AkoaPreco.com / Voľný čas a hobby / Ako vyrobiť keramické zapichovacie menovky k bylinkám?

Ako vyrobiť keramické zapichovacie menovky k bylinkám?

To, že doma na balkóne alebo vo vlastnej záhradke si môžete vypestovať čerstvé bylinky, je známa vec. Problém však nastane pri väčšom počte byliniek. Ako sa v tomto vyššom množstve rôznych druhov rastliniek dobre zorientovať? K tomu slúžia práve zapichovacie menovky s menami rastliniek. Keramické zapichovacie menovky, ktorými bylinky nielen odlíšite, ale aj nakypríme pôdu, v ktorej rastú, si jednoducho vyrobíte podľa nášho návodu


Čo potrebujete ak chcete vyrobiť keramické zapichovacie menovky k bylinkám:

  • keramická hmota,
  • glazúry, burel alebo farby na keramiku,
  • pečiatky s abecedou, príp. drobnými obrázkami,
  • valček,
  • podložka,
  • nožík,
  • pravítko.

Aký typ keramickej hmoty zvoliť?

Menovky k bylinkám vyrábame z keramickej hmoty. Podľa vašich možností voľte keramickú hlinu bez výpalu alebo klasickú keramickú hlinu, ktorá vyžaduje zážih a následný výpal pri vysokých teplotách.

Teploty potrebné na správne vypálenie klasickej hliny sa pohybujú okolo 1 000 ° C, a sú teda potrebné špeciálne pece. Často je možné sa na vypálení dohovoriť v miestnej keramickej dielni.

Ak prístup k peci nemáte, voľte teda radšej keramickú hlinu, ktorá výpal nevyžaduje. Jedná sa o samotvrdnúcu hmotu. Vytvorte si zoznam byliniek, pre ktoré budete menovky tvoriť.

Príprava keramickej hmoty

Keramickú hmotu najprv dôkladne spracujte a potom z nej vyvaľkaje placku s hrúbkou 0,5 cm. Z placky pomocou nožíka a pravítka merajte a krájajte pásky o šírke 1,5 cm a dĺžkou 17-20 cm.

Na jednej strane (asi 3 cm od konca) pásky zrežte nožíkom do špičky (predstavte si ako keby ste kreslili laty na plot – viď obrázok 2). Počet pásikov hliny závisí na požadovanom množstve menoviek.


Názvy byliniek

Na pripravené pásiky z keramickej hmoty pomocou pečiatok vytlačte názvy byliniek. Ponechajte si pritom aspoň 2 cm miesta od horného okraja. Tu môžete otlačiť ľubovoľný obrázok alebo neskôr okraje namaľovať glazúrou prípadne farbami na keramiku.

keramické zapichovacie menovky k bylinkamKeď máte požadovaný názov, príp. obrázok, nechajte menovky zaschnúť. Pri menovkách z klasickej hliny bude nasledovať zážih v peci.

Zdobenie

Suché (prípadne vypálené) menovky zdobte burelom, glazúrou alebo farbami na keramiku.

Podľa zvolenej techniky nechajte zaschnúť (farby na keramiku bez vypálenia), zapečte v rúre (vypaľovacie farby na keramiku do rúry), alebo vypáľte v keramickej peci (techniky zdobenia, ktoré vyžadujú výpal na vysokej teplote: burel, glazúry, engoby).

Máte hotovo!


Hotové zapichovacie menovky umiestnite k príslušným bylinkám do kvetináčov, truhlíkov alebo záhonov. Zapichovacie menovky neslúžia len na rozlíšenie jednotlivých rastliniek, ale môžete nimi pôdu aj kypriť a prevzdušniť. Navyše vám truhlíky, kvetináče alebo záhony krásne a originálne ozdobia.


Mohlo by vás zaujímať

ako urobiť gaštanový veniec

Ako vyrobiť dekoračný gaštanový veniec?

Návod ako si vyrobiť dekoračný gaštanový veniec. Ak ste si nazbierali gaštany a už vás …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.