Ako na tehotenské nevoľnosti?

ako na tehotenské nevoľnostiS tehotenskóu nevoľnosťou sa v živote stretne väčšina žien. Tieto nevoľnosti sa vyskytujú predovšetkým v prvom trimestri a dokážu tehotenstvo veľmi znepríjemniť. Vyskytnúť sa môžu v akomkoľvek okamihu dňa alebo noci. Najčastejšie sa však vyskytujú skoro ráno. Hlavnou príčinou týchto nevoľností sú hormonálne zmeny v organizme. Nevoľnosť však môže byť vyvolaná tiež klesajúcou a stúpajúcou hladinou cukru v krvi či nedostatkom vitamínov. Ako na tehotenské nevoľnosti?

Čo všetko ovplyvňuje tehotenské nevoľnosti?


Potraviny

Ak vás trápia tehotenské nevoľnosti najmä ráno, je dôležité začať svoj deň pomalým vstávaním. Pritom ešte pred vstaním z postele sa pokúste zjesť nejaké nedráždivé jedlo – napr. suchý rožok alebo piškóty.

potraviny proti tehotenským nevoľnostiamAk vás trápi nevoľnosť v priebehu celého dňa, snažte sa jesť menšie porcie, ale zato častejšie. So sebou vždy noste nejaké výživné maličkosti (sušené ovocie, celozrnné tyčinky …), aby ste mali čo zahryznúť, kedykoľvek vás prepadne hlad. Vynechajte tučné potraviny a potraviny s výraznou vôňou. Naopak by vám mali pomôcť suché rožky, zemiaky, či ryža. Zásadne sa nenúťte do jedla, na ktoré nemáte chuť – doprajte si len to, čo vám vonia a chutí.

Večer pred spaním zjedzte druhú večeru bohatú na bielkoviny a zložité sacharidy – napríklad pohárik mlieka a celozrnnú žemľu.

Tekutiny

Na tehotenské nevoľnosti veľmi dobre pomáhajú ovocné a zeleninové šťavy. Vynikajúca je mrkvová šťava. Šťava z jabĺk či pomarančov má tiež veľmi blahodarný účinok. Niektoré ženy majú dobré skúsenosti s tekutinami, ktoré sú sladené hroznovým cukrom.


Bylinky na tehotenské nevoľnosti

Veľmi efektívnym prostriedkom na odstránenie tehotenských nevoľnosti je zázvor. O jeho blahodarných účinkoch na tráviaci trakt sa vie už celé stáročia. Jeho použitie je pritom úplne bezpečné aj v tehotenstve. Vyskúšať môžete zázvorový čaj. Tento čaj je najúčinnejší ak ho pripravíte priamo z čerstvého zázvoru. Okrem čaju možno zakúpiť zázvorové pivo, existuje zázvor kandizovaný, zázvorové pečivo či zázvorové lízanky. Pomôcť môže aj harmančekový čaj. Pozrite si aj článok ako liečiť závraty pomocou byliniek.

Odpočinok

odpočínok v tehotenstve a nevoľnosťNezabúdajte na odpočinok – dostatočne relaxujte a spite! Tiež duševná a fyzická únava prispieva k vzniku a ovplyvňuje tehotenské nevoľnosti s nutkaním na zvracanie.

Lekár

Ak vraciate príliš často a máte tehotenské nevoľnosti naozaj takmer neustále, bude potrebné lekárske vyšetrenie. Nie každé zvracanie je vyvolané tehotenstvom, a preto je vhodné vylúčiť aj iné príčiny. Lekár vám navyše môže predpísať lieky proti zvracaniu. K ich užitiu sa však uchyľujte len vo veľmi závažných prípadoch.

Varovanie


Nikdy neužívajte akékoľvek voľne dostupné lieky proti nevoľnosti bez vedomia lekára.

Odporúčané články:

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo! Prípravky na dezinfekciu rúk. Momentálne prebieha aj súťaž o auto Škoda Scalia.

Mohlo by vás zaujímať

Ako na bezpečné a pohodlné kúpanie bábätka?

Máte doma bábätko a čaká vás prvé kúpanie? Mnoho čerstvých rodičov sa tohto úkonu bojí …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.