Ako liečiť

Ako sa lieči preeklampsia v tehotenstve?

ako sa lieči preeklampsiaAni ženám v tehotenstve sa nevyhýbajú závažné ochorenia. Viac ako 5% budúcich mamičiek sa stretáva s chorobou zvanou preeklampsia. Aké sú jej príznaky a akým spôsobom sa lieči? Odpovede nájdete v tomto článku.

Obsah článku:

  • Čo je preeklampsia
  • Príznaky
  • Ako spoznať preeklampsiu
  • Postup liečby

Čo je to preeklampsia?

Preeklampsia je ochorením, ktoré je výlučne späté s obdobím tehotenstva, a to najmä jeho druhou polovicou.

Najviac rizikovou skupinou sú prvorodičky. Častejší výskyt je aj u žien, ktoré očakávajú narodenie potomka a ešte nedosiahli vek 20 rokov, rovnaký problém ťaží aj ženy vo veku nad 40 rokov, čo je všeobecne vek, kedy už je tehotenstvo pomerne rizikovou záležitosťou.

liečba preeklampsie a príznaky chorobyNezriedka kedy sa však preeklampsia objavuje aj u žien, ktoré čakajú dvojčatá. Svoju úlohu tu zohráva aj to, či sa choroba objavila v rodine už niekedy predtým.

Preeklampsiu môže vyvolať tiež zvýšený krvný tlak.

Príznaky preeklampsie

Choroba sa dá zistiť podľa mnohých príznakov. Medzi hlavné patrí najmä vysoký krvný tlak. Dochádza tiež k nadmernému obsahu bielkovín v moči.

Preeklampsia má negatívny vplyv na činnosť obličiek.

Ďalšie príznaky:

Ako spoznať preeklampsiu?

tehotenská cholestázaVzhľadom na to, že príznaky môžu byť samy o sebe vyvolané iným ochorením, možno v podstate preeklampsiu zistiť len na základe vyšetrenia lekárom-gynekológom. Najčastejšie sa tak deje pri preventívnych prehliadkach.

Pokiaľ vás niektorý z vyššie uvedených problémov ťaží, neváhajte sa s tým zveriť doktorovi, môže tak rýchlejšie diagnostikovať ochorenie a včas naň reagovať.

Pri nedostatočnej liečbe, respektíve neliečení, môže dôjsť k významným komplikáciám počas tehotenstva, ktoré v konečnom dôsledku spôsobia trvalé poškodenie vnútorných orgánov, a to vrátane mozgu. Ide o závažné ochorenie, ktoré ohrozuje život nielen vášho dieťaťa, ale aj priamo váš.

Postup liečby

Liečba preeklampsie záleží na tom, v akom štádiu tehotenstva sa na túto chorobu príde, respektíve v akom štádiu vývoja je dieťa, ktoré v sebe nosíte.

Ak je plod ešte nezrelý, možno chorobu liečiť, alebo aspoň znížiť jej príznaky, pomocou bežných liekov na znižovanie krvného tlaku. Okrem toho lekári predpisujú tiež zvýšený prísun magnézia sulfátu. Niekedy sa nasadzujú ešte kortikosteroidy.

V prípade, že sa ochorenie už naplno prejavuje a nachádzate sa v neskorej fáze tehotenstva, je jediným spôsobom liečby pôrod. Dôležité je, aby ste boli neustále pod dozorom lekárov, teda je úplne nevyhnutná hospitalizácia v pôrodnici.

Pri výrazných problémoch spočíva riešenie vo vyvolaní predčasného pôrodu, a to cisárskym rezom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button