Záhrada

Ako pripraviť záhradu na sezónu – jarné práce na záhrade

práce na záhrade - presádzanieZima sa tento rok lúči neobvykle dlho, ale cez deň tu a tam vysvitne slnko. Je najvyšší čas pripraviť okrasnú aj úžitkovú záhradu na najkrajšie obdobie roka. V článku pripomíname niektoré dôležité jarné práce na záhradke.

Ako sa pripraviť na jarné práce na záhrade

Trávnik na jar

Trávnik je dominantou záhrady, preto ako náhle pominú mrazy a oteplí sa, začneme s údržbou. Po zime je potrebné odstrániť z trávnika zvyšky lístia, vetvičiek a z kyslých pôd prípadný mach. Všetko vyhrabeme hustými železnými hrabľami.

Príliš udupanú pôdu prevzdušníme. Vidly zapichujeme do hĺbky asi 10 cm, zahýbať s nimi a vytiahneme. Takto pokračujeme po celej ploche v rozostupoch asi 15 cm.

Vidly stačia na menšie plochy, rozľahlý pozemok prevzdušníme pomocou záhradnej techniky. Trávnik prihnojíme podľa druhu pôdy. Podľa potreby trávnik zalievame.

Okrasná záhradka

jarné práce na záhrade - presádzanieJarné práce v okrasnej záhrade začínajú odstránením buriny, ďalej nakypríme pôdu a odstránime suché a poškodené časti rastlín. Po odkvitnutí snežienok je čas na ich presádzanie.

Vyrypneme trs zo zeme, rozdelíme ho na niekoľko častí a znovu zasadíme. Vysádzame jarné cibuľoviny, krókusy, sasanky, ľalie, tulipány, narcisy, hyacinty, bledule a iné.

Cibuľoviny sú s obľubou poškodzované hlodavcami. Aby sme im v tom zabránili, pred výsadbou obalíme cibuľky králičím pletivom.

Kúpiť sa dajú aj plastové košíčky pre cibuľoviny. Prihnojte trvalky a pôdu pre letničky. K vysokým trvalkám pripravte opory (napr. pre pivonky).

Pozor na vlahu

Na jar, prípadne do konca apríla, sa môžu vysádzať stromčeky a kríky. Vzhľadom k  zvýšeným nárokom novo zasadených drevín na vlahu, je výhodnejšie vysádzať ich na jeseň.

Preto stromy a kríky z jarnej výsadby dobre zalievajte, aby stihli do nástupu letných horúčav dobre zakoreniť. Vyrastené stromy a kríky prerežte a prihnojte. Vhodná doba je pre výsadbu maliníku, černíc, egrešov a ríbezlí.

Nezabudnite na jarné práce na záhonoch

práce na záhradeV úžitkovej časti záhrady pripravíme záhony na výsev zeleniny. Skoro na jar sa vysieva mrkva, špenát, reďkovky, petržlen, ružičkový kel a iné. Zasadiť sa môže cibuľa.

Do skleníku alebo fóliovníku môžete vysiať bylinky alebo semienka „balkónoviek“ do kvetináčov. Ľahko si sami vypestujete napríklad sadenice petúnií.

Ďalšie zaujímavé články v oblasti záhradničenia nájdete tu:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button