Ako si vyrobiť domáci odličovač?
Večerné dôkladné odlíčenie a vyčistenie pleti je pre zdravie a krásu pleti nevyhnutné. Ak nie ste spokojní s kupovanými odličovacími prostriedkami, ktoré často obsahujú škodlivé látky a môžu tak dráždiť oči, skúste si vyrobiť domáci odličovač. V našom článku nájdete recept na domáci prírodný dvojfázový odličovač, ktorého výroba je veľmi jednoduchá a lacná.
Rastlinný olej na domáci odličovač
Na výrobu domáceho odličovača budeme potrebovať kvalitný rastlinný olej. Vyberte si podľa typu pleti a požadovaných účinkov:
- Ricínový olej – má antibakteriálne, antivírusové a protiplesňové účinky, pleť zvláčňuje, hydratuje a regeneruje, bráni tvorbe vrások a vyhladzuje už vzniknuté vrásky. Je vhodný najmä na suchú, citlivú a zrelú pleť. Ricínový olej navyše podporuje rast rias a obočia.
- Olivový olej – olivový olej je vhodný na všetky typy pleti, je veľmi dobre znášaný. Hydratuje a zvláčňuje pleť.
- Šípkový olej – šípkový olej je veľmi vhodný na ošetrovanie očných partií, používa sa na suchú a zrelú pleť, pôsobí proti vráskam, má protizápalové účinky. Šípkový olej si ľahko vyrobíte doma.
- Arganový olej – arganový olej môžete použiť na všetky typy pleti, obzvlášť na suchú a citlivú pleť, bojuje proti vráskam, má protizápalové a antibakteriálne účinky.
- Mandľový olej – mandľový olej sa hodí na všetky typy pleti, najmä na pleť suchú, citlivú a podráždenú. Pleť hydratuje, zvláčňuje a je vhodný aj na aknóznu pleť.
- Avokádový olej – avokádový olej navracia jas a elasticitu zvädnutej pleti, je vhodný na suchú pleť a očné okolie.
- Tekvicový olej – tekvicový olej má vysoký obsah zinku, preto sa hodí na pleť, ktorá je postihnutá ekzémom alebo akné.
- Olej z hroznových jadierok – olej z hroznových jadierok sa používa na mastnú pleť. Rýchlo sa vstrebáva a nezanecháva pocit mastnoty. Má regeneračné a hydratačné účinky a chráni pred stratou elasticity pleti.
- Sezamový olej – sezamový olej je pre svoje čistiace schopnosti naozaj veľmi vhodný na odličovanie pleti. Pomáha predchádzať vzniku akné, odstraňuje odumreté kožné bunky a prebytočnú mastnotu. Má tiež antibakteriálne, antivírusové a protizápalové účinky. Je vhodný aj na precitlivenú pleť.
Postup ako vyrobiť domáci odličovač
Domáci odličovač pripravíte tak, že iba zmiešate 2 diely obyčajnej vody s 1 dielom rastlinného oleja (alebo kombinácia olejov) a výslednú emulziu prelejete do vysterilizovanej uzatvárateľnej fľaštičky. Pred použitím je potrebné odličovač vždy pretrepať, aby sa spojili obe zložky.
Ak chcete, aby mal domáci odličovač ešte lepšie účinky, môžete pridať aj éterický olej (na 10 ml rastlinného oleja pridajte 1 kvapku éterického oleja). Na normálnu pleť môžete pridať éterický olej pačuli, šalviu muškátovú, či santal. Éterické oleje levanduľa, či neroli vám pomôžu starať sa o suchú a citlivú pleť.
Na mastnú pleť použite éterický olej medovka, grapefruit alebo citrón. Aknózna pleť ocení éterické oleje tea tree, bergamot, či rozmarín.
Upozornenie pri výrobe domácich odličovačov
- Éterické oleje ylang-ylang a levanduľa nie sú vhodné pri nízkom krvnom tlaku.
- Éterický olej rozmarín sa nesmie používať pri vysokom krvnom tlaku, horúčke, epilepsii a v tehotenstve.
- Éterický olej šalvia muškátová nepoužívajte v tehotenstve.
- Éterický olej medovka nepoužívajte na poškodenú, či podráždenú pleť.
- Éterické oleje môžu zriedkavo vyvolať alergickú reakciu, preto je odporúčané urobiť pred ich použitím kontrolný test a vyskúšať ich najskôr na jemnú kožu na zápästí.
- Overte si, že netrpíte alergiou na žiadnu zo zložiek, ktoré sú obsiahnuté v podomácky pripravenom odličovači.
- Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.
Prečítajte si aj tieto články ako si vyrobiť: