ElektronikaDomácnosť

Ako vymeniť vypínač osvetlenia?

vymeniť vypínač v domeVymeniť vypínač v bytoch znamená v podstate dva vypínače, na jeden či dva obvody, odborne sa tomu hovorí jedno alebo dvojpólový. Pri jedno obvodovom ide o jedno zapnutie žiarovky alebo iného zdroja svetla, u dvoj-obvodového aj o to, že je svietidlo viac-žiarovkové a je rozdelené tak, že môže svietiť jedna či druhá polovica alebo obe súčasne.

Ako môžeme vymeniť vypínač?

Najčastejším koncom a teda výmenou vypínača je to, že praskne vnútorná pružinka čiže pierko. Pružinka je stavaná na určitý počet vypnutí a zapnutí, ale raz za čas sa stane, že už nevydrží. Pružinka sa kúpiť nedá, takže musíme vymeniť vypínač celý.

Vypneme poistky, to je základný krok, pretože inak môže dôjsť k vážnemu úrazu.

Menší skrutkovač zasunieme pod zvislý okraj vypínača, aby sa uvoľnila osička kolísky.

Vnútorná časť vypínača drží na dvoch skrutkách. Tie skrutkovačom uvoľníme a pootočením vnútra si cez okrúhle otvory vnútro vyberieme.

výmena vypínača a jeho schémaZo steny do vypínača vedú dva vodiče (drôty), keď je vypínač jednopólový a ak je dvojpólový, tak tri. U novších elektrických inštaláciách sú tri alebo štyri, ale jeden z nich je zelený, to je uzemnenie.

Ak chceme vymeniť vypínač, musíme uvoľniť všetky vodiče a zapamätať si, ako boli zaskrutkované.

Ak je vypínač farebne i tvarovo odlišný, je potrebné vymeniť aj vonkajší rámček. Ten je prichytený tiež dvoma skrutkami, ktoré skrutkovačom trochu uvoľníme a pootočením rámčeka cez okrúhle otvory a cez hlavičky skrutiek ho zložíme.

Vymeniť vypínač zahŕňa aj nahodenie nového

vymenenie starého vypínačaTeraz nasleduje opačný proces, najprv podľa potreby na stenu montujeme rámček. Do nového vnútra vypínača uchytíme za hlavičky skrutiek všetky vodiče tak, ako boli upevnené v starom.

Ak je vypínač jednopólový, je to jednoduché, pretože nemáme vlastne možnosť, ako to spliesť, len môžeme svetlo prepólovať.

Pre dvojpólové vypínače platí, že keď zameníme vodiče, môžeme vyraziť poistky. Zo steny totiž vedú tri káble, pokiaľ bol elektrikár šikovný, je jeden z nich napríklad hnedý alebo inak farebný, ale nie zelený alebo žltozelený, to je vždy uzemnenie. Takže tu je opatrnosť dôležitá.

Ak máme skúšačku, môžeme káble pred spätnou montážou prekontrolovať, svietiť by mali u dvojpolohového tie, ktoré dáme každý na jednu stranu vnútrajšku, zvyšný kábel, to je nulák, doprostred.

Nahodenie poistiek

Nahodíme poistky. Ak sa svietidlo rozsvietilo, sme šikovní. Ak to zableskne a poistky vyletia, mali sme síce snahu, ale drôtov bolo veľa. Odskrutkujeme káble a dva prehodíme. Proces potom pokračuje nahodením poistiek a skúškou. Teraz by sa nemalo už nič stáť.

Nezabudneme zapojiť aj uzemnenie, ak zo steny vychádza zelený či žltozelený kábel.

Vnútro vypínača pripevníme na stenu. Kolísku (či dve, pokiaľ ide o vypínač dvojpólový) nasadíme na jednej strane a druhú trochu odsunieme, aby sme mohli zasunúť aj stredovú os kolísky do otvoru po strane rámčeka.

Ak nám os kolísky zapadla a vypínač cvaká, môžeme zapnúť poistky a svietiť. Práca s vypínačom je práca s elektrickým prúdom, a ten je vždy nebezpečný, pretože vás môže zasiahnuť, takže ak si nieste istý či zvládnete vymeniť vypínač, radšej pozvite odborníka.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button