Ako liečiťZdravie a krása

Ako liečiť pálenie záhy prírodnou cestou?

ako odstrániť pálenie záhyPrinášame vám rady a tipy, ako bojovať s pálením záhy prírodnou cestou. Pyrózu, čiže pálenie záhy, už asi zažil takmer každý, často sa s ním stretávajú najmä tehotné ženy. Pálenie záhy sa však objavuje aj po konzumácii niektorých druhov potravín, nápojov alebo aj z iných príčin. Ak sa chcete vyhnúť zbytočnému užívaniu tabliet, ktoré okrem účinných látok často obsahujú aj zbytočné a škodlivé „éčka“, vyskúšajte naše rady. Nasledujúce riadky vám ukážu, ako bojovať s pálením záhy prírodnou cestou.

Prečo liečiť pálenie záhy prírodnou cestou

Pálenie záhy je spôsobené prienikom žalúdočných štiav a natrávenej potravy zo žalúdka späť do pažeráka. Vzhľadom k tomu, že pažerák nie je tak dobre chránený, ako žalúdočná stena, kyselina chlorovodíková môže naleptávať a dráždiť sliznicu pažeráka, čo spôsobuje pocity pálenia, ktoré môžu trvať niekoľko minút alebo hodín.

V prvom rade je vhodné upraviť jedálniček. Dôležité je jesť v menších porciách pravidelne niekoľkokrát denne.

Obmedzte príjem tučných a pikantných jedál, cibule, cesnaku a paradajok, vhodná nie je ani mäta, čokoláda a čerstvé pečivo. Nepite príliš veľa kofeínových, alkoholických, citrusových, perlivých a príliš teplých nápojov, ktoré môžu zvyšovať kyslosť v žalúdku.

Pálenie záhy v tehotenstve

tehotenské komplikáciePálenie záhy v tehotenstve je spôsobené hormonálnymi zmenami, ktoré znižujú napätie stien tráviaceho traktu. To má za následok zníženú funkciu zvierača medzi žalúdkom a pažerákom a pomalšie vyprázdňovanie žalúdka.

Ďalším dôvodom pálenia záhy v tehotenstve je zväčšujúca sa maternica, ktorá tlačí na žalúdok a posúva ho s postupujúcim tehotenstvom stále vyššie. Pálenie záhy býva preto najhoršie v posledných mesiacoch tehotenstva.

Neliečené pálenie záhy

Tu by ste mali spestriť svoju pozornosť, pretože pretrvávajúce a neriešené pálenie záhy nie je zanedbania hodná maličkosť.

Neustálym dráždením sliznice pažeráka žalúdočnou kyselinou, ktorá v sebe obsahuje aj agresívnu kyselinu chlorovodíkovú, sa totiž môže po určitej dobe poškodiť jeho sliznica až natoľko, že môže byť príčinou rakoviny žalúdka.

Nemali by ste podceňovať ani stav, ak sa u vás pálenie záhy vyskytuje častejšie ako 3 krát do týždňa. V takom prípade odporúčame vyhľadať lekársku pomoc.

