Záhrada

Ako zalievať zeleninový záhon?

zeleninový záhonDnes si ukážeme rady a tipy, keď chceme zalievať zeleninový záhon. V sparných letných dňoch je nutné zalievať okrasnú aj zeleninovú záhradu. Bez zálievky by nám záhrada vyschla a z úrody na torej sme sa celý rok nadreli by nezostalo nič. Naopak, nesprávne zalievanie môže byť tiež škodlivá, a preto je potrebné byť opatrný a vedieť pár pravidiel. Poďme si pripomenúť niekoľko zásad ako na to, aby sme rastlinám neublížili.

Čo je potrebné keď chcete správne zalievať zeleninový záhon:

  • Krhla
  • Hadica s rozprašovačom
  • Voda
  • Studňa alebo iný zdroj vody
  • Dažďová voda (tá je najvhodnejšia, a šetrí našu peňaženku)

Počas vegetácie je potreba záhradu pravidelne zalievať

zalievanie zeleninyZalievame viac, ak rastlina tvorí plody. Každý druh rastliny má iné nároky na vlahu.

Bylinky potrebujú vody menej, rastliny s väčšími mäkkými listami (uhorky) sú na zálievku náročné, rovnako ako tie, ktoré majú plytký povrchový koreňový systém.

Zalievame keď je pôda suchá, skúsime do záhona vyryť ryhu hlbokú asi 10 cm, ak je pôda suchá, je čas na zálievku.

Ako správne polievať zeleninový záhon

Menšie plochy zalievame obyčajnou krhlou alebo záhradnou hadicou s rozprašovačom. Prúd vody z hadice nesmie byť moc silný, aby rastliny nepoškodil. Mal by sa podobať jemnému jarnému dáždiku.

Zalievame dostatočne dlhú dobu, aby voda mala čas preniknúť aj k hlbšie uloženým koreňom. Krátke, a častejšie zálievky nemajú zmysel. Voda sa odparí skôr, než ju stačí rastlina zužitkovať.

Zalievame v horúcich letných dňoch skoro ráno alebo večer, po západe slnka

zalievanie záhonuNikdy nie cez poludnie, rastliny by teplotným šokom mohli uhynúť. Kvapky, ktoré zostanú na listoch, pôsobia ako lupa a slnko listy popáli.

Výhodnejšie je zalievať ráno, listy uschnú, pri večernej zálievke sa vplyvom nižšej nočnej teploty na záhonoch drží vlhkosť, ktorá nahráva hubovým chorobám.

Ak máme možnosť, použijeme dažďovú vodu, ktorá je na zalievanie najlepšia. Odparovanie vlahy zo záhonov spomalíme, ak ich mulčujeme trávou.

Trávy nesmie byť príliš vysoká vrstva, aby neplesnivela. Častejšie tiež záhony kontrolujeme, mulč milujú škodcovia.

Rozumné sadenie rastlín na zeleninový záhon

Záhony dôsledne zbavujeme buriny, ktorá kradne vlahu pestovaným plodinám. Výhodné je vysadiť na jednom záhone rastliny vysoké v kombinácii s nižšími a širšími.

Svojou listovou plochou pôdu zatienia a nebude sa toľko dariť burinám. Tiež tým docielime že ani pôda nebude tak rýchlo vysychať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button