Domácnosť

10 tipov, ako na jarnú revíziu strechy a odkvapov

revízia strechyTohtoročná zima nebola bohvieako mrazivá, ani snehu nenapadlo toľko ako v minulých rokoch. Napriek tomu aj počas miernej zimy mohlo dôjsť k poškodeniu strechy a odkvapov. Preto je v každom prípade vhodné vykonať ich revíziu tak, aby strecha bola opäť v perfektnom stave. Nižšie prinášam 10 tipov, čo urobiť pri jarnej revízii odkvapov a strechy.

Dôležité body na jarnú revíziu strechy a odkvapov:

1. Zistenie stavu strešnej krytiny

Strešná krytina, aj keď je kvalitná, cez zimu trpí najviac. Najväčšie starosti majú tí z vás, ktorí si pre svoju strechu vybrali nekvalitné či nevhodné strešné tašky. Okrem samotnej krytiny je potrebné skontrolovať tiež všetky doplnky.

Keď vykonávate jarnú revíziu strechy a v prípade, že poškodenie nie je tak drvivé, stačí vymeniť rozbité a poškodené tašky za náhradné. S veľkou pravdepodobnosťou máte doma v rezerve krytinu, ktorá vám zostala pri pokladaní.

vysoko odolná hladká krytinaV momente, keď je strecha predsa len poškodená viac, bude vhodnejšie ju vymeniť kompletne novú. Zamerajte sa dôkladne na to, aby ste zvolili skutočne kvalitnú krytinu, na ktorú ďalšiu zima už nebude mať tak ničivý vplyv.

Vyberte si nejakú veľmi dobrú krytinu. Celkom vhodné sú moderné drážkované krytiny, ktorá sú vyrábané z pozinkovaného lakovaného plechu.

Takáto krytina je vysoko odolná voči dažďu, snehu, ale aj vetru a vlhkosti. Tým, že má hladký povrch, sa na nej v zimných mesiacoch neusadzuje sneh, strecha tak nie je toľko zaťažovaná.

2. Preverenie oplechovania strešných prvkov

postavenie malého komínaOkrem strešnej krytiny nezabudnite ani na revíziu oplechovanej strechy.

Ďalej sa zamerajte aj na kontrolu prestupov, ako sú komíny, vikiere, svetlíky či ventilačné šachty.

Ak je napríklad pri komíne rozbitá záklopka či strieška, ktoré chránia komín pred dažďom a snehom, bude potrebné tieto komponenty vymeniť či aspoň opraviť.

3. Vyčistenie lemovania za komínom

Tento úkon je dôležitý z toho dôvodu, že ak by lemovanie za komínom bolo upchaté a znečistené, voda by neodtekala. To by sa následne mohlo prejaviť v jej zatekaní dovnútra objektu.

4. Prezretie odkvapov

čistič odkvapovOdkvapy je potrebné čistiť pravidelne, ten správny čas však nastáva práve po zime. Počas nej sa totiž mohli zaniesť nečistotami.

Nepriechodný a upchatý odkvap tiež spôsobí, že voda nebude správne odtekať. V jednom z minulých článkov ste si mohli prečítať tipy, ako opraviť deravý odkvap a tiež to, ako sa robí výmena odkvapu.

5. Výmena odkvapov

Odkvapy je potrebné vymeniť nielen vo chvíli, keď sú deravé a popraskané. To je zapríčinené predovšetkým vysokými mrazy. Tento rok je síce pravdepodobné, že vám odkvapy na dome vplyvom extrémne nízkych teplôt nepopraskali, napriek tomu ich dôkladne skontrolujte.

Vplyv zimy sa však na odkvapoch prejavuje aj inak, a to tvorbou korózie. Mierne skorodované odkvapy možno pretrieť, nie je nutné ich hneď vymieňať. V prípade silnej korózie ale odporúčam ich výmenu.

6. Kontrola strešných okien

Ak sú súčasťou strechy tiež strešné okná, aj u nich urobte dôkladnú revíziu. Všímajte si najmä ich tesnenia a nátery. Ak cez okno zateká voda, je problém pravdepodobne práve v tesnení. To je potom potrebné nahradiť za nové.

7. Revízia podkrovia

ako vykonať jarnú revíziu strechy a odkvapovPri kontrole stavu domu na začiatku jari zájdite do podkrovia a porozhliadnite sa, či tu neobjavíte stopy po zatekaní vody.

Ak sa napríklad na drevených trámoch začína tvoriť pleseň, je pravdepodobné, že vám cez strechu do podkrovia zateká.

8. Opravy zistených poškodení

Vo chvíli, keď zistíte nejakú vadu na strešnej krytine alebo v iných častiach strechy, musíte sa rozhodnúť, či opravu zvládnete sami, alebo si na pomoc radšej zavoláte odborníkov.

V každom prípade s opravou neodporúčam príliš dlho otáľať.

9. Častejšia revízia neuškodí

Revíziu strechy a odkvapov robte minimálne raz do roka, a to po opadnutí posledného snehu, teda na začiatku jari.

Aby ste mali istotu, že sú strecha a všetky jej komponenty dobre pripravené aj na nadchádzajúcu zimu, je vhodné kompletnú revíziu vykonať aj na jeseň.

10. Nákup novej strechy

V momente, keď zistíte, že nastal čas na opravu strechy a strešné krytiny, prípadne sa rozhodnete pre jej kompletnú rekonštrukciu tak celý postup si dôkladne naplánujte a meniť krytinu treba v lete a ak to finančná situácia dovoľuje tak je dobré zvoliť o najkvalitnejšie materiály.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button