VzťahyNávody

Ako naplánovať svadobný obrad?

návod a postup ako naplánovať svadobný obradKeď už sa človek prikloní k svadbe, chce, aby bola dokonalá. Na tento deň sa totiž nezabúda. Nachystať takú svadbu nie je žiadna sranda, ak sa chcete vyhnúť komplikáciám a problémom je vhodné začať s prípravami v značnom predstihu. Predtým sa tradovalo, že prípravy trvali jeden rok – do roka a do dňa od zásnub. Dnes býva ideálny čas vraj okolo 9 mesiacov. Prečítajte si nasledujúci návod ako naplánovať svadobný obrad.

Čo je potrebné ak chcete naplánovať svadobný obrad:

  • dvaja, ktorí sa chcú vziať
  • papier ceruzky a ďalšie náležitosti

Fáza 9 – 7 mesiacov pred svadbou

Ak sa rozhodnete vziať sa, je dôležité sa s partnerom dohodnúť, kedy by ste sa chceli vziať, kde, koho by ste asi chceli mať na svadbe a koľko by ste chceli do svadby investovať. Okrem miesta svadby sa dohodnite aj na mieste hostiny.

Ak sa chcete brať v nejaký atypický deň – napr. 22. 2. 2022 alebo chcete mať svadbu na nejakom zvláštnom mieste, bolo by dobré, keby ste sa o dostupnosti termínu uistili už teraz. Niektoré miesta sú tak obľúbené, že je ich potrebné predbežne rezervovať už rok a viac vopred.

Doba 5 – 4 mesiace pred svadbou

postup ako správne naplánovať svadobný obradNajvyšší čas na rezerváciu miesta hostiny aj zabezpečenie svadobného obradu. Ak chcete mať modernú vonkajšiu svadbu, preverte si, či má priestor vlastný záhradný stan alebo si ho treba požičať.

Ak chcete mať svadbu v kostole je potrebné mať tak pol roka vopred ohlášky. Ak partner nie je krstený, je tiež potrebné, aby absolvoval výučbu náboženstva.

V úradnom prípade musíte počítať s tým, že k zabezpečovaniu obradu budete potrebovať občianske preukazy, rodné listy a prípadne aj finančnú hotovosť, cena sa líši podľa danej lokality.

Toto obdobie je tiež ideálne, aby ste začali s výberom šiat. Ujasnite si štýl, zamyslite sa nad oblečením družby, porozhliadnite sa po svadobných salónoch.

Ak budete chcieť nejakú kapelu, je už najvyšší čas porozhliadnuť sa a prípadne aj nejakú zaistiť. Tie najlepšie totiž môžu mať aj pol roka dopredu plný diár.

Váš zoznam hostí by mal byť už úplný a mali by ste sa zamyslieť, kde ich ubytujete. Ak budete objednávať hotel, či penzión bolo by dobré, aby bol dobre dostupný. Vytvorte predbežnú rezerváciu.

3 mesiace pred sobášom

Oficiálne oslovte svedkov. Už by ste mali stopercentne vedieť, v čom pôjdete na svadbu a to vrátane spodného prádla. Šaty si rezervujte a bielizeň si objednajte a kúpte. V tomto období je najvyšší čas na výber snubných prsteňov.

Ak chcete, aby boli vyrobené na mieru je dôležité, aby ste s tým začali ešte skôr. V tomto období je aj vhodný čas na objednanie svadobných oznámení a pozvánok. Ubytovanie hostí objednajte na isto. Zaistite si aj toho, kto vám na svadbe zaistí rozvoz hostí.

2 mesiace pred svadbou

deň D a svadobný deňDva mesiace pred svadbou je ideálna doba na dohodnutie si dekorácií, výzdoby a zostavenie jedálneho lístka.

Lístok by ste mali vytvoriť podľa toho, čo by ste chceli, ale mali by ste sa o jeho naplnení dohodnúť aj tam, kde sa bude hostina konať.

V tejto dobe by ste mali zabezpečiť aj upečenie svadobnej torty, koláčov a cukroviniek.

Ak nemáte v rodine nejakého profesionálneho kameramana alebo fotografa, je najvyšší čas si ho zabezpečiť.

Nezabudnite ani na kartičky, menovky, organizáciu svadobného programu a tiež na to, čo si prajete dostať ako svadobný dar.

1 mesiac pred svadbou

Mesiac pred svadbou sa rozosielajú pozvánky, dohaduje sa na skúške make-upu a účesu. Vytvára sa zasadací poriadok a zaisťuje sa voľno v zamestnaní.

3 týždne pred svadbou

V tomto období je potrebné, aby ste všetko skontrolovali, či všetko klape tak, ako má. Zájdite si na miesto, kde sa bude konať hostina. Skontrolujte, či je rezervácia pre ubytovanie tak, ako má. Dolaďte posledné detaily s výzdobou, dohodnite si svadobnú kyticu.

Nakúpte dostatočný počet stužiek. Nezabudnite na výzdobu auta nevesty. Urobte skúšku obradu, oblečenia a prstienkov. Je posledný vhodný čas na vykonanie posledných úprav.

1 týždeň pred svadbou

Týždeň pred svadbou je v hesle rozlúčok. Tú by ale mal správne organizovať svedok. V tomto týždni sa venujte skrášľovacím procesom ako – manikúra, pedikúra, masáže, úprava obočia, kozmetické procedúry a tak ďalej.

Ak ste mali niekde niečo objednané, je posledná možnosť, kedy to pred svadbou môžete vyzdvihnúť. Prejdite si časový harmonogram svadby a uistite sa, že všetko je tak, ako má. Nikde nesmie byť dlhé oneskorenie, všetko by malo byť súvislé a nadväzujúce. V tomto týždni dochádza k poslednému uisteniu, kto všetko príde na svadbu.

Deň D – svadba

V deň „dé“  prebieha už reálna príprava, obliekanie, líčenie, česanie. Svedkovia sa starajú o snubné prstienky. V tento deň by sa mali vyzdvihnúť aj svadobné kytice a pre svadobčanov by mali byť pripevnené kvety, stužky, či myrty. Nezabudnite tiež na občianky, bez nich vás totiž neoddajú.

Tip ako naplánovať svadobný obrad

Na svadbu je možné objednať si aj profesionálnu firmu, s ktorou môžete ušetriť veľa nervov a starostí. Postráži vám aj váš rozpočet. Bohužiaľ aj tá však niečo stojí a nie každý si ju preto môže dovoliť.

Prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button