Ako liečiť

Ako zmierniť tehotenské nevoľnosti?

tehotenská nevoľnosťPrvé tri mesiace bývajú pre nastávajúcu mamičku náročné. Telo sa prispôsobuje dieťatku a s tým sú spojené aj tehotenské nevoľnosti. Uvedomuje si, že za pár mesiacov, až porodí, sa jej život od základu zmení. Rad mamičiek sa týchto komplikácií obáva, pretože už o tom veľa počuli od kamarátok a príbuzných. Prečo sa tieto nevoľnosti objavujú skraja tehotenstva a ako im predísť? Prinášame pár tipov a trikov ako tehotenské nevoľnosti zmierniť.

Čo všetko je potrebné, ak chcete zmierniť tehotenské nevoľnosti:

  • trpezlivosť
  • dobré stravovacie návyky
  • dostatok času

Čo spôsobuje tehotenské nevoľnosti

Podľa štatistík trpia týmito zdravotnými problémami približne tri štvrtiny žien, každá v inej intenzite.

Zatiaľ čo u niektorých sa vyskytnú len okrajovo, v iných prípadoch ide o nepríjemnú komplikáciu. Síce nie je nebezpečná, ale tiež nijako neprispieva k pohode nastávajúce mamičky.

Za tieto nevoľnosti môžu predovšetkým hormonálne zmeny. Presnejšie povedané ide o hladinu hormónu HCG v krvi, ktorá kulminuje zhruba medzi 8.10. týždňom tehotenstva.

Ako predísť tehotenským nevoľnostiam

Hneď po prebudení by žena mala ostať ležať v posteli a zahryznúť nejakú sušienku, aby si zvýšila hladinu cukru v krvi (ak teda nie je diabetička). Vstávať by mala pomaly, podľa toho, ako sa cíti.

Neodporúčajú sa prudké pohyby, kvôli závratom a strate rovnováhy. Potom by mala v pokoji raňajkovať. Je dobré vyhnúť sa pokrmom tučným, príliš sladkým a mastným.

Čo by mal obsahovať jedálniček v tehotenstve

Gravidná žena by mala mať dostatočný prísun čerstvého ovocia, zeleniny a vlákniny. Ak čakáte dieťa, doprajte si počas dňa jedlo päťkrát alebo aj viackrát, ale jedzte menej. Jedlo ktoré je príliš tučné, mastné, ostré a korenené nie je vhodné, pretože dráždi tráviaci trakt, čo môže viesť k nepríjemným tehotenským nevoľnostiam.

Budúce mamičky by mali taktiež veľa odpočívať, aby načerpali dostatok energie a síl. Ranné tehotenské nevoľnosti, sprevádzané vracaním, bývajú vyčerpávajúce.

Netreba zabúdať na dostatočný pitný režim

Dôležité je dodržiavať pitný režim, ideálna je pramenitá voda. Avšak pozor na to, aby ste nepili len pramenitú vodu, to by bolo viac na škodu, než na osoh.

Tehotné ženy by mali veľa piť najmä vtedy, keď veľa zvracajú, aby predišli dehydratácii. Rozhodne nie je zdravé vyhýbať sa nápojom len preto, aby žena nemusela stále odbiehať na malú.

Tipy ako zmierniť nevoľnosti počas tehotenstva

Vyskúšajte, čo vám najviac vyhovuje, a pokojne si to naservírujte na raňajky, aj keď ste to predtým nejedli.

Nechoďte nikam nalačno. Nie ste chorá, ale tehotná. Vaše nevoľnosti majú príčiny v hormonálnych zmenách, nie v tom, že by ste mali zlé trávenie.

Nevstávajte ráno na poslednú chvíľu, vyhnite sa stresu.

tehotenské nevoľnostiJedlo poriadne rozžujte a zjedzte pokojne menšiu porciu. Potom si dajte desiatu a jedzte častejšie, ale menšie porcie.

Ak trpíte nevoľnosťami, závratmi, celkovou slabosťou a vadia vám pachy, vyhýbajte sa miestam, kde je vydýchaný vzduch, pravidelne vetrajte, neustále majte po ruke fľašu s čerstvou vodou.

V lekárni je možné dostať lieky, ktoré tehotenské nevoľnosti potláčajú, opýtajte sa na ne svojho ošetrujúceho gynekológa.

Varovanie

Ak v sebe nič neudržíte a vraciate, dbajte na to, aby ste mali aspoň dostatok tekutín. Pri najmenšom podozrení na blížiacej sa dehydratácie okamžite kontaktujte lekára a upozornite ho na to.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button