Ako vyberať osvetlenie do interiéru?
Správne osvetlenie do interiéru je dôležité, šetrí naše oči, vytvára potrebnú atmosféru a v posledných rokoch je aj významným dizajnovým prvkom. Výber vhodného osvetlenia nie je tak jednoduchý, ako by sa zdal. Každá miestnosť potrebuje niečo iné, a preto je dôležité náš výber nezanedbať. Ak na to máte, môže vám pomôcť odborník. V ostatných prípadoch sa musíte spoliehať na svoj vkus, cit a získané informácie. Aj my sa vám pokúsime poradiť, aby váš výber nebol chybný. Ako vyberať osvetlenie do interiéru?
Čo treba na osvetlenie do interiéru:
- informácie
- predstavu
- štipku vkusu
- cit
- chuť a nejaké tie peniaze na realizáciu
Moderné osvetlenie do interiéru
V súčasnej dobe máme na slovenskom trhu už široký výber z rôznych dizajnov a typov osvetlenia. Vybrať si môžete od moderných, cez retro až po unikátne a jedinečné návrhárske kúsky.
Okrem dizajnu si však môžete vybrať aj z celej rady lámp rozčlenených podľa účelnosti – stropné, nástenné, stolové, stojaté a podobne.
Každé z týchto osvetlení sa hodí do iného priestoru, ktorý potrebuje aj inú intenzitu a farbu osvetlenia.
Na osvetlenie do interiéru môžete v súčasnosti vyberať medzi klasickými žiarovkami, halogénovými žiarovkami, úspornými žiarovkami, žiarivkami, bodovkami a LED osvetlením. Každé z nich má svoje pre a svoje proti, ako sa v tejto širokej ponuke vyznať a aké osvetlenie do interiéru je vhodné do akého priestoru?
Základné parametre miestnosti
Základom každej miestnosti je stropné osvetlenie. Tvorí dominantu miestnosti a dáva jej dušu.
Toto stropné osvetlenie by nemalo byť príliš oslnivé, svetlo by malo dobre osvetľovať miestnosť, avšak jeho svetlo by malo byť mäkké a postupne sa rozptyľujúce.
Osvetlenie do obývačky
V obývacej miestnosti takým dôrazným prvkom býva práve luster, ktorý môže byť veľmi rozličných dizajnov.
Vzhľad a počet ramien sa odvíja nielen od veľkosti miestnosti, ale aj od výšky stropu. Ak je váš strop vyšší, môžete si dopriať masívnejší luster s istými prvkami extravagancie.
Osvetlenie do spálne
Čo sa týka spálne, iste oceníte ak svetlo nebude až tak ostré, ak bude na diaľkové ovládanie a so zabudovaným stmievačom.
V chodbe by stropné svetlo nemalo byť ani príliš slabé, ale ani silné, pretože každý väčší rozdiel je zbytočnou námahou pre oči.
Osvetlenie na toalete
Na záchode si vystačíte iba so stropným svetlom, do ktorého však neinštalujte halogénové alebo iné úsporné žiarovky, pretože tu ide iba o nárazové osvetľovanie priestorov. Použitie týchto žiaroviek na toaletu je neefektívne.
Okrem centrálneho osvetlenia sa však žiadny domov nezaobíde ani bez ďalších druhov osvetlenia, ktoré sú mnohokrát praktickou záležitosťou, často však aj dizajnovým prvkom, či faktorom navodzujúcim príjemnú atmosféru domova.
Nástenné lampy a osvetlenie interiéru
Pokiaľ nie je jedálenský stôl v centre miestnosti alebo v samostatnom priestore – jedálni, je potrebné, aby okrem centrálneho osvetlenia v miestnosti bolo použité osvetlenie aj nástenné, ktoré je umiestnené nad stolom v dostatočnej výške.
Je dôležité, aby toto svetlo bolo mäkké s postupným rozptylom, aby stôl ani príliš neoslňovalo, ale zároveň aby ho neponechávalo v tme.
Odborníci odporúčajú využívať nad jedálenským stolom kužeľovité tienidlá, ktoré svetlo príjemne a prirodzene rozptýlia.
Nástenné svetlá používame aj v iných miestnostiach, napríklad v kúpeľni. Tam sú vhodné k dokonalému osvetleniu zrkadiel. Pri výbere svetiel do kúpeľne je potrebné dbať na bezpečnosť osvetlenia.
Svetlo by malo mať dvojaké opláštenie odolné proti vode a označenie IP 54. Pre dôkladné osvetlenie zrkadla je dobré zavesiť z každej strany zrkadla po jednom takom nástennom svetle.
