Ako si vybraťDomácnosť

Ako vybrať matrac a vankúš?

kúpa matracuPosteľ – najobľúbenejšie miesto odpočinku, kde každý trávi približne tretinu svojej existencie. Pohodlné lôžko predstavuje jeden zo základných faktorov, ktoré ovplyvňujú každý deň nášho života. Ak telu matrac, vankúš a prikrývka nevyhovujú, budíte sa rozlámaní. Neviete, aké vybavenie zvoliť? Poradíme vám v tomto článku ako si správne vybrať matrac a vankúš.

Postup ako si správne vybrať matrac a vankúš

Zdravotné matrace na boľavý chrbát

Bolesť za krkom, hlavy a zablokovaný chrbát. Následky sedavého spôsobu života môžete zmierniť nielen športom a rehabilitáciami, ale aj dobre zariadenou posteľou.

Potrebujete matrac a podušku, ktoré budú podporovať prirodzenú polohu vašej chrbtice. Lôžko by malo mať niekoľko oporných bodov (cca 5). Ideál ďalej predstavuje výplň skombinovaná z niekoľkých materiálov (napr. pamäťová pena a studená pena s priedušným jadrom), ktoré sú dostatočne tvrdé a vysoké.

Vhodný vankúš je základ pokojnej noci

dobrý matracAk spíte často na boku a na chrbte, kúpte si anatomicky tvarovaný vankúš z pamäťovej peny.

Ak radšej na bruchu, oceníte klasický typ vankúša. Aj taký sa ale vyrába s pamäťovou penou, ktorá váš krk aj ramená udrží v správnej pozícii.

Nekompromisný zástancovia klasického perového vankúša by si mali dávať pozor na to, aby bol dobre šitý, držal tvar a hlava sa na ňom neprepadala až na lôžko. Základom vždy je, aby vám to bolo pohodlné.

Proti poteniu

Nielen v lete mnohých trápi prebúdzanie v mokrom tričku pod mokrú dekou. Mimo vetráku a otvoreného okna vám proti poteniu pomôže aj priedušný matrac.

vyber matracePoduška a prikrývka by mali byť z mikrovlákien. Pozitívne tiež pôsobia bambusové vlákna, ktoré dokážu odvádzať vlhkosť.

Novinkou je chladivý gél, ktorý sa pridáva na povrch matraca a vankúša.

Vďaka tomuto špeciálnemu materiálu sa už nebudete v lete tak odkopávať.

Na ľahko chladivom géle sa aj bez klimatizácie vyspíte do ružova.

Trpíte alergiami?

Prach, roztoče a peľ – to sú najčastejšie alergény, ktoré znižujú kvalitu spánku.

Ak sa často prebúdzate s upchatým nosom, pálením v krku či dráždivým kašľom, hoci nie ste chorí, pravdepodobne trpíte alergiou.

Anti-alergénna posteľ

Mimo to, že si budete každý deň v spálni vetrať, často prať obliečky a vysávať, môžete prítomnosť alergénov zmierniť aj používaním antialergénnej prikrývky a vankúšov. Tie vždy voľte z umelých materiálov, ktoré roztočom nevyhovujú.

Matrac by mal byť vždy dostatočne priedušný. Roztoče totiž vlhko milujú. Aj materiál poťahu možno vyberať podľa jeho antialergénnych vlastností.

Antistaticky pôsobí uhlíkové a strieborné vlákno. Antibakteriálny účinok má napr. Aloe vera. Proti vlhkosti možno použiť už spomínané bambusové vlákna.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button