Domácnosť

Ako a čím posypať chodník v zime?

ako posypať chodník v zimeV zimnom období dochádza k namŕzaniu chodníkov, niekedy sa na nich navyše tvorí súvislá vrstva snehu. Chôdza po neupravenom chodníku potom môže robiť značné problémy, nezriedka je príčinou zranenia, najmä zlomenín a podliatin potom, čo sa človek pošmykne a spadne. Starostlivosť o chodníky pred domom pritom nie je nijako zložitá, stačí použiť vhodný posypový materiál. Poradíme vám ako a čím posypať chodník v zime? 

V článku sa dozviete:

  • Význam posypu
  • Druhy posypov
  • Ako dlho posyp potrvá
  • Aké budú náklady

Aký je význam posypu chodníka

Posypy chodníkov a ciest vo všeobecnosti sú v zime veľmi dôležité a potrebné. Je potreba zdôrazniť, že každý majiteľ nehnuteľnosti musí zabezpečiť, aby bol chodník pred jeho domom schodný. To znamená, že ako náhle začne mrznúť a padať sneh, je nutné ho posypať a upraviť tak, aby sa na ňom prechádzajúci ľudia neprizabili.

Posypových materiálov je dnes možné použiť niekoľko. Majú rôznu účinnosť. Pri výbere je tak nutné brať do úvahy napríklad to, aké vonku panujú podmienky, najmä aká je teplota.

Druhy posypov na chodník

Posypová soľ

Klasickým materiálom, ktorý sa používa na úpravu zimných chodníkov a komunikácií, je u nás posypová soľ. Tá je obľúbená okrem iného preto, že nie je drahá. V poslednej dobe sa ale od jej používania pomaly ustupuje.

Je to dané hneď niekoľkými dôvodmi. V prvom rade spomeniem, že posypová soľ nie je príliš ekologickým materiálom. To je tiež dôvodom, prečo ju dokonca niektoré obce a mestá zakazujú použiť. Vo svojich vyhláškach jasne stanovujú, že je posypová soľ nevhodným materiálom.

Posypová soľ škodí obuvi. Dochádza k rýchlejšiemu poškodeniu podrážok obuvi, ktorá sa dostane do kontaktu so soľou. A to zďaleka nie je najhoršia vec. Ďaleko väčšie ťažkosti môže spôsobiť domácim miláčikom. Psi totiž nenosia obuv, kontakt so soľou tak vyložene škodia rovno ich labkám.

Posypová soľ je tŕňom v oku aj mnohých ekológom. Jej použitím vo väčšom rozsahu totiž môže dôjsť k narušeniu spodných vôd a pôdy, ubližuje aj zdraviu stromov a ďalšieho porastu.

Posypová soľ navyše nie je vhodná a použiteľná v momente, kedy sú teploty príliš nízke. Je účinná iba pri ľahších mrazoch. Ako náhle je teplota treba už okolo mínus 10 stupňov Celzia, soľ nepomôže.

V tom prípade je klasickou soľ potreba nahradiť napríklad chloridom vápenatým, ktorý je účinný až do teplôt okolo mínus 35 stupňov Celzia. Je ale nutné povedať, že chlorid vápenatý je o poznanie drahším variantom.

Ďalej sa používajú tieto soli:

  • Chlorid horečnatý
  • Síran amónny
  • Močovina
  • Chlorid draselný
  • Octan draselný

Zdrsňujúce posypy

Na úpravu chodníka v zime môžete využiť aj takzvané zdrsňujúce posypové materiály.

Typicky sa jedná o tieto:

  • Štrk
  • Piesok
  • Piliny
  • Popol

Vyššie uvedené posypy sú pomerne účinné vo chvíli, keď na chodníku leží vrstva snehu. Pri kvalitnom posype zaistí, že sa po chodníku nebudete šmýkať, cesta tak bude bezpečná. Výhodou je, že sú tieto materiály oproti posypovej soli ekologicky šetrnejšie.

Nevýhodu možno naopak vidieť v tom, že ako náhle napadne nová vrstva snehu, posyp pod ňou zmizne a je potrebné ho vykonať znovu. Môže sa tak pokojne stať, že takto budete sypať aj niekoľkokrát za deň.

Expandovaný íl

V poslednej dobe sa dá ako posypový materiál zaobstarať tiež expandovaný íl. Jedná sa o ekologicky veľmi šetrný materiál, ktorý je navyše veľmi efektívny.

Ide vlastne o drvený íl, ktorý bol predtým vypálený za vysokej teploty. Je účinný aj pri relatívne nízkych teplotách, zhruba do mínus 15 stupňov Celzia.

Ako dlho posypovanie chodníka v zimepotrvá?

Posypať chodník pred domom vám zaberie len pár minút. Je však otázkou, ako často posyp budete vykonávať.

Ak napríklad zvolíte zdrsňujúci posyp, potom očakávajte viac starostí, lebo pri každej novej snehovej nádielke ho bude potrebné vykonať znova. Dôležitá je dostatočná vrstva posypu. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na lyžovačku.

Aké budú náklady keď budete chcieť posypať chodník v zime?

25 kg posypovej soli vás vyjde okolo 3 €. Výhodou zdrsňujúcich posypov je to, že do nich prakticky nemusíte investovať, pretože ich určite nájdete doma.

Praktickým doplnkom je potom nákup posypového vozíka. Ceny vozíkov sa pohybujú od 20 € vyššie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button