Ako si vybrať

Ako správne vybrať funkčné prádlo?

vybrať funkčné prádloFunkčné prádlo (termoprádlo) je špeciálne oblečenie, ktoré má schopnosť účinne odvádzať vlhkosť preč od tela. Vybrať funkčné prádlo je dôležité hlavne pre športové aktivity (beh, cyklistika, lyžovanie, turistika a pod.) Aj pre bežné nosenie, napríklad ako termo-izoláciu počas zimy. Funkčné prádlo spoľahlivo odvedie pot, odovzdá ho ďalšej vrstve alebo sa odparí do vzduchu. S pokrokom pri výrobe funkčného prádla sa ale na trhu objavuje tiež lacné a nekvalitné prádlo, ktoré začne čoskoro žmolkovatieť alebo sa vyťahovať, alebo naopak špeciálne funkčné prádlo, ktoré je určené profesionálnym športovcom. Ako teda vybrať funkčné prádlo?

Ak si chcete vybrať funkčné prádlo, musíte vedieť jeho účel

Zvážte účel funkčného prádla . Prečo kupovať špeciálne typy funkčného prádla , ktorého tkanina je obohatená o nano-častice striebra, ak ho použijeme trikrát do roka na výlet do hôr? Ak budeme funkčné prádlo  dennodenne používať ako spodnú bielizeň, potom napríklad špeciálne funkčné prádlo  s technológiou redukcie zápachu môže prísť vhod.

ako na vyberanie funkčného prádlaZoznámte sa s pojmom vrstvenia funkčného prádla . Funkčné prádlo sa rozdeľuje podľa svojho využitia vo vrstvách do troch kategórií. Prvú vrstvu funkčného prádla  tvoria funkčné tričká, funkčné podprsenky, nohavičky, spodky a legíny.

Stredná vrstvu funkčného prádla zahŕňajú roláky, mikiny, tepláky a ľahké bundy.

Do vrchnej vrstvy funkčného prádla sa zaraďujú vesty, bundy a nohavice. Ponožky, kukly, čiapky alebo rukavice sú označované ako doplnkové termoprádlo. Prečo sa o vrstvenie funkčného prádla zaujímať?

Vybrať funkčné prádlo musíte podľa jeho vrstiev

Každá vrstva má iný účel, napríklad prvá vrstva funkčného prádla, čiže transportná, má za úlohu odvádzať prebytočnú vlhkosť od tela a stabilizovať telesnú teplotu. Druhá vrstva je izolačná, pretože tepelne izoluje a odvádza vlhkosť do tretej vrstvy, ktorej sa hovorí ochranná.

vyberanie funkčného prádlaTá ochraňuje pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi, je zároveň priepustná, aby nedochádzalo k hromadeniu vodnej pary medzi druhou a treťou vrstvou funkčného prádla. Je nezmysel si zaobstarať funkčné prádlo a naň si obliecť nepriedušné bavlnené tričko alebo mikinu, keďže bavlna potom nasiakne.

Vyberte správnu veľkosť funkčného prádla. Zdá sa to byť ako banalita, pri funkčnej bielizni platí, že by malo mať takú veľkosť, aby priliehalo k telu, ale nie príliš tesne, ale zároveň aby ​​neplandalo.

Pri výbere  funkčného prádla pre deti dbajte, aby sa dieťa cítilo pohodlne a nikde ho prádlo neškrtilo. Je dôležité vziať všetky miery do úvahy a podľa toho si prádlo vybrať.

Pozrite si aj: Tabuľka veľkostí

Skontrolujte strih funkčného prádla

Často sú problematické švy, ktoré tlačia pod batohom, pri spodnom prádle nepríjemne tlačia na citlivé miesta na tele.

Strih termoprádla sa samozrejme líši podľa toho, či ide o funkčné prádlo pre ženy, funkčné prádlo ako pánske oblečenie alebo funkčné prádlo pre deti. Termoprádlo by malo byť príjemné na telo.

Materiál funkčného prádla je veľmi dôležitý

Vyberte vhodný materiál funkčného prádla a zvoľte značku funkčného prádla. Pre každú vrstvu sa užíva iný materiál. Pre výrobu funkčného prádla sa užíva polypropylén (POP) alebo polyester (PES) najčastejšie v kombinácii s vlnou, bavlnou, lepkavým hodvábom alebo elastomerom.

vyberte si dobré funkčné prádloKaždý z uvedených materiálov má inú tepelnú izoláciu a líši sa dokonca aj rýchlosťou odvodu potu. Podľa značky sa veľakrát líši použitý materiál a konštrukcia vlákien.

Všimnite si hmotnosti výrobku. Funkčné prádlo sa vyznačuje pomerne nízkou hmotnosťou.

Ak si kupujete ale funkčné prádlo na účely horolezectva, trekkingu a pod., bude pre vás hmotnosť jedným z dôležitých kritérií pri výbere.

Posledné tipy ako vybrať funkčné prádlo

Zvážte nadštandardné funkcie funkčného prádla. Špeciálne typy funkčného prádla môžu obsahovať napríklad častice striebra, ktoré bielizni dodávajú lepšie antibakteriálne vlastnosti. Možno zakúpiť spomínané funkčné prádlo, napríklad z merino vlny, ktorá disponuje schopnosťou neutralizovať zápach potu.

Vysoký komfort ponúka bezšvíkové funkčné prádlo, termoprádlo DUO zase umožňuje nosiť funkčné prádlo rubom aj lícom, každá strana má totiž iné termoizolačné vlastnosti.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button