Ako a čím osadiť tienistý záhon?

tienistý záhonRady a tipy ako a čím osadiť tienistý záhon. Pokiaľ máte časť svojej záhrady orientovanú na sever, prípadne severozápad nezúfajte. Hoci sem slniečko nahliadne len na pár chvíľ, ráno a večer, vôbec to nemusí znamenať, že na tomto mieste neporastú žiadne pekné rastliny. Naopak! Existuje mnoho druhov, ktoré by južné slnko spálilo, a tak sa radšej schovávajú v tieni stromov. A práve na tieto koľko hanblivky a ich pestovanie sa zameriame. Jediné čo budete potrebovať je čas a chuť do práce.


Aj tienistý záhon môže byť ozdobou záhrady

Zabudnite na pohrebnú náladu. Kombinácia tieň – tuje – brečtan nemôže nikomu pridať na dobrej nálade. Tmavšie zákutia na našej záhrade možno premeniť v romanticé kvitnúce útočisko, ktoré radi vyhľadáte, keď slnko páli až príliš. Alebo vás pre svoju krásu privolá samo – len tak.

Umiestnite do takého kútika lavičku a nejakú peknú záhradnú dekoráciu, aby vám tam bolo príjemne a obklopte sa tieňomilnými rastlinami, ktoré už teraz v záhradníctvach stoja frontu, aby vám mohli robiť spoločnosť.

Ktoré kvety sa hodia na tienistý záhon

tavoľníkZoznámte sa s kvetmi. Radosť vám svojimi veľkými kvetmi môže každoročne robiť hortenzia veľkokvetá, ktorá sa ponúka v rôznych farebných odtieňoch od bielej, ružovej, fialkovej, až k modrej.

Hosta je ďalšou vďačnou kvitnúcou hanblivkou. Vyniká nielen bielymi či fialovými kvetmi, ale aj sýto zelenými listami s bielym lemovaním. V kontraste k nej môže skvele vyniknúť aj ružovo či červeno kvitnúci horec a jeho o niečo väčšia biela kolegyňa aruncus.

Pekným drobným kríčkom s ružovými kvetmi je známy a často vysadzovaný tavoľník. A čo takto starý dobrý rododendron? Stačí trochu prikysliť pôdu a odvďačí sa vám júnovou záplavou bielych alebo ružových kvetov.

A ktoré rastliny budú vo vašom relaxačnom zatienenom kútiku vynikať skôr rozmanitým sfarbením a tvary svojich listov? Trebárs rôzne druhy papradí, tráv alebo kríkov – bršlen, buxus a k nemu nádherne vínovo kontrastujúca dráč. V tieni budú rady aj rôzne druhy zakrpatených ihličnanov.


Čo bude v spodnej línii rastlín

Vyššie spomenuté rastliny budú rásť viac menej do výšky. Teraz sa zameriame na popínavých a pôdopokryvných milovníkov tieňa. K takým patrí napríklad skalník, ktorý nielen že rýchlo rastie, ale ešte vám bude robiť parádu bielymi kvietkami a neskôr červenými plodmi.

Ďalšími „kamarátmi do tieňa“ sú rozhodne z jari modro kvitnúci zimozeleň, psie víno alebo brečtan. A čo takto jedlý porast? Zasaďte do záhonu lesné jahôdky, ktoré vám neuveriteľnou rýchlosťou zarstú veľkú plochu a budúci rok sa odmenia sladkými plodmi.

Založenie záhonu

skalníkRastliny na tienistý záhon by ste vybrané mali a teraz k ich sadeniu. Najskôr je potrebné si uvedomiť, koľko ich budete potrebovať. Menšie druhy saďte asi 30-50 cm od seba, väčšie asi 50-100 cm. Väčšie druhy saďte vždy dozadu, menšie dopredu.

Rastliny rovnakého druhu saďte k sebe do skupín, aby vytvorili kompaktný porast. Snažte sa striedať farby listov a kvetov, aby spolu susediace rastliny vytvárali pekný kontrast.

Záhon sa ale musí páčiť predovšetkým vám samotným, takže sa pri sadení pokojne nechajte viesť vlastným vkusom.

Tip

Po vysadení treba rastliny každý deň zalievať, neskôr, keď zakorenia, už to nutné nie je. Tienistý záhon má tú výhodu, že drží vodu oveľa dlhšie a nemusíte sa o neho preto toľko starať.

Prečítajte si aj tieto články:


Mohlo by vás zaujímať

Návod ako si vybrať správny krovinorez do záhrady

Ako si vybrať správny krovinorez do vašej záhrady

Krovinorez dokáže byť úžasným pomocníkom nejedného domáceho majstra. Manipulácia s ním je omnoho jednoduchšia než …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.