Zdravie a krása

Ako zregenerovať pečeň po letných prázdninách?

Leto býva plné grilovaných a nezdravých smažených pochúťok, cukroviniek a tiež alkoholických nápojov. Ak chcete svojej pečeni dopriať po letných prázdninách regeneráciu a ozdraviť ju, poradíme vám, ako na to. Náš článok obsahuje zaručené rady a tipy, ako zregenerovať pečeň po lete.

Prečo by sme mali zregenerovať pečeň po letných prázdninách

Pečeni škodí najmä časté popíjanie alkoholu, nedostatok spánku a nevhodný jedálniček.

Chorá pečeň nemôže uvoľňovať potrebné množstvo glukózy, ktorá zásobuje telo energiou. Môžeme sa teda cítiť viac unavení, niektorí ľudia trpia naopak nespavosťou alebo tiež striedavými pocitmi chladu a horúčavy, bolesťami brucha, opuchmi, či nafukovaním.

Čo by sme mali vynechať, ak chceme zregenerovať pečeň

Pri očiste pečene je v prvom rade potrebné vynechať alkohol a cigarety a vylúčiť z jedálnička živočíšne tuky, najmä červené mäso a údeniny, ďalej výrazné korenie, tučné mliečne výrobky, pečivo a sladkosti.

Vynechajte tiež vyprážané a grilované jedlá, kávu a čierny čaj. Skúste niekoľko týždňov pokrmy pripravovať iba dusením, varením vo vode, alebo na pare. Vhodný je dostatočný príjem tekutín a zeleniny – obzvlášť listovej a kvasenej.

Skvelý je aj panenský olivový olej, ktorý si môžete pridať napríklad do zeleninového šalátu. Veľmi účinná je aj šťava z čerstvej a nesterilizovanej kyslej kapusty, čierna reďkovka a krúpy.

Ako podporiť regeneráciu pečene pomocou byliniek?

pestrec mariánskyNajznámejšou bylinou na očistu pečene je bezpochyby pestrec mariánsky. Táto rastlina známa svojimi fialovými kvetmi obsahuje sylimarin, ktorý zlepšuje priebeh ochorenia pečene, pomáha liečiť poškodenú pečeň a pôsobí preventívne proti poškodeniu pečene, znižuje cholesterol.

Zrelé semená vyberieme z usušených kvetných stvolov (akonáhle sa na kvetoch objavia biele páperia, kvetné stvoly odstrihneme a usušíme), očistíme ich a uskladníme v uzatvárateľnej nádobe.

Môžeme ich jesť samotné, stačí rozhrýzť 20-60 semien pri každom jedle, prípadne užívame 1 lyžičku rozomletých semienok denne. Je možné semená rozmixovať s medom, či hroznovým cukrom, aby sa sylimarin lepšie vstrebal do nášho tela.

Využitie iných bylín na regeneráciu pečene

Žihľava dvojdomá je ďalšia známa a univerzálna bylina, ktorá detoxikuje pečeň. Skúste si urobiť žihľavový čaj z čerstvej alebo sušenej žihľavy.

žihľava dvojdomáStačí zaliať 2 lyžice čerstvých mladých lístkov alebo 2 lyžičky sušenej žihľavy 250 ml vriacej vody, hrnček prikryť a čaj nechať 10 minút lúhovať. Potom čaj precedíme a pijeme po dúškoch najlepšie 3x denne po dobu 3 týždňov.

Vynikajúcou rastlinou, ktorá posilňuje funkciu pečene a pomáha ju regenerovať, je púpava lekárska.

Najlepšie je užívať ju vo forme čaju z koreňa – lyžičku sušeného koreňa zalejeme 250 ml vriacej vody, necháme 15 minút lúhovať a potom precedíme. Čaj pijeme 2x denne.

Čakanka

Určite ste niekde videli aj čakanku obyčajnú, rastlinu s výraznými modrými kvetmi, ktorá podporuje látkovú výmenu, posilňuje funkciu pečene a tvorbu žlče a detoxikuje pečeň.

Používa sa čaj z koreňa aj vňate čakanky. 1 lyžičku sušenej čakanky prelejeme 250 ml vriacej vody, hrnček prikryjeme pokrievkou a necháme 15 minút lúhovať. Potom scedíme a pijeme 2-3x denne. Čakankový čaj môžeme popíjať až 6 týždňov, potom je potrebné urobiť na 2 týždne prestávku.

Rebríček obyčajný

Rebríček obyčajný je tiež veľmi rozšírená bylina, ktorá pomáha zregenerovať pečeň. Táto rastlina zlepšuje trávenie, normalizuje činnosť pečene a chráni ju.

Pije sa vo forme horúceho čaju, ktorý pripravíme tak, že 1-2 lyžičky sušeného rebríčka zalejeme 250 ml horúcej, nie vriacej vody a necháme 10 minút lúhovať. Čaj precedíme a pijeme po dúškoch 3x denne. Rebríček obyčajný by sa nemal užívať dlhodobo.

Tip ako zregenerovať pečeň

Zregenerovať pečeň môžete skúsiť aj pomocou kúpeľa z ovsených vločiek. A ako ho pripravíme? 1 kg ovsených vločiek zalejeme vriacou vodou, necháme ich asi 5-10 minút odstáť a potom precedíme tekutinu do vane. Kúpeľ by mal trvať maximálne 20 minút a môžeme si ho dopriať 3x týždenne.

Upozornenie

  • Užívanie jednotlivých bylín odporúčame konzultovať s lekárom.
  • Pestrec spracovávajte v rukaviciach kvôli ostrým tŕňom.
  • Čakanku nepoužívajte v tehotenstve, pestrec sa užíva až po 1. trimestri tehotenstva a rebríček v tehotenstve užívajte len v obmedzenom množstve.
  • Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button