Ako liečiť

Samovoľný potrat: Príznaky a liečba

samovoľný potrat príznaky a liečbaVeľmi nepríjemnou záležitosťou, s ktorou sa mnoho žien môže stretnúť, je samovoľný potrat. Má nielen zdravotný dopad, ale silno pôsobí aj na psychiku ženy. Pocit, že stratila nenarodené dieťa ešte pred tým, než sa vlastne do tehotenstva poriadne vžila, je skutočne pre mnoho žien a dievčat veľkou ranou. Samovoľný potrat: Príznaky a liečba.

Čo je to samovoľný potrat?

Pri samovoľnom potrate dochádza k tomu, že plod je už v skorej fáze poškodený a dochádza k jeho odumretiu, a to bez cudzieho zavinenia.

Rozlišujú sa dva základné typy samovoľného potratu. Ak nastáva v období prvých 12 týždňov tehotenstva, jedná sa o skorý potrat.

V prípade, že prebehne medzi 13. – 28. týždňom tehotenstva, ide už o neskorý samovoľný potrat.

Príznaky samovoľného potratu

Žena samozrejme spozná, že došlo k samovoľnému potratu. Najmä vtedy, keď ide o neskorý potrat.

chronický únavový syndrómMedzi najčastejšie príznaky u skorého samovoľného potratu patria:

  • Bolesti v dôsledku sťahov
  • Krvácanie

Čo sa týka neskorého potratu, hlavnými príznakmi sú:

  • Bolesti
  • Výtok plodovej vody

Príčiny samovoľného potratu

Príčin, ktoré spôsobujú samovoľný potrat, prípadne naň môžu mať vplyv, existuje mnoho. Problém býva často v nesprávnej životospráve nastávajúcej matky, avšak môže tkvieť tiež priamo v plode, ktorý je chybný a poškodený.

Z hľadiska životosprávy majú negatívny vplyv napríklad fajčenie počas tehotenstva, vysoké dávky kofeínu v podobe kávových nápojov, samozrejme tiež konzumácia drog a alkoholu. Ženy, ktoré berú drogy a pijú alkohol, sú na samovoľný potrat oveľa náchylnejšie.

Liečba

hospitalizácia v nemocniciAko náhle žena počas tehotenstva začne krvácať z maternice, prípadne ju sužujú nepríjemné bolesti, ktoré sú spojené s maternicovými sťahmi, je bezpodmienečne nutné sa čo najrýchlejšie dopraviť do nemocnice, na pôrodné oddelenie.

Ak hrozí samovoľný potrat, je potrebné byť v úplnom pokoji na lôžku. Lekári potom podávajú zvýšené množstvo vitamínov a tiež špeciálne lieky.

Ak je samovoľný potrat už v pokročilejšom štádiu, lekári zvyčajne tehotenstvo ukončia.

Čo je potrebné pri samovoľnom potrate?

Samovoľnému potratu nikdy nemožno so stopercentnou istotou zamedziť. Ak sa táto nepríjemná udalosť stane, je vhodné taktiež v prípade potreby navštíviť psychológa, ktorý toto obdobie pomôže žene lepšie a rýchlejšie prekonať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button