Kuchyňa

Ako správne vyklopiť bábovku?

ako správne vyklopiť bábovkuIngrediencie sú rovnaké, postup tiež, a napriek tomu sa vám upečená bábovka nechce vyklopiť z formy? Ako je to možné, pýtate sa sami seba, keď ste postupovali, tak ako v predchádzajúcich prípadoch, a zrazu sa objaví nepríjemná prekážka? Dôvodov môže byť veľmi veľa a dopátrať sa k príčine nemusí byť ľahké (niekedy stačí zámena múky, respektíve jej výrobcu). Ako teda postupovať, aby škody boli čo najmenšie, a aby ste bábovku zachránili? My vám ponúkame pár rád, ako vyklopiť bábovku. 

Rady a návod ako vyklopiť bábovku

Skúste namiesto masla, ktoré sa ľahko prichytáva na okraji formy a potom sa pripaľuje, použiť stužený tuk. Na vymazanie je najlepšie obyčajné pierko na potieranie, aby sa tuk dostal do všetkých záhybov. Pri vymazávaní formy si dajte skutočne záležať.

masloNiekto používa na vysypanie formy hrubú múku, iní nedajú dopustiť na jemne zomletú a preosiatu strúhanku. Záleží na tom, koľko máte času a v akej kvalite strúhanka je: ak ste kúpili takú, ktorá sa už doma nemusí mlieť, bez námietok ju určite používajte.

Dbajte na to, aby múka, či strúhanka tvorili súvislú vrstvu, iba tak sa vám podarí pekne vyklopiť bábovku.

Čas kedy vyklopiť bábovku

Úplne zásadný vplyv na výsledok má čas, kedy bábovku po upečení vyklopíte. Neponáhľajte sa, inak sa pri prudkej zmene teplôt zrazí a neudrží si svoj dokonalý tvar. To má samozrejme vplyv na to, v akej podobe ju nakoniec dostanete z formy von.

časJe dobré počkať cca 10 minút po vytiahnutí formy z rúry, kým sa odhodláte k vyklopeniu bábovky. Pokiaľ sa vám zdá, že to nejde, nerobte nič násilím.

Namočte utierku do studenej vody, vyžmýkajte, pritlačte ju na formu a potom skúste jej obsah opatrne vyklopiť.

Niektoré gazdinky sa sťažujú na to, že z formy dostanú von zdeformovanú bábovku, ale chyba nie je v tom, čím ju vymazali a vysypali. Najmä začiatočníčky sú zvedavé, ako vyzerá bábovka, a ak otvoria príliš skoro dvierka rúry, bábovka sa počas tepelnej úpravy prepadne.

Silikónová forma na bábovku

Ak ste si zaobstarali silikónovú formu, tak ste sa zrejme stretli s názorom, že nie je nutné ju vymazať. Niektorí milovníci báboviek však priznávajú, že ju tukom v tenkej vrstve vymažú, aby výsledok bol istý.

V skutočnosti sa najčastejšie objavuje názor, že silikónová forma by sa mala potrieť tukom pred prvým pečením, potom už nie. Rovnako tak sa odporúča vyklopiť bábovku až vo chvíli, keď je silikón chladný.

Tipy ako vyklápať bábovku

  • Pokiaľ nie je bábovka presne podľa vašich predstáv a jej povrch je narušený drobnými nerovnosťami, zamaskujete ich najlepšie tak, že jej povrch posypte práškovým cukrom.
  • Ak by silikónová forma predsa len „štrajkovala“, po vychladnutí ju „obráťte naopak“ – bábovka zostane na podložke a vy budete v ruke držať už prázdnu formu.

Vyskúšajte recepty na bábovku:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button