Osvetlenie do kuchyne
V kuchyni sa nástenné lampy používajú hlavne k dôkladnému osvetleniu pracovnej plochy. Iba centrálne svetlo nám totiž také dôkladné osvetlenie nezaistí. Na osvetlenie plochy sa často využívajú žiarivky.
Podhľady a nadhľady sú súčasťou moderného dizajnu, ktorým máme možnosť teplo a mäkko osvetliť celý priestor.
Toto svetlo zvyčajne nie je samo o sebe dostačujúce, ale pôsobí veľmi príjemne, hrejivo, vytvára atmosféru a vizuálne mení veľkosť miestnosti. Na osvetlenie sa používajú žiarivky, bodovky, prípadne aj LED osvetlenie. LED osvetlenie je však najdrahším, aj keď najúspornejší variantom. S takým osvetlením sa môžeme stretnúť najčastejšie v obývacej izbe a spálni.
Na chodbách a schodoch bývajú často využívané žiarivky a LED svetlá k nočnému osvetleniu schodísk, kedy je osvetlenie zabudované do spodnej časti stien pozdĺž celého schodiska.
Nočné osvetlenie do interiéru
Bodovky sú skvelou variantou pre nočné osvetlenie. Často vytvára ďalšie osvetlenie v kuchyni, kde je zabudované do líšt kuchynských liniek, alebo prípadne v spálni u šatníkových skríň a podobne.
Bodovky nie je vhodné využívať na osvetlenie celých priestorov a využívať ich ako centrálne osvetlenie, pretože sú dosť ostré. Na strope by potom s nimi vynikli prípadné nerovnosti a iné nedostatky.
Pri komplexnom osvetlení miestnosti bodovkami by to neprospelo ani našim očiam. Efektívne sú však tam, kde chceme osvetliť nejaký tmavý priestor.
Ak túžite po vyzdvihovaní tmavého kúta, skúste tam umiestniť nejakú vitrínu alebo zaujímavý obraz, ktorý necháte s pomocou bodoviek efektívne osvetliť. Výsledok bude mať pozitívny vplyv na celú miestnosť.
Stojacie lampy
Existuje ich celá rada – veľkých, malých, užívateľských alebo dekoračných ….
Všetko záleží od toho, kam ich chcete postaviť a na aký účel by mali slúžiť. Stojaté lampy sú ideálne všade tam, kde sú tmavé kúty a nie je možné využiť na ich osvetlenie centrálne alebo nástenné svetlá.
Každá obývacia izba sa nezaobíde aspoň bez jedného takéhoto osvetlenia, ktoré nielenže navodzuje atmosféru, ale má aj účelnú odnož s väčším zdrojom svetla, ktorú môžeme využiť večer, napríklad na čítanie alebo ku štepovaniu ponožiek.
V spálni tvorí nevyhnutnú súčasť pre večerné chvíľky, kde okrem atmosféry sú aj veľmi praktickou záležitosťou. Stojaté lampy v spálňach sú malé a mali by dostatočne osvetľovať miestnosť na čítanie, a preto by nemali byť príliš ostré, zároveň tiež nemajú rušiť partnera, ktorý by rád spal.
Stolové lampy sú nevyhnutnou súčasťou každého pracovného stola, u detí obzvlášť. Všeobecne je dôležité klásť veľký dôraz na poriadne osvetlenie detskej izby. Izba dieťaťa by mal byť poriadne osvetlená, avšak svetlo by nemalo byť príliš ostré a oslnivé, napriek tomu však dostatočné, aby mu to umožnilo čítať si a hrať sa s minimálnym zaťažovaním očí.
Stolové lampy vyberáme tak, aby mali dostatočne veľké tienidlo, neboli príliš ostré a nevytvárali príliš veľký kontrast medzi svetlom a tmou. Výška stolovej lampy by mala byť o niečo nižšia než náš pohľad, to preto, aby nás neoslňovala a mala by stáť na náprotivnej strane, než akou rukou píšeme.
Tipy ako vyberať osvetlenie do interiéru
Skôr ako vyrazíte na nákupy je dôležité urobiť si predstavu, čo by ste chceli s pomocou svetiel dosiahnuť a akú atmosféru chcete dať priestoru. Aký má váš interiér štýl? Majú lampy zjednotiť, podčiarknuť alebo trochu rozptýliť celkový dizajn interiéru?
Je dôležité, aby ste mali okrem množstva lámp aj dostatok zdrojov – dostatočné množstvo, vhodne umiestnené a to tak, aby ste celý systém nepreťažili.
U malých detí rozhodne využijete aj nočné osvetlenie do interiéru.