Ako pripraviť malinový ocot?
Recept na malinový ocot. Malinový ocot majú vo svojom arzenále tí, ktorí varenie povýšili na umenie. Patrí aj do špajzových skriniek Gurmet. Tento ocot je nadstavba, ktorá ale nie je nedostupná. Je to aj z toho dôvodu, že si malinový ocot môžete vyrobiť sami. Nie je to ťažké a pokaziť ho vlastne ani nemôžete. Ako pripraviť malinový ocot? Aký postup zvoliť, aby sa ocot z malín podaril? My vám ponúkame osvedčený recept. Je to naozaj jednoduché.
Čo budete potrebovať na malinový ocot:
maliny
- ocot
- poháre (zaváraninové)
Tento ocot nepatrí k základným kuchynským surovinám. Na prípravu fazuliek na kyslo alebo k nakladaniu uhoriek ho určite nepoužijete.
Ale pri príprave zeleninových šalátov alebo špeciálnych marinád na steaky nájde tento ocot jednoznačné uplatnenie.
Predstavuje totiž nový rozmer vašich kulinárskych schopností.
Kde sa ocot z malín používa?
Ocot z malín sa používa na nakladanie zveriny, na dochutenie údeného mäsa (hlavne údeného kuracieho), do šalátov s červenou cibuľou alebo s mangom, na dochutenie výberu listových šalátov v kombinácii so syrom feta.
Pikantnú príchuť dodá ocot tiež ovocným šalátom pre dospelých (deti väčšinou uprednostňujú malinovú šťavu).
Príprava malinového octu krok za krokom
Príprava výluhu
Pripraviť ocot z malín je jednoduché. Rovnaké váhové množstvo čerstvých malín a vínneho octu dajte do pohára, dobre uzatvorte, aby k nálevu neprenikli vinné mušky a nechajte týždeň až dva (odporúčania sa líšia, na výsledku nebol rozpoznaný žiadny rozdiel) na teplom mieste lúhovať (osvedčila sa napríklad horná doska v komore pri okienku).
Filtrovanie malinového octu
Po dobe vylúhovaný ocot preceďte cez plátno. Najmä ak ste použili aromatickejšie lesné maliny, mohla vám pri preberaní plodov uniknúť nejaká tá larvička malinovníku plstnatého.
Nedá sa nič robiť, predsa kvôli tomu nevyleje všetok zhotovený ocot, to je proste príroda.
O prípadne zachytených larvičkách nebudete ako správny kuchári hovoriť a budete sa radovať, že použité ovocie bolo od chemického postreku oprostené.
Najlepšou voľbou sú buď maliny, ktoré si vypestujete samy, alebo nazbierate na lúkach. Samozrejme, nie pri cestách alebo priemyselných zónach.
Maliny kupované vo veľkoskladoch alebo obchodoch, bývajú zväčša narýchlo vypestované. Jednak nemajú sladkú chuť a jednak bývajú dosť drahé.
Malinový ocot máte hotový
Zlejte do tmavej fľaše s dobrým uzáverom. Skladujte na temnom mieste.
Tip
Niektoré kozmetické firmy vyrábajú ocot z malín ako oplachovací kúpeľ pre vyšší lesk vlasov.
Vyskúšajte aj tieto výborné recepty na: