Ako a čím osadiť tienistý záhon?
Rady a tipy ako a čím osadiť tienistý záhon. Pokiaľ máte časť svojej záhrady orientovanú na sever, prípadne severozápad nezúfajte. Hoci sem slniečko nahliadne len na pár chvíľ, ráno a večer, vôbec to nemusí znamenať, že na tomto mieste neporastú žiadne pekné rastliny. Naopak! Existuje mnoho druhov, ktoré by južné slnko spálilo, a tak sa radšej schovávajú v tieni stromov. A práve na tieto koľko hanblivky a ich pestovanie sa zameriame. Jediné čo budete potrebovať je čas a chuť do práce.
Aj tienistý záhon môže byť ozdobou záhrady
Zabudnite na pohrebnú náladu. Kombinácia tieň – tuje – brečtan nemôže nikomu pridať na dobrej nálade. Tmavšie zákutia na našej záhrade možno premeniť v romanticé kvitnúce útočisko, ktoré radi vyhľadáte, keď slnko páli až príliš. Alebo vás pre svoju krásu privolá samo – len tak.
Umiestnite do takého kútika lavičku a nejakú peknú záhradnú dekoráciu, aby vám tam bolo príjemne a obklopte sa tieňomilnými rastlinami, ktoré už teraz v záhradníctvach stoja frontu, aby vám mohli robiť spoločnosť.
Ktoré kvety sa hodia na tienistý záhon
Zoznámte sa s kvetmi. Radosť vám svojimi veľkými kvetmi môže každoročne robiť hortenzia veľkokvetá, ktorá sa ponúka v rôznych farebných odtieňoch od bielej, ružovej, fialkovej, až k modrej.
Hosta je ďalšou vďačnou kvitnúcou hanblivkou. Vyniká nielen bielymi či fialovými kvetmi, ale aj sýto zelenými listami s bielym lemovaním.
V kontraste k nej môže skvele vyniknúť aj ružovo či červeno kvitnúci horec a jeho o niečo väčšia biela kolegyňa aruncus.
Pekným drobným kríčkom s ružovými kvetmi je známy a často vysadzovaný tavoľník. A čo takto starý dobrý rododendron? Stačí trochu prikysliť pôdu a odvďačí sa vám júnovou záplavou bielych alebo ružových kvetov.
A ktoré rastliny budú vo vašom relaxačnom zatienenom kútiku vynikať skôr rozmanitým sfarbením a tvary svojich listov? Trebárs rôzne druhy papradí, tráv alebo kríkov – bršlen, buxus a k nemu nádherne vínovo kontrastujúca dráč. V tieni budú rady aj rôzne druhy zakrpatených ihličnanov.
Čo bude v spodnej línii rastlín
Vyššie spomenuté rastliny budú rásť viac menej do výšky. Teraz sa zameriame na popínavých a pôdopokryvných milovníkov tieňa. K takým patrí napríklad skalník, ktorý nielen že rýchlo rastie, ale ešte vám bude robiť parádu bielymi kvietkami a neskôr červenými plodmi.
Ďalšími „kamarátmi do tieňa“ sú rozhodne z jari modro kvitnúci zimozeleň, psie víno alebo brečtan. A čo takto jedlý porast? Zasaďte do záhonu lesné jahôdky, ktoré vám neuveriteľnou rýchlosťou zarstú veľkú plochu a budúci rok sa odmenia sladkými plodmi.
Založenie tienistého záhonu
Rastliny na tienistý záhon by ste vybrané mali a teraz k ich sadeniu.
Najskôr je potrebné si uvedomiť, koľko ich budete potrebovať. Menšie druhy saďte asi 30-50 cm od seba, väčšie asi 50-100 cm. Väčšie druhy saďte vždy dozadu, menšie dopredu.
Rastliny rovnakého druhu saďte k sebe do skupín, aby vytvorili kompaktný porast. Snažte sa striedať farby listov a kvetov, aby spolu susediace rastliny vytvárali pekný kontrast.
Záhon sa ale musí páčiť predovšetkým vám samotným, takže sa pri sadení pokojne nechajte viesť vlastným vkusom.
Tip ako sa starať o tienistý záhon
Po vysadení treba rastliny každý deň zalievať, neskôr, keď zakorenia, už to nutné nie je. Tienistý záhon má tú výhodu, že drží vodu oveľa dlhšie a nemusíte sa o neho preto toľko starať.
Prečítajte si aj tieto články: