Etiketa

V čom ísť svedčiť na svadbu?

svadbaDostalo sa vám tej pocty a vaša kamarátka, súrodenec alebo iný príbuzný vás požiadal o svedectvo na svadbe? Ste nadšení, ale zároveň máte obavy, čo vziať na seba? Čo je vhodné a nevhodné? V čom ísť svedčiť na svadbu?

Stredom pozornosti ženích a nevesta!

Na to by ste mali myslieť predovšetkým. Nie je to váš deň, a preto sa snažte obliecť tak, aby ste pri oltári nezatienil nevestu alebo ženícha.

Ženy svedkyne by mali rozhodne zabudnúť na šaty v bielej či champaigne farbe. Tá je v tento deň vyhradená len neveste. Vaše oblečenie by malo byť decentné, pekné a elegantné.

Ročné obdobie a svadba
svadobné šaty

Jedným z dôležitých aspektov bude dátum konania svadby. Niečo iné si človek vezme vo februári a niečo iné za sparného leta. Ak vás niekto požiada o to, aby ste išli za svedka, určite vám hneď povie presný termín svadby, alebo aspoň, kedy sa predpokladá, že svadba prebehne. A tak budete mať dostatok času nájsť vhodný model.

Muži, za parného leta radšej zvoľte oblek dvojdielny. V túto ročnú dobu si môžete dovoliť oblek svetlejšej farby, inak potom oblečte čierny, sivý, či tmavo modrý.

Ženy, v chladnejších mesiacoch určite vynechajte šaty s kvetinovými vzormi, naopak v lete môžete siahnuť po kratších šatách, ak vám to vaše nohy a vek dovolia.

Svedkovia na svadbe by mali ladiť!

Všetko záleží na dohode, ale je veľmi žiadané a príjemné, keď sú obaja svedkovia zladení. Pokiaľ sa jedná o muža a ženu, stačí, keď si muž vezme kravatu, motýlik, či vreckovku vo farbe, ktorá je zhodná s celkovou farbou šiat svedkyne.

Ak sú svedkami dve ženy, alebo dvaja muži, nemusíte sa obliekať na chlp rovnako, len sa vhodným doplnkom zlaďte. Prečítajte si aj článok ako sa obliecť na svadbu ako hosť.

Ako sa má obliecť na svadbu muž?

Muž by mal zvoliť vhodne padnúci oblek. Môže mať dvojdielny oblek zložený z nohavíc a saka, alebo trojdielny, kedy do setu patrí ešte vesta. Vyberte peknú košeľu, za spoločensky najvhodnejšiu sa považuje košeľa biela, poprípade košeľa vo svetlých pastelových farbách. Nikdy si neberte košeľu čiernu, alebo výrazne tmavú.

Kravata vám pravdepodobne bude pridelená podľa farebnosti svedkyne, snúbencov, alebo celkového ladenia svadby. Samozrejme platí, že musí vhodne ladiť s košeľou a celkovým dojmom.

Nezabudnite na perfektne vyleštené lakovky s vhodnými ponožkami!

Ako sa má obliecť na svadbu svedkyňa
v čom svedčiť na svadbu

Dámy si môžu dovoliť šaty aj kostým. Šaty voľte jednoduché, elegantné, najlepšie v pastelových farbách, bez krikľavých vzorov a veľkých výstrihov. Nepútajte na seba príliš veľkú pozornosť. Vaše doplnky nech sú vkusné a jemné.

Pančuchy etiketa odpúšťa iba v lete. Ak uvažujete o nejakých extravagantných vzorovaných pančuchách, tento nápad hoďte rovno za hlavu. Použite také, ktoré nebudú pútať pozornosť všetkých prítomných svadobčanov.

Oblečenie na večer?

Opýtajte sa ženícha a nevesty, ako si predstavujú večernú oslavu. Je dosť možné, že sa oni sami aj veľká časť klientov prezlečie do niečoho menej slávnostného. Myslite preto aj na túto variantu a vezmite si oblečenie, v ktorom sa cítite dobre, ale zároveň vám pristane. Bude sa namiesto veľkej hostiny v zámockej reštaurácii opekať prasa na ražni a točiť pivo rovno zo suda? V tomto prípade kľudne oblečte aj svoje obľúbené džínsy.

V prípade, že svadba pokračuje v rovnakom duchu ako obrad, pánom sa dovoľuje zvesenie kravaty či motýlika a prípadne aj saká. Ženy môžu siahnuť po iných šatách, ale stále by mali byť, samozrejme až po neveste, ozdobou večera.

Podobné články

1 komentár

  1. opisuje. Dalsiu kategoriu tvoria uz zosobasene pary, ktorym mesias odpustal povodny hriech. Jan Filipca tvrdi, ze v 90. rokoch len vynimocne dostali povolenie ist na munisticku hromadnu svadbu ludia vo vztahu.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button