Záhrada

Ako na pestovanie kalanchoe?

starostrivosť a pestovanie kalanchoeKalanchoe je u nás obľúbená izbová rastlina, vo svojej domovine je to sukulentný poloker. Vedľa vianočnej hviezdy je aj kalanchoe vo svete uznávanou vianočnej kvetinou. Pozitívne na nej je aj to, že jej pestovanie nie je nijako náročné. Prečítajte si tento podrobný článok ako na pestovanie kalanchoe.

Čo je na pestovanie kalanchoe potrebné:

  • kvetináč
  • substrát
  • rastlina
  • voda
  • hnojivo
  • clonu
  • Pozor na svetlo

S pestvaním kalanchoe sa poraďte v kvetinárstve

fialový kvet

Kalanchoe sa bežne predáva po celý rok v kvetinárstve. Ide o sukulent, ktorý môže kvitnúť výraznými kvetmi (od bielej, cez žltú, oranžovú, ružovú, červenú a fialovú). Ak ju chcete pestovať v byte, tak počítajte s tým, že najčastejšie vykvitá práve v priebehu zimy.

Ak chcete, aby vám kalanchoe krásne kvitla, nesvieťte na ňu. Nesvedčí jej nielen domáce svetlo, ale aj pouličné osvetlenie. Problém vyriešite zakrytím nepriehľadnou nádobou alebo krabicou tak, aby bola osvetlená maximálne 10 hodín denne.

Ak chcete, aby vám kvitla na Vianoce, začnite ju od svetla odstavovať 4 – 6 týždňov pred vianočnými sviatkami.

Ako pestovať kalanchoe cez zimu

Aj napriek tomu, že vyžaduje veľa svetla a to práve v zime, v lete potom potrebuje polotieň. Ak svieti slnko viac, ako má, tak listy zhnednú. V zime dobre znáša teplotu okolo 15 stupňov Celzia.

Kvety sa kalanchoe tvoria, keď je teplota v miestnosti medzi 18-20 stupňami Celzia.

Starostlivosť a pestovanie kalanchoe

Pôdu treba prihnojovať podobne ako u iných izbových kvetín, raz za štrnásť dní hnojivom pre kaktusy. Substrát by mal mať pH okolo 6. Mladé rastlinky kalanchoe sa presádzajú každý rok, tie staršie potom raz za dva, až tri roky.

Pestovateľský substrát by mal obsahovať dva diely drnovky, jeden diel listovky, jeden diel kompostovej zeminy a jeden diel piesku. Je dobré do zeminy pridať trochu dreveného uhlia a antuku. Kalanchoe potrebuje široký, ale nízky kvetináč.

Rozmnožovanie

pestovanie kalachnoeKalanchoe sa množia len odrezkami. Na materskej rastline vyrastajú nové malé rastlinky, ktoré samy odpadávajú na zeminu a okamžite zakoreňujú.

Tieto rastlinky môžete vziať a vysadiť do vhodného kvetináča s rastovým substrátom. Na pestovanie kalanchoe by mal  mať kvetináč  priemer 9 centimetrov. V lete môžete množiť kalanchoe aj vrcholovými rezmi tromi pármi listov, tak ako u pelargónií.

Po zasadení sa naň natiahne mikroténové vrecko. Rastlinka sa občas vetrá. Na sáčok s rastlinkou nesmie ísť priame svetlo, aby sa nezaparila. Potrebuje 22 stupňov Celzia aspoň po dobu 3 týždňov

Tip na pestovanie kalachnoe

Pri dlhodobom pestovaní je možné rastlinku aj tvarovať.

Varovanie

Kalanchoe najčastejšie napadajú červíky a vošky. Pri nadmernej vlhkosti sa môžu vyskytnúť múčnatky. Dávajte si pozor na prelievanie, pretože inak  môže začať hniť.  Pestovanie kalachnoe je trochu náročnejšie, ale za to sa vám odmení krásnymi kvetmi.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button