Ako liečiť

Ako na závraty?

ako liečiť závratyAko na závraty? Závrat je porucha rovnováhy, ktorej centrum je uložené vo vnútornom uchu. Porucha rovnováhy vzniká najčastejšie nedostatkom centrálnej koordinácie medzi svalovými a optickými vnemami. Ľahší závrat zažil snáď každý z nás, je to akoby sa dostavil pocit neistoty v stoji. V ťažších prípadoch ide o stav, že sa s nami točí celý svet. Pocity závratov sú väčšinou neškodné, niekedy ale môžu byť prvými príznakmi nejakej choroby.

Psychické príčiny závratu

ako sa zbaviť závratov a mihania pred očamiZávraty môžeme mať pri pohľade z výšky nadol – vrchol skaly a strmý zráz do údolia, pohľad z mosta do hĺbky tečúcej rieky, pohľad z vysokej veže, pohľad z otvoreného priestoru do hĺbky a ostatné podobné pozície, ktoré nás desia a vyvolávajú pocit strachu a úzkosti, zvracanie a stratu rovnováhy.

Takéto závraty sú neškodné, a rýchlo odznejú, keď pozíciu zmeníme.

Môžu byť nebezpečné pri strate stability a rovnováhy, a preto je nutné sa vyvarovať tým miestam, kde by mohlo hroziť bezprostredné nebezpečenstvo pádu.

Závrat ako prvý príznak choroby

Príčin závratu môže byť veľa, môže byť aj dôsledkom otráv rôznymi látkami a ich pôsobením na mozgové tkanivo. Ale môže ísť o signál nejakej závažnejšej choroby uší, očí, mozgu alebo nervového systému.

Nepodceňujte preto tieto situácie závratu točivé, výkyvné, nechcené bočné pohyby, pocity úzkosti, bezvedomie až kolaps a vyhľadajte lekára.

Meniérova choroba

Vyznačuje sa závratmi krútiaceho charakteru, spojené s hučaním v ušiach a nedoslýchavosťou, objavuje sa aj nevoľnosť.

Ide o nepríjemné ochorenie vnútorného ucha. Diagnózu môže spoľahlivo určiť lekár po vyšetrení.

Zápal nervov vnútorného ucha

Tento zápal môže vyvolať náhle závraty a výpadok sluchu, často bez sprievodných znakov. Na zmiernenie stavu vám lekár predpíše lieky, ktoré však základné ochorenie neliečia.

Ochorenie väčšinou odíde samo, ale často až za niekoľko mesiacov.

Rady proti závratom a ako im predchádzať

závraty a príznaky chorôbVyvarujte sa situáciám, ktoré u vás vyvolávajú závraty. Po dlhej chorobe, ktorú ste preležali v posteli, sa vyhýbajte náhlym a prudkým zmenám pohybu tela.

Vyhľadajte lekára ihneď, keď sa objavia trvalé, časté alebo ťažké záchvaty závratu.

Je to dôležité hlavne v tých prípadoch, kedy sa súčasne so závratmi prejavia ešte ďalšie príznaky, ktoré sa predtým nevyskytovali.

Varovanie

Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter. Web stránka www.akoapreco.com neručí za škody vzniknuté použitím informácií (čiastočnými alebo úplnými), ktoré sú uvedené v článku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button