Záhrada

Ako pestovať bylinu nádchovník?

nádchovník pestovanie Bylina nádchovník a jej pestovanie. Bylina nádchovník je tiež nazývaná ako mexický alebo grécky eukalyptus, kubánske oregano, moude alebo molica. Poslúži ako aromatická bylina, ktorá doma krásne vonia, ale hlavne pomáha pri nádche. Stačí k nádchovníku, respektíve lístkom byliny rozdrobených v rukách, privoňať. A pomáha aj astmatikom, pri vysokom tlaku, cholesterole a srdcových ťažkostiach. Dokonca odstraňuje obličkové a žlčové kamene. Nádchovník rastie rýchlo. Táto bylina je nenáročná na pestovanie a ideálna do interiéru.

Predstavujem vám nádchovník

Bádchovník je veľmi nenáročný na pestovanie a ľahko sa zakorení. V relatívne krátkom čase si ho môžete namnožiť do niekoľkých kvetináčov alebo do viacerých kvetináčov doma.

Jeho vôňa je veľmi zvláštna, ako zmes gáfru, medovky a mentolu. Latinský názov je Plectranthus argentatus. Patrí do čeľade hluchavkovitých.

Je to jedlá liečivá bylinka a jej hrubé listy môžete začerstva použiť na prípravu čaju, ktorý pomáha nielen na prechladnutie, ale aj mierni bolesti hlavy, astme, na črevné a žalúdočné koliky, urovnáva trávenie, ba dokonca vraj pôsobí aj proti parazitom v črevách. Dokonca sa o nej hovorí, že odpudzuje z domu hmyz a komáre.  Nádchovník má rozsiahle použitie aj v kuchyni.

Kde nádchovník zoženiete

Bylinu zaobstaráte v dobrom záhradníctve. Cena rastliny sa pohybuje okolo dvoch eur, čo nie je vôbec veľa a peniaze investované do nákupu liečivej byliny spolu s trochou starostlivosti sa rozhodne oplatia. Nádchovník miluje bežný zemný substrát, ľahkú piesčitú zeminu.

Návod ako správne pestovať bylinu nádchovník

Svetelné a teplotné podmienky

nádchovník

Nádchovník pestujte celoročne v byte na parapete pri dostatku svetla. Znesie aj slnečný svit, ale iba s miernym zatienením.

Rastlinu neumiestňujte na priame slnko, mohlo by rastlinu poškodiť. V byte je ideálne rastlinku umiestniť na východné alebo západné okno, kde časť dňa svieti slnko.

Rozhodne sa vyhnite prievanu, okamžite by začala žltnúť a vädnúť. Riziko hrozí hlavne na jeseň a v zime, kde je citlivá na prechladnutie od otvoreného okna pri vetraní. Inak jej postačí normálna izbová teplota a letné podnebie v našich zemepisných šírkach je tiež úplne v poriadku.

V zime nádchovníku doprajte svetlo a skôr sucho pri teplote 15 ° C, obmedzte zálievku. Skúsenými pestovateľmi je odporúčané rastlinku vetrať v letných mesiacoch vonku.

Zalievanie rastliny

Dobre znáša občasný nedostatok vody, škodí mu ale časté prelievaniu. Zemina by nemala úplne vyschnúť. Lepšie znáša sucho ako preliatie vodou, v prípade, že ju budete prelievať, začne chradnúť.

Polievajte ju iba vtedy keď je povrch zeminy suchý. Bylinu zaštipujte do tvaru gule.

Nároky na hnojenie a presádzanie

Hnojte od jari do jesene 1x až 2 x za mesiac. Pre hnojenie nádchovníku použite tyčinky na zelené alebo interiérové ​​rastliny či kvapalné hnojivá.

Rastlinu presádzajte na jar v marci až apríli. Mladé rastliny je dobré presadiť aj dvakrát do roka. Vždy len do o trochu väčšieho kvetináča.

Množenie nádchovníka

Množia sa vrcholovými odrezkami, ktoré pekne a rýchlo korenia aj vo vode.

Použitie

využitie nádchovníkaPri nádche je dobré vdýchnuť vôňu z rozlámaných lístkov v ruke. Odvar z 1 lístka nádchovníku na 200 ml vody sa popíja pri vysokom tlaku, cholesterole a pri srdcových ťažkostiach.

Výluh z nádchoníka možno použiť na drobné ranky a popáleniny, urýchľuje hojenie.

Rastlinka navyše z miestnosti, v ktorej je bylina pestovaná, odháňa svojou arómou (ako medovka s mätou dohromady) hmyz, pôsobí proti komárom, muchám alebo moliam.

Prečítajte si aj články ako správne pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button