Ako si vybraťElektronika

Ako vybrať robotický vysávač?

ako vybrať robotický vysávačRobotický vysávač je výmyslom 21. storočia, ktorého existenciu najviac ocenia gazdinky a vlastne všetci tí, ktorí chcú mať zase o jednu domácu prácu menej. V tomto prípade hovoríme o vysávaní. Princíp robotického vysávača je úplne jednoduchý. Robotický vysávač funguje úplne sám, dokáže sa bez vašej asistencie pohybovať po byte na základe senzorov, ktoré snímajú miestnosť. V prípade, že mu náhodou dôjde batéria, dokáže sa sám vrátiť na svoju základňu a po plnom nabití pokračovať v upratovaní tam, kde prestal. Kým vysávač pracuje, vy si napríklad môžete v pokoji zájsť do svojej obľúbenej kaviarne.

Robotický vysávač nezvládne všetky povrchy

Ako prvé kritérium, ktoré berieme do úvahy, je typ podlahy. Aj robotické vysávače majú svoje maximá a hodia sa skôr na tvrdé podlahy (PVC, plávajúce podlahy, laminát, vinyl, dlaždice, a pod.).

Je možné ich používať aj na koberce s vláknom, ktoré nepresahuje 1,5 cm na výšku. Ani najdrahší robotický vysávač si neporadí s kobercami, ktoré majú s vyššie chlpy. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť koberec.

Rozloha a členitosť – investovať sa oplatí

Rozloha a členitosť sú jedny z najčastejších chýb, ktoré ľudia počas výberu robotického vysávača robia. Najčastejšie však kupujú lacnejšie modely, ktoré sú určené pre malé miestnosti a navigačne na väčšie rozlohy skrátka nestačia.

vyber robotického vysávačaPri drahších vysávačoch počítajte s tým, že si poradia s viac členitými bytmi, vďaka vysoko kvalitnej navigácií a senzorom až do rozlohy 180 m2 (rekordman dokonca aj cez 400 m2).

Pri lacnejších modeloch je potrebné očakávať, že sú upravené do miestností či bytov o rozlohe okolo 60 m2.

Ak chcete vedieť, do akého veľkého priestoru sú vhodné tie najlepšie robotické vysávače, odporúčame prečítať si recenzie na webe.

Sací výkon robotického vysávača

Sací výkon je najčastejším argumentom, prečo si nekúpiť robotický vysávač. Avšak čísla klamú. Tradičné vysávače musia dopraviť prach skrze dlhú hubicu, čo už z princípu vyžaduje vyšší výkon.

Naopak u robotických vysávačov je nádobka na prach ihneď za sacím otvorom. Výkon robotických vysávačov je teda dostačujúci.

Filtre na vysávači

Filtrácia je tiež kritériom, v ktorom by ste sa mali, minimálne, orientovať. Buď má vysávač vlastné prachové filtre alebo tzv. HEPA filtre, ktoré sú najúčinnejšie a dokážu odfiltrovať aj čiastočky prachu veľké 0,0003 milimetra. Tie filtre sú preto vhodné pre alergikov a astmatikov.

Nevýhodou však je, že sa musia aspoň 1x za 3 mesiace vymeniť, čo zvyšuje náklady na prevádzku robotického vysávača.

Navigácia je alfa a omega robotického vysávača

Navigácia je, dalo by sa povedať, alfou a omegou vo vnútri robotického vysávača. Na základe navigácie a senzorov sa robotický vysávač pohybuje po miestnosti a určuje najefektívnejšiu trasu vysávania.

robotický vysávačVäčšina lacnejších modelov cestuje skrz vašu miestnosť úplne náhodne, bez akejkoľvek logiky (navyše vysaje v priemere len 70% miestnosti).

Drahšie vysávače využívajú laserové, infračervené či ultrazvukové senzory, GPS navigáciu alebo zabudovanú kameru.

Vďaka tomu dokážu fungovať efektívne, rýchlejšie, nenarážajú do nábytku a zvyčajne sú schopné povysávať až 98% plochy miestnosti. Nikdy však nebude dosiahnutá 100%-ná plocha miestnosti. To, koniec koncov, nie je dosiahnuté ani pri klasickom luxovaní.

Robotický vysávač vyberajte s rozumom, ale aj za pomoci recenzií

Ak chcete vybrať dobre, odporúčame vyhľadať napríklad test robotických vysávačov od nezávislých organizácií, kde sa môžete nechať inšpirovať a čítať recenzie zákazníkov, ale nezabudnite dbať na svoj sedliacky rozum.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button