AkoaPreco.com > Ako liečiť > Ako liečiť depresie?

Ako liečiť depresie?

ako liečiť depresiePretrvávajúca zlá nálada, pocity stiesnenosti, ktorých sa nemôžete baviť, týmito stavmi počas života trpí každý z nás. Môže sa jednať len o chvíľkovú záležitosť, ktorá je vyvolaná napríklad úmrtím niekoho blízkeho, prípadne inou náhlou ťažkou situáciou. V takomto prípade všetko zvyčajne samo časom odznie. Ak však trvajú tieto stavy dlhšiu dobu, jedná sa už o patologický smútok, ktorý sa nazýva depresiou. Ako liečiť depresie? 10 rád, ako premôcť depresívne stavy.

Čo je to depresia?


Depresia je termín, ktorý mnohí z nás používajú celkom často. Zvyčajne však majú na mysli skôr chvíľkovú psychickú obtiaž, ktorá je vyvolaná nejakým vonkajším činiteľom. Behom niekoľkých hodín či dní ale sama odznie.

Až vtedy, ak je dlhodobého charakteru, jedná sa o skutočnú depresiu, ktorú je potrebné liečiť. Keď sa ťažké depresívne stavy neliečia, môžu končiť aj tragicky. Nižšie sa zameriame skôr na stavy depresie, ktoré nie sú také vážne a dajú sa liečiť svojpomocne.

Príznaky depresie

Kto nejakú depresiu zažil, iste by bol schopný identifikovať javy a príznaky, ktoré ju sprevádzajú.

Všeobecne patria medzi najvýznamnejšie príznaky depresie tieto:

  • smútok
  • znížené sebavedomie
  • pocit beznádeje
  • nerozhodnosť
  • nechuť k čomukoľvek
  • znížený pracovný výkon
  • náladovosť

Rady, ako premôcť depresie

1. Starostlivosť o zdravie

Prvým predpokladom toho, ako sa vyvarovať depresie, prípadne sa jej čo najrýchlejšie zbaviť, je starostlivosť o vlastné zdravie. Známe porekadlo hovorí: „V zdravom tele zdravý duch“. A je na tom veľa pravdy. Ak žijete zdravo, je váš organizmus vitálny, čo sa prejavuje aj na celkovej psychickej pohode.

2. Pravidelná strava

detoxikácia organizmu a jedálniček pre detoxikačnú kúruÁno, depresiu môže vyvolať aj hlad a zlý jedálniček. Človek, ktorý nepravidelne a málo je, je náchylnejší na zlé myšlienky.

3. Hovorte o svojom probléme

Ak trpíte depresiou, nie je dobré sa uzavrieť do seba a úplne vylúčiť svoje okolie. O problémoch je potrebné hovoriť so svojimi najbližšími.

Za depresiami často stoja rôzne rodinné a finančné problémy, ale napríklad aj ťažkosti v zamestnaní. Tým, že si o svojom probléme pohovoríte, pomôže vám to ho rýchlejšie prekonať a tým sa aj zbaviť stavu depresie.


4. Riešenie problému

Ak vás trápi depresia vyvolaná nejakým závažným problémom, neodkladajte jeho riešenie na neurčito, tým sa vám rozhodne neuľaví. Je potrebné problém čo najrýchlejšie odstrániť, zmizne tak dôvod, ktorý vám depresiu spôsobil.

5. Denná rutina

Niekomu môže pomôcť, keď si vytvorí pravidelný denný plán, rutinu. Pevne stanoveným denným režimom totiž minimalizujete riziko, že vás stretne niečo neočakávané, čo by mohlo depresiu spôsobiť, prípadne ju predĺžiť. Naopak ale aj pravidelná denná rutina a vykonávanie tých istých činností každý deň, môže viesť k tomu že človek začne mať depresie, preto je dobré občas robiť nové a nové a rôzne netradičné činnosti/aktivity.

6. Žiadny alkohol

ako obmedziť pitie alkoholuDepresie sa mnoho ľudí snaží zahnať alkoholom. To je ale to najhoršie, čo môžu urobiť. Alkohol vás rozhodne problémov a depresie nezbaví, skôr ich naopak prehĺbi. Na druhý deň potom, ako vytriezviete, sa budete cítiť ešte horšie ako predtým.

7. Žiadne drogy

Platí tu to isté ako v prípade alkoholu. Nenájde sa snáď nikto, komu by dlhodobé užívanie drog či alkoholu pomohlo vyriešiť jeho depresívne stavy.

ako trenovať beh na polmaraton8. Pravidelné športovanie

Opäť treba spomenúť porekadlo “V zdravom tele zdravý duch”. Ak trpíte stavmi úzkosti, choďte si zašportovať.

Možno budete prekvapení, ako vám po fyzickom výkone bude oveľa lepšie.

9. Vyhnite sa stresu


Vyhýbajte sa stresovým situáciám. Snažte sa všetko riešiť s kľudom a nadhľadom.

10. Zájdite k odborníkovi

V prípade, že vás stavy úzkosti, prípadne iné príznaky depresie dlhšiu dobu neprechádzajú, rozhodne je vhodné vyhľadať lekára špecialistu. Majte na pamäti, že depresia môže byť vážnym psychickým ochorením, ktorého sa v určitej fáze bez odbornej pomoci len tak ľahko nezbavíte.

Mohlo by vás zaujímať

ako zvládnuť opicu

Ako predísť opici?

A už je to tu zase! Máte opicu. Hoci sa dušujete, že tentoraz budete piť alkohol …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.