Záhrada

Ako vybrať efektívne hnojivá, ktoré nakopnú vašu záhradu?

Správne hnojivo je kľúčovým prvkom pre dosiahnutie zdravej a produktívnej záhrady či ukážkového trávnika. Prečítajte si základné informácie ako vybrať efektívne hnojivá, ktoré budú zárukou úspechu.

Ako vybrať dobré hnojivo na záhradu
Zdroj: Singkham / Shutterstock.com

Hnojenie a jeho význam

Hnojivá poskytujú rastlinám potrebné látky, základné živiny pre optimálny rast, ktoré sa prirodzene v pôde nenachádzajú. Ide hlavne o dusík, fosfor a draslík.

Dusík (N) – je najdôležitejšou látkou, ktorá prispieva k rastu, zdraviu a prirodzenej ochrane rastlín proti škodcom. Tráve zase dodáva sviežu zelenú  farbu.

Fosfor (P) – pôsobí hlavne pod povrchom, teda vplýva na korene rastliny.

Draslík (K) – spolu s dusíkom sa podieľa na posilnení rastliny (listov a koreňov) a jej schopnosti odolávať studenému počasiu, suchu či chorobám.

Ak aj patríte k šťastlivcom, ktorí začínajú s pestovaním na úrodnej pôde (napr. nedávno ste hnojili), nemali by ste “zaspať na vavrínoch”. Rastliny všetky potrebné živiny postupne absorbujú a pôdu bude potrebné prihnojiť.

Tajomstvo NPK hnojív

Efektívne NPK hnojivá sú tvorené vyváženým pomerom vyššie spomínaných živín, teda dusíka, fosforu a draslíka. Na baleniach týchto hnojív sa zvyčajne stretnete s číselným označením (napr. 8-6-6), ktoré udáva hmotnostné percento jednotlivých zložiek v danom substráte.

Keďže dusík je považovaný za najdôležitejší, jeho číslo býva zvyčajne najvyššie. Vo väčšine prípadov dosiahnete požadovaný efekt pri používaní hnojív, ktorých hodnota N je v rozsahu 5 – 10 % a P a K sú na úrovni 1 – 4 %.

Koncentrácia dusíka nad úroveň 10 môže vyústiť do prehnojenia pôdy, ktoré bude rastliny poškodzovať. Všetko však závisí od konkrétnej pôdy, ktorú by ste mali pred výsadbou a hnojením pomocou pôdneho testera preveriť.

Zistite si pH pôdy

Príliš vysoká alebo naopak nízka úroveň pH môže spôsobiť, že rastliny nebudú schopné živiny absorbovať aj keď sa v pôde budú nachádzať.

Optimálna úroveň pH je pre väčšinu rastlín 6 – 7. Na zvýšenie môžete použiť napríklad síran či vápno. Kompost je zase vhodný prostriedok pre zníženie pH úrovne na ideálnu hodnotu (ccs 6,5).

Kvalitné hnojivo na záhradu
Zdroj: Valentin Valkov / Shutterstock.com

Granulované vs. kvapalné hnojivo

V tomto prípade ide skôr o otázku osobnej voľby a preferencií.

Granulované hnojivá (sušené pelety) sú obľúbené hlavne vďaka ich dlhotrvajúcemu účinku – živiny sa uvoľňujú pomalšie ako pri kvapalných hnojivách. Sú tiež považované za lacnejšiu možnosť, hlavne ak ich kupujete vo veľkých baleniach.

Kvapalné hnojivá majú svoju výhodu v okamžitej absorpcii a účinku, je však potrebné hnojenie opakovať častejšie. Jednoduchý proces ich aplikácie ocenia aj milovníci izbových rastlín v kvetináčoch.

Organické vs. syntetické hnojivo

Naozaj záleží na tom, aké hnojivo vyberiete? Áno, záleží. Organické a syntetické hnojivá poskytujú potrebné látky rôznymi spôsobmi.

Organické hnojivá pochádzajú z prirodzene sa vyskytujúcich minerálnych usadenín a materiálov, napr. kostná múčka, hnoj a iné. Živiny z týchto hnojív sa vo všeobecnosti uvoľňujú veľmi pomaly. Hovoríme o období niekoľkých mesiacov či rokov, efektívne však stimulujú pôdne mikróby, vylepšujú hustotu a štruktúru pôdy, resp. trávnika.

Syntetické hnojivá sú vyrábané umelo, resp. chemicky. Sú špeciálne navrhnuté tak, aby sa živiny uvoľňovali a prenikali do pôdy takmer okamžite. Na druhej strane však nemajú na kvalitu pôdy ani jej štruktúru dlhodobý účinok.

Dajte pozor na množstvo hnojív, ktoré do pôdy umelo pridávate. Nadmerná aplikácia môže rastlinám uškodiť (napr. syntetické hnojivo môže rastlinu spáliť) alebo podporiť zvýšený rast nežiadúcich burín v pestovaných porastoch. V takom prípade budete musieť siahnuť po prípravkoch proti burinám – účinných herbicídoch.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button