Záhrada

5 tipov, ako chytiť krtka v záhradke?

ako chytiť krtka v záhradkeAko náhle sa objaví vo vašej záhradke krtko, nadšení iste nebudete. Krtko je hmyzožravec a sám o sebe nie je nijak škodlivý, ale pri zháňaní potravy hĺbi pod zemou chodby a na povrchu vytvára neslávne známe krtince. Hneď ako sa vám na záhrade začnú tieto kopčeky hliny objavovať, začnete premýšľať nad tým, ako krtka chytiť alebo ako ho zo záhradky vyhnať. Tu vám prinášame 5 tipov, ako na to.

Je krtko chránený?

Veľa ľudí si myslí, že krtko je zákonom chránený a preto ho môžete zo záhrady jedine vyhnať. To je pravda len z časti – krtko je všeobecne chráneným živočíchom, čo znamená, že sa nesmie hubiť plošne.

Ale keď sa krtko objaví u vás na záhrade, môžete s ním bojovať po svojom.

Na krtka jedine v rukaviciach

Najprv treba upozorniť na to, že krtko má vynikajúci čuch a vyhýba sa ľudskému pachu. Preto vždy pri kladení pascí alebo nástrah používajte rukavice.

Inak vaše pasce krtko veľkým oblúkom obíde a bude robiť krtince na inej časti záhrady.

1. Krtka vyžeňte zvukom

odpudzovač krtkovPrvou možnosťou, po ktorej väčšina majiteľov záhrad siahne, sú rôzne zvukové plašičky. Tieto plašičky vyzerajú ako solárna lampa a zapichujú sa do zeme tam, kde krtka nechcete. Môžu byť na batérie alebo na solárnu energiu.

Plašičky vydávajú pískavé alebo bzučivé zvuky, ale tiež môžu vibrovať. Nevýhodou je, že si krtko na tieto zvuky môže časom zvyknúť a vráti sa.

Vo svojej dobe boli veľmi populárne plašičky vyrobené doma z PET fľaše, ale tie tiež nie sú nejako výrazne účinné.

Krtko nemá rád žiadny hluk, preto môže pomôcť aj časté kosenie kosačkou na trávu alebo partia detí, ktorá dupe a vyčíňa na záhrade.

2. Vyžeňte ho pachom

Na krtka môžu platiť rôzne pachy, pretože má veľmi citlivý čuch a niektoré veci mu nevoňajú a radšej sa im vyhne. V obchode môžete zaobstarať pachové guľôčky proti krtkovi alebo použiť napríklad syrečky, chumáč ľudských vlasov, naftalín a petrolejom napustenú handru. Stačí ich zahrabať do krtincov a potom už len čakať, až sa krtko odsťahuje.

Niektorí záhradníci odporúčajú na záhradu vysadiť rastliny, ktoré krtkovi nevoňajú. Sú to aksamietnice, láskavce alebo mliečniky.

3. Chyťte ho

krtinceĎalšou možnosťou sú mechanické pasce, ktoré fungujú podobne ako pastičky na myši alebo majú podobu dutej rúry, do ktorej krtko zalezie, ale von sa nedostane.

Pasce natiahnite a zahrabte do najnovších krtincov.

Potom nezostáva nič iné ako ich pravidelne kontrolovať.

4. Použite jed

S krtkom môžete bojovať aj pomocou jedovatých gélových návnad, ktoré kúpite v obchode. Gél sa natlačí do nory a krtka zahubí.

Existujú tiež špeciálne hnojivá na trávnik, ktoré obsahujú látky proti krtkom.

5. Využite prirodzených nepriateľov krtkov

Keď už neviete, ako s krtkom bojovať, skúste nasadiť do boja jeho prirodzeného nepriateľa a kúpte si mačku. Mačka si na krtkovi s chuťou zmlsne a ak bude vaša mačka dobrým lovcom, krtka už na záhrade nestretnete.

Či už zvolíte akýkoľvek zo spôsobov ako krtka odstrániť, počítajte s tým, že nič nie je stopercentné a boj s krtkom nie je jednoduchý.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button