KuchyňaNávody

Kedy začať piecť vianočné pečivo?

kedy začať piecť vianočne pečivoVanilkové rožteky, medvedie labky, perníky a linecké kolieska sú tradičnými vianočnými sladkosťami. V dnešnej uponáhľanej dobe je možné na sviatky sladkosti jednoducho objednať. Niekto si ale tú pravú vianočnú atmosféru nedokáže bez predvianočného pečenia predstaviť a dávno pred začiatkom adventu plánuje, aké druhy tento rok vyskúša a koľko ich napečie. Ako si na prípravu rozvrhnúť čas? Kedy začať piecť vianočné pečivo?

Každý druh vianočného pečiva má svoj čas!

A to doslova. Jednotlivé druhy pečiva by ste mali piecť s ohľadom na to, akú dlhú dobu potrebuje na to, aby sa dobre rozležalo a perfektne sa spojili chute i vône.

Iné cukrovinky je zase treba robiť na poslednú chvíľu, aby sa nepokazili. Ako teda postupovať pri pečení?

Tri týždne usilovnej práce!

S pečením vianočného pečiva sa zvyčajne začína začiatkom adventu a postupuje sa poporiadku tak, aby suché pečivo malo čas na zmäknutie a na Štedrý deň bolo čo možno najlepšie.

Tri týždne až mesiac pred sviatkami:

zákusky na vianoceZamieste a upečte cesto na perníky, zázvorovníky, rožteky, kokosové sladkosti, medvedie labky a ďalšie suchšie a tvrdšie cukrovinky.

Dva týždne do Vianoc:

Môžete pripraviť zákusky z lineckého cesta, ako zo svetlého tak aj z tmavého, a ďalšie druhy, ktoré nevyžadujú dlhú dobu na rozležanie, ale napriek tomu nehrozí, že by sa skazili.

Týždeň pred Štedrým dňom:

Teraz sa môžete vrhnúť na marokanky, nepečené pečivo, zákusky z bielka. Sladkosti naplňte najskôr v túto dobu, najlepšie však 3 -4 dni pred Vianocami.

Rozplánujte si podrobne kedy budete piecť vianočné pečivo

dobrý koláčTúžite tento rok upiecť pätnásť druhov koláčov, ale neviete, ako si naplánovať čas?

Rozvrhnite si, kedy je potrebné jednotlivé druhy upiecť, naplniť, poliať polevou. Určite potom všetko zvládnete!

Najviac vás bude zdržovať hľadanie receptov, preto je dobré, keď si dopredu vyskúšané recepty odpíšete a zhromaždíme ich na jednom mieste.

Keď si ešte potom spíšete, čo všetko je potrebné nakúpiť a zohnať, aby vám počas prípravy nič nechýbalo, bude pre vás tohtoročné pečenie vianočného pečiva doslova hračka!

Pár osvedčených rad kedy začať piecť na Vianoce!

  • Pripravte si naraz viac druhov ciest, tie potom uložte do chladničky a postupne pečte podľa svojich časových možností!
  • plechove dozy na vianočné pečivoPečivo pečte v dobre vyhriatej rúre, a ak máte teplovzdušnú, využite to! Práca vám pôjde rýchlejšie od ruky, keď budete piecť na viacerých plechoch. A pozor, nech na cukrovinky v rúre nezabudnete!
  • Je vaše dieťa alebo vy alergické na bežné potraviny? Prispôsobte tomu aj obsah surovín v cukrovinkách. O tom, že sa dá pripraviť pečivo aj pre alergikov sa môžete presvedčiť v tomto článku.
  • Čo s cestom na perníky, ktoré nie a nie spojiť? Ak vás láka pridať vodu alebo mlieko, radšej zadržte! Perníky by boli tvrdé. Pre jednoduché spojenie pridajte med.
  • A ešte raz medovníčky. Viete, ako pripraviť ideálnu polevu na zdobenie medovníčkov? Práškový cukor niekoľkokrát starostlivo preosejte jemným sitom, aby bol dokonale jemný. Každá hrudka bude robiť problémy.

Hotové vianočné pečivo skladujte na chladnom mieste najlepšie v plechových dózach. Nepečené pečivo uchovávajte radšej v chladničke.

Či už budete mať upečených dvadsať druhov koláčov alebo napríklad len päť, podstatné je, že sa vám podaria a budú vám chutiť!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button