Nezaradené

Ako na nabíjanie zo slnka?

Solárna nabíjačka s powerbank XD design

Letné obdobie prináša dlhé dni plné slnka. Môžeme ho využiť na oddych, nabrať z neho energiu – a energiu si môžeme aj vyrobiť. Vyrobme si elektrinu zo slnka. Ako na nabíjanie zo slnka?

Malé solárne nabíjačky

Malú elektráreň môžeme mať pri sebe doslova vo vrecku. Malé prenosné solárne nabíjačky nám môžu pomôcť pri nabíjaní našich mobilných zariadení. Solárna prenosná nabíjačka na mobil nám môže poslúžiť ako stály zdroj elektrickej energie na dobíjanie baterky.

Solárna nabíjačka Blitzwolf 15W
Solárna nabíjačka Blitzwolf 15W

Môžeme ju použiť v aute, na turistike, ale aj doma alebo v práci. Stačí položiť nabíjačku tak, aby bola na slnečnom mieste, a okamžite začne nabíjať pripojený mobil.

Solárne nabíjačky zabezpečia elektrinu všade tam, kde nie je elektrická zásuvka, alebo vtedy, ak chceme šetriť spotrebu elektrickej energie, a znižovať účty za elektrinu.

Malá externá nabíjačka môže byť samostatná, alebo kombinovaná s batériou. Kombinácia s powerbank umožní ukladať elektrickú energiu do zásoby, a nabíjať mobil vtedy, keď je to potrebné, aj keď nesvieti slnko. V takomto prípade slúži ako záložný zdroj, ktorý môžeme nabíjať na slnku, aj keď nie sme práve pri nabíjačke. Využiť ich môžeme aj počas turistiky, keď si solárnu nabíjačku zavesíme na batoh, a počas turistiky sa nabíja mobil, alebo batéria v záložnom zdroji.

Na výber je veľké množstvo rôznych nabíjačiek, od malých po väčšie rozkladacie , dôležité je vybrať si vhodný typ podľa toho, na čo bude solárna nabíjačka určená. Pre núdzové dobitie stačí jednoduchšia s nižším výkonom, ak však potrebujeme rýchle nabitie výkonnej batérie, potrebujeme aj nabíjačku s väčším výkonom.

Nesmieme ani zabudnúť na nabíjacie napätie, čím je vyššie, tým rýchlejšie sa batéria nabíja. Pozor aj na funkciu automatického zapnutia, aby sa vám nestalo, že na chvíľu zakryje slnko oblak, a nabíjanie sa preruší, kým mobil neodpojíte a opäť nezapojíte. Kvalitné solárne nabíjačky túto funkciu majú, a zabezpečia neprerušované nabíjanie.

Nabíjanie autobatérií

Solárny skladateľný panel a ako na nabíjanie zo slnka
Solárny skladateľný panel

Výkonnejšie nabíjačky sú určené na nabíjanie 12V batérií. Sú to napríklad autobatérie. Takéto nabíjačky už majú väčšie rozmery, nakoľko potrebujú väčšiu plochu pre fotovoltaický panel. Ide o nabíjačky s väčším výkonom, a môžu byť vhodnou alternatívou pre kemping a karavan. Dokážu neustále dobíjať batérie, aby nedošlo k ich vybitiu.

Vďaka solárnej nabíjačke na 12V je možné používať menšie spotrebiče, ako rádio, prípadne prenosné TV. Vhodné sú napríklad pre rybárov, ktorí môžu priebežne dobíjať batériu pre motor na čln, a používať ich na dobíjanie mobilu, alebo notebooku.

V takom prípade nemusí rybár so sebou brať na dlhšiu výpravu viacero batérií, čím ušetrí priestor a váhu v aute. Nabíjačka autobatérií však nemusí byť len veľká, existujú aj špeciálne nabíjačky, určené na udržiavanie nabitej batérie počas dlhšieho stánia, napríklad na parkovisku pri letisku, alebo pri kempovaní.

Možnosti pripojenia ku batérií

Pripojiť sa môžu klasicky konektormi ku batérii, ale ich prednosťou je možnosť dobíjania autobatérie cez autozapaľovač. Takto ani po dlhšom odstavení auta nebudete mať vybitú batériu, a bez problémov naštartujete.

Slnko je nevyčerpateľný zdroj energie, a my môžeme túto energiu využívať každý deň. Záleží len od nás, či je dôvodom snaha ušetriť na platbách za elektrickú energiu, alebo je to šetrenie životného prostredia, či nezávislosť od elektrickej siete. Solárne panely na výrobu elektriny sú vlastný zdroj elektrickej energie na každý deň.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button