Kuchyňa

Ako vykostiť kura?

ako vykostiť kuraUž niekoľko týždňov si hovoríte, že cez víkend vyskúšate nový recept na kuraciu roládu? A sobotu čo sobotu kura nakoniec dáte na pekáč a ako obvykle ho strčíte do rúry? Je čas na zmenu! Na roládu treba mať vykostené celé kurča. Je to pre vás nadľudská úloha? Pripravte si dobrý nôž a postupujte podľa návodu, určite sa vám už aj na prvý krát podarí kura vykostiť dokonale! Ako vykostiť kura?

Dobré vykostené kura!

vykostovanie mäsaHydinové mäso je obľúbené a existuje snáď milión spôsobov, ako ho pripraviť. Ak zvolíte recept, kde je základom kurča vykostené, vyberte hydinu o hmotnosti okolo 1, 5 kg z dobrého chovu.

V prípade kuracieho mäsa dajte prednosť radšej slovenskému výrobku.

Mäso by malo mať zdravú ružovkastú farbu, maximálne zľahka žltú. Dobré kura od farmára je možno o niečo drahšie, než to zo supermarketu, ale o to viac vás prekvapí svojou chuťou a vôňou.

Nôž ostrý ako britva!

Pred samotnou „operáciou“ je nutné pripraviť si nôž. Ten by mal byť kvalitne nabrúsený. Úzkym a dlhým ostrým nožom pôjde vykosťovanie takmer samo. Čepeľ by mala byť aspoň 15 cm dlhá a rukoväť by mala padnúť dobre do ruky.

Len pozor na prsty!

Ako postupovať pri vykosťovaní?

1. Kurča položte na chrbát a odrežte konce krídel. Tie môžete použiť napríklad na dobrú polievku alebo potom prihodiť do pekáča pre maškrtné jazýčky a nedočkavcov.

2. Pozdĺž hrudnej kosti po oboch stranách prerežte a pomaly zrezávajte prsia okolo rebier. Až sa dostanete ku kĺbu krídla, vylomte ho, podržte mäso a odrežte šľachy. Nič nebráni tomu, aby ste kosť z krídla vytiahli. Rovnako postupujte aj u druhého krídla.

3. Pridržiavajte si skelet kurčaťa a odrezávajte po jeho obvode. Až narazíte na stehno, nebojte sa zlomiť kĺb a pozdĺžne rozrezať stehno.

4. Po odrezaní šliach a vybratí kostí stačia len drobné úpravy. Ak ste sa ešte nedopracovali k dorezaniu celého skeletu, urobte tak a na chrbte opatrne odstráňte kožu s mäsom.

5. Na pracovnej ploche tak máte krásny plát mäsa podložený kuracou kožou. Ak je sem tam plátok deravý, vôbec to nevadí. Zrežte časť pŕs a zaplňte ňou prázdne miesta. Navyše tým aj plát vyrovnáte.

Obrátený postup vykosťovania!

vykostené kuraSamozrejme je možné postupovať obrátene. A to tým spôsobom, že pozdĺž chrbtice urobíte dva zárezy a odrezávate mäso z chrbta, krídel, stehien a nakoniec z pŕs.

Je len na vás, ktorým spôsobom sa vám to bude robiť lepšie!

Čím mäso naplniť?

Tu už záleží na chuti každého kuchára. Najčastejšie sa roláda plní klasickou žemľovej plnkou, ktorej základ sa skladá zo staršieho pečiva, vajec, mlieka, masla, soli a byliniek.

Prečo ale neustále vsádzať na osvedčenú klasiku, keď je mnoho variant, ako z plneného kurčaťa urobiť neuveriteľnú delikatesu?

Skúste vytvoriť kulinársky pôžitok a nebojte sa použiť suroviny ako špenát, slanina, cibuľa, cesnak, pečeň, vaječná praženica, rôzne druhý syrov či údenín. Experimentujte s korením a zeleninou!

Nielenže si skúšaním rôznych receptov rozšírite kuchárske zručnosti, ale vo vykosťovaní kurčaťa budete čoskoro odborník!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button