodláte do statívu investovať.
Hmotnosť
Statívy sa odlišujú najmä svojou veľkosťou, nastaviteľnou výškou, použitým materiálom, konštrukciou a hmotnosťou. Posledný spomínaný parameter je aspoň podľa mňa najdôležitejším faktorom.
Ak vyrazíte napríklad do prírody na prechádzku a na fotenie, ťažký statív vám rozhodne taký výlet znepríjemní.
Moderné statívy sa dnes vyznačujú použitými materiálmi rôznych zliatin, vďaka ktorým je hmotnosť statívu nižšia.
Záleží však aj na cene. Druhým krokom pri výbere vhodného statívu je okrem ceny aj jeho hmotnosť.
Výška statívu pre fotoaparát
Tretia fáza, na ktorú sa pri výbere statívu zamerajte, je nastaviteľná výška statívu.
Platí pravidlo, že pri statíve sa fotograf nemá zohýbať. Fotoaparát by mal ísť pripevniť na statív do úrovne vaších očí.
Vysúvanie nôh na stative
Štvrtý bod, na ktorý sa zameriavam, je systém vysúvania nôh statívu a spôsob ukotvenia každej nohy na udržanie stability. Jednotlivé diely teleskopických nôh pri vysunutí obvykle zaisťujú páčky na statíve.
Ak sú napríklad vyrobené z nekvalitnej umelej hmoty, čoskoro vám prasknú alebo sa rozbijú, následkom čoho už nikdy noha nebude stabilná a statív stráca svoj účel. Pri pohľade na tieto súčiastky buďte obozretní. Niektoré mechanizmy vyžadujú častejšie premazávanie.
Nosnosť statívu
Dôležitým aspektom je tiež nosnosť statívu. Lacnejšie menej pevné statívy majú nízku hranicu zaťaženia, čo sa prejaví tým, že vám statív nedrží, pripevnený fotoaparát je menej stabilný alebo dokonca skĺzava. Stabilita je prioritou.
Nestabilný statív môže s fotoaparátom padať k zemi a následky nárazu pre váš drahý prístroj môžu byť neodvrátiteľné.
Systém upevnenia
Systém upevnenia fotoaparátu k statívu je kľúčový. Overte si, aký systém váš fotoaparát využíva. Urobíte to jednoducho tak, že sa pozriete na spodok prístroja.
Predajcovia ponúkajú spravidla dve stativové hlavy. Guľovú hlavu a trojcestnú hlavu. Guľová hlava je ľahšia, kdežto trojcestná hlava umožňuje dokonalejšie nastavenie fotoaparátu.
Tipy ako vybrať statív pre fotoaparát
Monopody sú statívy s jednou nohou. Ich prednosťou je tlmenie vertikálnych vibrácií. Zároveň sú skladnejšie než klasické statívy a vyznačujú sa rýchlosťou použitia.
Mini statív využijú predovšetkým fotografi s kompaktnými digitálnymi fotoaparátmi. Niektoré výrobky sú vyrobené tak, že sa dá s každou nohou takého statívu výrazne ohýbať a môžu ich preto pripevniť „za nohy“ na konár stromu, stĺp alebo k zrkadlu vášho auta pri fotení za jazdy.