Aké bylinky pomáhajú proti páleniu záhy

  • Zázvor – pri prvotných príznakoch pálenia záhy si skúste uvariť zázvorový čaj. Zázvor je pri žalúdočných problémoch veľkým pomocníkom. Jeho prednosťou je, že dokáže chrániť žalúdok tým, že zablokuje žalúdočnú kyselinu. Zázvor má protizápalový a liečivý účinok na tráviaci trakt, pôsobí ako prvá pomoc pri pálení záhy. Zázvorový čaj pripravíte tak, že 1 lyžičku očisteného a nastrúhaného koreňa zázvoru zalejete 250 ml vriacej vody a necháte ho 10 minút lúhovať.
  • Medovka lekárska a pamajorán obyčajný – tieto bylinky napomáhajú tráveniu, čím pomáhajú zastaviť návrat kyslých žalúdočných štiav do pažeráka.
  • Rebríček obyčajný – čaj z rebríčka obyčajného zlepšuje trávenie a odstraňuje pálenie záhy. Vrchovatú čajovú lyžičku rebríčka zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte odstáť. Potom preceďte a pite po dúškoch, čaj užívajte ráno a večer.
  • Harmanček pravý – harmanček pravý pôsobí silne protizápalovo v oblasti zažívacieho traktu. Pomáha tiež proti nevoľnosti a plynatosti. Čaj pripravíte preliatím 2 lyžičiek sušeného harmančeka 250 ml vriacej vody. Nechajte ho 10 – 15 minút lúhovať a potom preceďte. Čaj užívajte 2 – 3x denne.
  • Puškvorec obyčajný – čaj z podzemku puškvorca, ktorý pôsobí proti nechutenstvu, upokojuje podráždený a prekyslený žalúdok a podporuje trávenie. Tento čaj sa pripravuje za studena. Zarovnanú čajovú lyžičku puškvorca zalejte na noc 250 ml vody. Ráno čaj trochu zohrejte a potom sceďte.
  • Púpava lekárska – púpava lekárska, čiže púpava, pomáha proti páleniu záhy a pri žalúdočných a tráviacich problémoch. Čaj pripravíte preliatím 1 čajovej lyžičky sušeného koreňa púpavy 250 ml vriacej vody s následným 15-minútovým vylúhovaním. Čaj pite 2x denne.
  • Rimbaba – rimbaba má skvelé účinky proti migrénam, využijete ju však aj proti páleniu záhy. Môžete ju užívať vo forme tinktúry. Recept na tinktúru z rimbaby obyčajnej nájdete tu: Ako vyzrieť na migrénu prírodnou cestou.

A ako bojovať s pálením záhy pomocou prírodných surovín, ktoré určite nájdete doma

  • Jablčný ocotjablčný ocot urýchľuje trávenie. Skúste si do jablčného octu naložiť niektoré zo sušených byliniek, ktoré pôsobia proti páleniu záhy. Fľašu s octom a bylinkami nechajte stáť asi 3 týždne na slnečnom mieste, potom ho preceďte a nalejte do čistej fľaše. Ako prevenciu proti páleniu záhy užívajte 1 čajovú lyžičku octu ráno nalačno. Skvele tak podporíte vaše trávenie.
  • Ovsené vločky – ovsené vločky (najmä surové) obsahujú veľké množstvo vlákniny, ktorá urýchľuje proces trávenia a obmedzuje tvorbu kyseliny spôsobujúcej pálenie záhy.
  • ovocie a zeleninaOvocie a zelenina – ovocie a zelenina dokáže zmierniť príznaky pálenia záhy vďaka svojmu obsahu vlákniny, ktorá urýchľuje proces trávenia. Pomáha tiež neutralizovať žalúdočné kyseliny. Zaraďte do svojho jedálnička viac banánov, marhúľ, vodného melónu, zemiakov, listovej zeleniny, karfiolu, mrkvy, zeleru, petržlenu a brokolice.
  • Medzi ďalšie potraviny, ktoré pomáhajú proti páleniu záhy patrí kurkuma, mandle, ryža, med a ďalšie.
  • Z éterických olejov proti páleniu záhy pomáhajú najmä éterické oleje citrón, mandarínka, pomaranč, či kardamón. Vyskúšajte pridať 3 – 5 kvapiek niektorého éterického oleja do vody v aromalampe. V tehotenstve s aromaterapiou začnite až od 2. trimestra.

Upozornenie

  • Pamajorán obyčajný, rimbaba a puškvorec obyčajný neužívajte v tehotenstve.
  • Užívanie harmančeka v tehotenstve sa neodporúča, ak ste alergička, alergia by sa mohla preniesť aj na nenarodené dieťa.
  • Rebríček obyčajný neužívajte dlhodobo. V tehotenstve ho užívajte len v obmedzených dávkach.
  • Čaj z púpavy lekárskej môžete užívať v poslednom trimestri tehotenstva v maximálnom množstve 1 až 2 šálok denne.
  • Užitie jednotlivých bylín odporúčame konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom, obzvlášť, ak užívate nejaké lieky.
  • Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button