Úvod / Záhrada / Ako osádzať skalku s kameňmi?

Ako osádzať skalku s kameňmi?

ako osádzať skalku rastlinamiV ďalšom zo série článkov o skalke sa dozviete, ako osádzať skalku rastlinami, ak už máte položené a upevnené kamene. Rastliny najskôr musíte riadne naštudovať, zistiť, aké majú ktoré rastliny charakteristiky, čo ktoré rastliny potrebujú a či by sa im na vašej záhrade vôbec darilo. Po ich nákupe v obchode a zvládnutí prvého veľkého kroku, teda umiestnenia kameňov, váš čaká už tá príjemnejšia časť tvorby skalky. Ako osádzať skalku s kameňmi rastlinami?

Pripravte v skalke pre rastliny pôdu


Už v článku “Ako položiť kamene a základ skalky” som spomenula, že je potrebné ako hornú vrstvu pôdy rozprestrieť špeciálnu kvalitnú pôdu. Odporúča sa zmiešať sčasti záhradnú pôdu, sčasti rašelinu a sčasti hrubší piesok alebo drť.

Rastliny sú totiž zvyknuté rásť v pôde s úlomkami kameňov a pieskom, ktorá je dobre priepustná, a tak je dobré im ich prirodzené prostredie čo najviac napodobniť. Pripravenú hlinu rozmiestnite po povrchu skalky, najmä na miestach, kde chcete vysádzať rastliny.

Príprava samotnej rastliny

Rastliny je potrebné pred ich vysadením dobre zaliať a nechať v kvetináčoch, v ktorých ste ich zakúpili. Vodu nechajte odkvapkať. Rastliny môžete sadiť v ktoromkoľvek ročnom období, ale vyhnite sa obdobiu, kedy je pôda mokrá alebo zamrznutá.

Naaranžujte rastliny


Zaliate rastliny v kvetináčoch rozmiestnite po priestore skalky tak, ako si predstavujete, že by tam mali rásť. Výhodou je, že v kvetináčoch ich môžete ešte rôzne prehodiť, ak sa vám nebude páčiť vopred načrtnutý plán skalky.

tvorba skalky s kameňami a sadenie rastlínMyslite ale na to, že rastliny budú vyzerať úplne inak, keď sa zakorenia a vykvitnú, tomu prispôsobte aj ich umiestnenie. Napríklad rastliny, ktoré budú rásť veľmi rýchlo nedávajte do tesnej blízkosti s inými, pretože by ich mohli aj zničiť.

Zasaďte rastliny

osadzanie rastlín do skalkyKaždú rastlinu opatrne vyklepnite z kvetináča von, odstráňte burinu, ktorá sa v hline môže ocitnúť. Prezrite korene a nadzemnú časť, či nie je rastlina nejako chorá.

Sádzacou lopatkou vyhĺbte jamku, aby sa do nej zmestili korene rastliny, posaďte rastlinu do jamky a prihrňte hlinu. Trochu utlačte hlinu.

Dokončite výsadbu

Analogicky zasaďte aj ostatné rastliny, ktoré máte na skalke naaranžované. Keď budete mať všetky rastliny vysadené, všetko dôkladne zalejte.

Zasypte

Na záver výsadby skalničiek je dobré ich zasypať štrkom alebo veľmi hrubým pieskom. Pokryte celý povrch skalky, aj keď stačí len slabou vrstvou.

Dodatočná starostlivosť


Skalku zalievajte len do doby, kým sa rastliny ujmú, potom už nie je nutné ich zalievať.

Ako osádzať skalku s kameňmi?
5 (99.26%) 27 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako mulčovať

Ako použiť na záhrade mulčovaciu textíliu?

Na okrasných záhradách sa pomerne dosť používa mulčovacia kôra proti prerastaniu buriny. Najvyššej účinnosti ale …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *