ŠportZdravie a krása

Cviky proti bolesti chrbta – ako na ne?

cviky proti bolesti chrbtaBolesti chrbta trápia veľké množstvo ľudí. Je to dané sedavým zamestnaním aj nedostatkom pohybu. Aby vás chrbát nebolel, je potrebné posilniť stred tela, tzn. nielen chrbtové, ale aj brušné svalstvo. Nasledujúce cviky proti bolesti chrbta vám určite pomôžu.

Pretiahnutie chrbta

Sadnite si a nohy natiahnite pred seba, s výdychom sa predkloňte a ruky dajte ku špičkám nôh. S nádychom sa vráťte späť. Predkláňajte sa len čo vám to ide, nechoďte do bolesti. Opakujte 10x.

Uvoľnenie chrbtice 1

Ľahnite si na chrbát, ruky majte natiahnuté do strán dlaňami nadol. Nohy pokrčte v kolenách a zdvihnite. Pomaly pretočte hlavu na jednu stranu a nohy pretočte na druhú stranu a položte ich na zem.

V tejto pozícii chvíľu vydržte a potom plynule pretočte hlavu i nohy krížom na druhú stranu. Nezadržujte dych a pravidelne dýchajte. Cvik opakujte 10x.

Polovičný most veľmi dobrý cvik proti bolesti chrbta

Ľahnite si na chrbát, ruky natiahnite pozdĺž tela dlaňami nadol. Pokrčte nohy a oprite sa chodidlami o zem. Pomaly odlepujte panvu od zeme a zdvíhajte ju do výšky. Pomaly rolujte stavec po stavci.

So zdvihnutou panvou vydržte 5-10 sekúnd a potom ju pomaly položte späť na zem. Tento cvik opakujte 10x.

Uvoľnenie chrbtice 2

cvičenie na chrbátĽahnite si na chrbát, ruky natiahnite do strán dlaňami nadol. Pravú nohu nechajte natiahnutú, ľavú pokrčte a oprite ju chodidlom o koleno pravej nohy.

Teraz natočte hlavu doľava a koleno ľavej nohy pretočte na pravú stranu a položte ho na zem.

V tejto pozícii chvíľu vydržte a cvik opakujte na druhú stranu. Nezabudnite zmeniť aj postavenie nôh. Pravidelne dýchajte. Cvik opakujte 10x.

Superman

Ľahnite si na brucho, ruky a nohy natiahnuté. Zatiahnite sedacie svaly a nadvihnite nohy aj ruky nad podložku. Zdvihnite aj hrudník a hlavu, ale pozerajte sa stále na zem.

Vydržte v tejto pozícii asi 5 sekúnd a potom sa položte späť na zem. Cvik opakujte 10-15x. Nezabúdajte dýchať.

Kolená k hrudníku

Ľahnite si na chrbát, pravú nohu natiahnite a ľavú nohu pokrčte a zopnite okolo kolena ruky. Nohu pomaly pritiahnite k hrudníku a vyrdžte v tejto pozícii pár sekúnd.

Opakujte rovnakým spôsobom pre druhú nohu. Nakoniec pritiahnite k hrudníku obe nohy naraz a chvíľu vydržte.

Mačacie chrbty

cvik mačací chrbátKľaknite si na všetky štyri. Vyhrbte hrudník čo najviac nahor, hlavu zbaľte a pozerajte sa na brucho. S výdychom sa prehnite na druhú stranu a hlavu mierne zakloňte. Brucho držte stále pevné. Opakujte 15x.

Ako prevenciu proti bolestiam chrbta cvičte pravidelne aspoň 3-4x týždenne.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button