Záhrada

Ako si vybrať správny krovinorez do vašej záhrady

Krovinorez dokáže byť úžasným pomocníkom nejedného domáceho majstra. Manipulácia s ním je omnoho jednoduchšia než s klasickou kosačkou. Praktické rozmery dovoľujú krovinorezu dostať sa aj na miesta, kam sa jeho štvorkolesová kosačka nedostane. No a vďaka univerzálnosti sa dá prakticky využiť na kosenie naozaj akýchkoľvek trávnatých povrchov.

Návod ako si vybrať správny krovinorez do záhrady
Zdroj: pexels.com

Vaše potreby rozhodujú

Predtým, než siahnete po novom výkonnom zariadení, mali by ste si ujasniť vaše požiadavky a očakávania. Jednou z prvých otázok, na ktorú potrebujete vedieť odpoveď, je využitie krovinorezu. Budete ho používať ako primárny nástroj na kosenie alebo ako doplnok ku klasickej kosačke?

Pri kosení vysokej trávy či divoko rastúcich kríkov oveľa viac využijete podstatne vyšší výkon. Ďalším aspektom je typ a veľkosť pozemku. Plánujete krovinorez používať na rovnej ploche, či na členitom alebo kopcovitom pozemku?

Menší model by vám mohol stačiť pri úprave menšieho trávniku v predzáhradke. Na rozľahlom pozemku s vysokou trávou by ste sa s ním asi narobili. Tam nastupuje na rad hrubá sila. Veľkosť pozemku či absencia elektrickej siete rozhoduje o type motora. Spaľovací motor je hlučný, náročný na údržbu a je s ním viac starostí. Elektrický krovinorez môže byť šikovným pomocníkom pre drobné práce okolo rodinného domu. Akumulátorový krovinorez je správnou voľbou v oboch prípadoch, ktorý navyše vďaka tichému pohonu ocenia aj vaši susedia.

Ako si vybrať benzínový krovinorez
Zdroj: pexels.com

Benzínový krovinorez

Krovinorez s benzínovým spaľovacím motorom patrí medzi klasiku a do nástupu akumulátorových krovinorezov prakticky nemal konkurenciu. Je naozaj málo situácií, v ktorých by si neporadil.

Využíva sa často aj v rámci mestských či obecných podnikov pri údržbe zelene, parkov, ale aj na údržbu väčších plôch.

Nevýhodou je vyššia hmotnosť a vyššia náročnosť údržby oproti náprotivkom. Nepríjemná môže byť tiež zvýšená hlučnosť v husto osídlených štvrtiach.

Elektrický krovinorez

Krovinorez na elektrický pohon ocenia napríklad starší občania, pre ktorých je práca s benzínovým krovinorezom náročná.

Či už kvôli váhe alebo strachu z obsluhy spaľovacieho motora. To však za cenu nižšieho výkonu, čo ale v konečnom dôsledku pri drobných úpravách záhrady nemusí vôbec prekážať.

Ako si vybrať elektrický krovinorez
Zdroj: pexels.com

Elektrický krovinorez stačí pripojiť do siete a môžete kosiť bez prerušenia, avšak práve elektrická sieť je aj jeho najväčším nepriateľom.

Práca s dlhým káblom dokáže byť frustrujúca. Prinajlepšom končí spŕškou nadávok nad zamotaným bubnom od kábla, no a v tom horšom prípade aj nebezpečným preseknutím predlžovacieho kábla.

Akumulátorový krovinorez

Najmladším prírastkom do rodiny je stále populárnejší aku krovinorez. Ten do vysokej miery kombinuje výhody predchádzajúcich dvoch typov. Je výkonnejší než elektrický krovinorez, zároveň si však stále udržuje nízku hlučnosť.

Tá je pre mnohých spotrebiteľov kľúčová. Samozrejmosťou sú nulové emisie počas prevádzky, čím prispejete k ochrane životného prostredia.

Nevýhodou môže byť kapacita batérie. Dnešné modely však disponujú batériami, ktoré sa dokážu nabiť veľmi rýchlo.

Nedočkaví záhradkári si môžu zakúpiť druhý akumulátor, ktorý bude v prípade vybitia prvej batérie vždy po ruke.

Ako si vybrať akumulatorovy krovinorez
Zdroj: pexels.com

Nech sa už rozhodnete pre akýkoľvek typ krovinorezu, dbajte na ochranu zdravia pri práci. Používajte vhodný odev, rukavice a vysokú obuv. Chráňte si zrak a pri dlhšej práci so spaľovacím krovinorezom aj sluch. Nezabúdajte, že prvoradá je bezpečnosť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button