Zdravie a krása

Ako skutočne pôsobí kokosový olej alebo čo ste nevedeli?

kokosový olejNie je to tak dávno, čo kokosový olej zažil svoj boom, a väčšina predajní so zdravou výživou ho zaradila do svojho stáleho sortimentu. O nejaký čas neskôr začali zlé jazyky tvrdiť, že kokosový olej nemá žiadnu z tých ozdravných vlastností, ako sa tvrdilo. Na koho strane je teda pravda? Používate kokosový olej na varenie, na pleť či vnútorne po lyžičkách ako medicínu? Potom čítajte, pretože sa dozviete o kokosovom oleji to, čo by ste skutočne mali vedieť.

Kokosový olej – fakty a mýty

Kokosový olej sa tvári ako úplná bomba plná magických vlastností. Zdá sa, že jeho pravidelné užívanie vám pomôže získať krásnu a mladistvú pleť, lesklé vlasy, hydratovanú pokožku, zbaví vás akné a ekzémov, opraví vaše zažívanie a zredukuje telesnú hmotnosť.

Je možné, aby rastlinný olej zvládol toľko vecí naraz? Áno, je. Aj keď je kokosový olej stále pod drobnohľadom najrôznejších vedcov, jasne hovoria skúsenosti bežných užívateľov.

Ak kokosovým olejom nahradíte bežné rafinované oleje a iné tuky v kuchyni, prospejete svojmu zdraviu z jedného prostého dôvodu. Nasýtené tuky v oleji sú oveľa lepšie stráviteľné pre telo. Deje sa to tak vďaka strednej dĺžke uhlíkového reťazca, tzv. MCT.

Väčšina bežných tukov je totiž zložená z dlhých reťazcov atómov uhlíka (repkový aj palmový). MCT sa neukladá v podobe tukových zásob, slúži ako dlhodobý zdroj energie pre svalový výkon, preto ho hojne využívajú športovci a kokosový olej je obsiahnutý aj v proteínových potravinách.

kokosový olej na varenie

Ďalším dôvodom, prečo sa ľudia priklonili k používaniu tohto oleja v kuchyni, je jeho vysoká termostabilita a pomalá oxidácia, čo zaručuje oleji dlhú trvanlivosť bez žltnutiu.

Dymový bod kokosového oleja je okolo 180 ° C, olej sa teda tak rýchlo neprepaľuje.

Vysoký obsah antioxidantov, mastných kyselín a antibakteriálne účinky robia z kokosového oleja všestranný kozmetický produkt, rovnako ako je to v prípade olivového oleja či bambuckého masla.

Päť spôsobov využitia kokosového oleja, o ktorých ste nevedeli

Aby kokosový olej spĺňal všetko, čo ste o ňom počuli, je dôležité nepodceniť jeho výber. Ako to už v našom svete chodí, nie všetko, čo sa ako zdravý kokosový olej tvári, naozaj aj je.

Aj v prípade výrazného nápisu BIO, sa majte na pozore. Dôkladne si prezrite, čo sa na obale píše. Olej musí byť panenský čiže lisovaný za studena, nerafinovaný a bez zbytočných prímesí. Dbajte na to, nech je v zložení uvedené množstvo kyselín.

Pravý kokosový olej so stredne dlhým reťazcom má najväčší obsah kyseliny laurovej. Práve ona sa vyznačuje antibakteriálnymi a antimikrobiálnymi účinkami, kokosový olej má tak pozitívny vplyv na podráždenú a problematickú pokožku aj na posilnenie našej imunity.

Telo z kyseliny laurovej dokáže vytvoriť monolaurin, a práve ten vie ničiť zákerné vírusy a baktérie.

Ďalšia v zastúpení je kyselina kaprinová, tá je opäť telom pretváraná na monokaprin, ktorý účinne bojuje proti herpes vírusom a mykózam. Medzi ďalšie zaujímavé informácie o kokosovom oleji teda patrí aj to, že je účinný proti chlamýdiám a iným sexuálne prenosným baktériám, preto sa odporúča používať ho ako lubrikant. Avšak tu pozor, nesmie sa používať zároveň s latexom!

Laicky povedané sa dá povedať, že kokosový olej na seba dokáže nabaľovať baktérie a odvádzať ich z tela preč. Obdobne takto funguje aj v ústach. Používa sa na bielenie zubov, proti kazovosti a zápachu z úst.

Podávať kokosový tuk môžete aj svojim domácim miláčikom počas zimného obdobia. Ich srsť bude mohutnejšie a imunita silnejšie.

Pár tipov na použitie kokosového oleja

kokosový olej na vlasyKokosový olej sa hodí na prípravu sladkých aj slaných pokrmov. Nebojte sa ním nahradiť maslo v tradičných receptoch na cukrovinky. Skúste počas sviatkov bežne používané tuky nahradiť kokosovým a sami spoznáte ten rozdiel.

Vytvorte si domáci peeling. Stačí do oleja primiešať cukor či soľ a kvapku éterického oleja. Budete prekvapení, ako sa vaša pokožka zmení.

Vynikajúce sú vlasové masky.

Zábaly na suchú a popraskanú kožu.

A ak sa vám stane, že veľké balenia kokosového oleja prejde svoju expiráciou, vyleštite s ním drevený nábytok.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button