Ako vybrať matrac a vankúš?

kúpa matracuPosteľ – najobľúbenejšie miesto odpočinku, kde každý trávi približne tretinu svojej existencie. Pohodlné lôžko predstavuje jeden zo základných faktorov, ktoré ovplyvňujú každý deň nášho života. Ak telu matrac, vankúš a prikrývka nevyhovujú, budíte sa rozlámaní. Neviete, aké vybavenie zvoliť? Poradíme vám v tomto článku ako si správne vybrať matrac a vankúš.


Postup ako si správne vybrať matrac a vankúš

Zdravotné matrace na boľavý chrbát

Bolesť za krkom, hlavy a zablokovaný chrbát. Následky sedavého spôsobu života môžete zmierniť nielen športom a rehabilitáciami, ale aj dobre zariadenou posteľou.

Potrebujete matrac a podušku, ktoré budú podporovať prirodzenú polohu vašej chrbtice. Lôžko by malo mať niekoľko oporných bodov (cca 5). Ideál ďalej predstavuje výplň skombinovaná z niekoľkých materiálov (napr. Pamäťová pena a studená pena s priedušným jadrom), ktoré sú dostatočne tvrdé a vysoké.

Vhodný vankúš je základ pokojnej noci

dobrý matracAk spíte často na boku a na chrbte, kúpte si anatomicky tvarovaný vankúš z pamäťovej peny. Ak radšej na bruchu, oceníte klasický typ vankúša. Aj taký sa ale vyrába s pamäťovou penou, ktorá váš krk aj ramená udrží v správnej pozícii.

Nekompromisný zástancovia klasického perového vankúša by si mali dávať pozor na to, aby bol dobre šitý, držal tvar a hlava sa na ňom neprepadala až na lôžko. Základom vždy je, aby vám to bolo pohodlné.


Proti poteniu

Nielen v lete mnohých trápi prebúdzanie v mokrom tričku pod mokrú dekou. Mimo vetráku a otvoreného okna vám proti poteniu pomôže aj priedušný matrac.

vyber matracePoduška a prikrývka by mali byť z mikrovlákien. Pozitívne tiež pôsobia bambusové vlákna, ktoré dokážu odvádzať vlhkosť.

Novinkou je chladivý gél, ktorý sa pridáva na povrch matraca a vankúša. Vďaka tomuto špeciálnemu materiálu sa už nebudete v lete tak odkopávať. Na ľahko chladivom géle sa aj bez klimatizácie vyspíte do ružova.

Trpíte alergiami?

Prach, roztoče a peľ – to sú najčastejšie alergény, ktoré znižujú kvalitu spánku.

Ak sa často prebúdzate s upchatým nosom, pálením v krku či dráždivým kašľom, hoci nie ste chorí, pravdepodobne trpíte alergiou.

Anti-alergénna posteľ


Mimo to, že si budete každý deň v spálni vetrať, často prať obliečky a vysávať, môžete prítomnosť alergénov zmierniť aj používaním antialergénnej prikrývky a vankúšov. Tie vždy voľte z umelých materiálov, ktoré roztočom nevyhovujú.

Matrac by mal byť vždy dostatočne priedušný. Roztoče totiž vlhko milujú. Aj materiál poťahu možno vyberať podľa jeho antialergénnych vlastností. Antistaticky pôsobí uhlíkové a strieborné vlákno. Antibakteriálny účinok má napr. Aloe vera. Proti vlhkosti možno použiť už spomínané bambusové vlákna.


Mohlo by vás zaujímať

Návod ako si zariadiť chalupu

7 praktických rád, ako si zariadiť chalupu podľa seba

Potrebujete oživiť svoju chalupu, ale došli vám všetky nápady? Vyberte si jeden z našich. Pripravili …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.