Záhrada

Ako na teakový záhradný nábytok?

záhradný nábytokV posledných rokoch začína na našich záhradách nahrádzať nevzhľadné plastové stoly a stoličky teakový záhradný nábytok tmavo medovej farby z tvrdého dreva. Ide o teakové drevo, ktoré sa v minulých dobách používalo pre svoju odolnosť a jednoduchú údržbu pre stavbu veľkých lodí.

Čo budete na výber teakového nábytku potrebovať

  • teakový záhradný nábytok

O teakovom dreve

Teakové drevo pochádza zo stromu menom Tectona grandis. Jeho pôvodnou domovinou je južná a juhovýchodná Ázia, ale dnes sa cielene pestuje aj v Afrike. Ide o opadavý strom, dorastajúc až do 40 metrov!

Vlastnosti teakového dreva

teakové drevoTeak patrí medzi najodolnejšie dreviny sveta. Pýši sa vysokým obsahom olejnatých živíc, ktoré ho robia odolným voči hnilobe, plesniam i hmyzu.

V Indii sa preto s obľubou používa na okenné rámy alebo nosné stĺpy domov a chrámov.

Teakový olej

Bez ujmy vydrží aj dlhotrvajúce vlhké obdobie, obsiahnutie oleja dokonca ochráni pred koróziou aj kovové spoje a klince.

Olej zároveň drevo veľmi účinne konzervuje, takže kmene môžu po vyťažení ležať pod holým nebom celé desaťročia, bez toho aby došlo k ich poškodeniu.

Mení sa iba farba

Vplyvom poveternostných podmienok sa mení jediné – ich farba. Z pôvodnej medovej na striebornú patinu. Správnou údržbou teakového záhradného nábytku sa tomu  dá predísť.

Teakový záhradný nábytok

Z teakového dreva dnes zoženiete všetko, od stolov a stoličiek, cez kreslá až po lehátka.

Vzhľad teaku je nadčasový a hodí sa do každej záhrady. Môžete ho bez obáv umiestniť aj do blízkosti záhradných bazénov alebo iných vodných plôch.

Stačí iba namoriť

Výrobky sú zvyčajne na povrchu morené alebo napustené teakovým olejom. Ich ďalšia údržba je minimálna. Drevo je hladké a nepúšťa triesky.

Údržba teakového záhradného nábytku

lavicaIhneď po zakúpení odporúčame nábytok natrieť dvoma vrstvami teakového oleja.

Olej aplikujte čistým plochým štetcom smerom zhora nadol. Teakový záhradný nábytok musí byť suchý (min 48 hodín po daždi).

Ďalšia údržba je len na vás.

Ak si prajete starožitne vyzerajúci striebrosivý nábytok, nie je už ďalšie ošetrenie nutné. Pre zachovanie tmavej medovej farby je potrebné ošetrenie olejom opakovať 2-3x ročne.

Jedna vrstva postačí. Niekedy je nutné predošlú vrstvu pred samotným náterom zľahka zbrúsiť, to keď sa na nábytok prichytí veľká vrstva špiny. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť olej.

Zazimovanie teakového záhradného nábytku

Vďaka extrémnej odolnosti takéhoto dreva môžete všetky teakové doplnky ponechať na záhrade po celý rok. Nevadí im vysoká snehová pokrývka ani treskúce mrazy. Na jeseň len skontrolujte dotiahnutie spojov a skrutiek, aby nedochádzalo k popraskaniu dreva rozpínajúcim sa ľadom.

Ak predsa len potrebujete teakový záhradný nábytok cez zimu uschovať, nedávajte ho dovnútra, ale uskladnite ho v garáži alebo pivnici s voľnou cirkuláciou vzduchu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button