Domácnosť

Ako napojiť flexo potrubie digestora?

napojiť flexo potrubie digestoraOdsávače pár čiže digestory sú jedným z bežných kuchynských zariadení. Pomáhajú odstraňovať prebytočné výpary, ktoré vznikajú počas varenia. Aby však boli účinné a pary odchádzali preč z miestnosti, je potrebné ich napojiť na komín pomocou potrubia. Jedným z variantov je použitie flexo potrubia. Ako napojiť flexo potrubie digestora?

Flexo potrubie síce nie je najvhodnejšie, pretože kvôli nerovným stenám bráni v úplne voľnom priechode vzduchu, napriek tomu je celkom obľúbené. Je to dané najmä z dôvodu nízkej obstarávacej ceny a tiež pomerne jednoduchej inštalácie.

V článku sa dozviete:

  • Spôsob napojenia
  • Výhody flexo potrubia
  • Nevýhody
  • Aké budú náklady

Spôsob napojenia flexo potrubia

digestor s odsávanímOdťahové potrubie je v zásade potrebné len u tých typov digestorov, ktoré fungujú v odťahovom režime. To znamená, že pary a vzduch odsávajú mimo miestnosť, skrz komín do vonkajšieho prostredia. Ako na montáž digestora v kuchyni?

Dôležité je si uvedomiť, že flexo potrubie by malo byť čo najkratšie a zároveň tiež čo najmenej zahnuté.

V opačnom prípade totiž vzduch nebude prúdiť s dostatočným odťahom a bude sa vracať späť do miestnosti.

Vzdialenosť digestora od komína

Pri napojení zvoľte potrubie, ktoré má rovnaký priemer ako je maximálny priemer priamo pri digestore. Spravidla sú odťahové priemery digestorov okolo 15 cm.

Ako náhle je priemer menší, dochádza k zníženiu odťahu a zároveň pri prevádzke digestora vzniká príliš veľký hluk.

Rozmery a tvar flexo potrubia

Či už zvolíte flexo potrubie či iný typ (spiro rúry, KG rúry), je podstatné umiestniť digestor čo najbližšie k vstupu do komína, maximálne 2 – 3 metre.

Rúru pred inštaláciou skráťte do požadovanej veľkosti (nožnicami na plech) a pripevnite k otvoru digestora a komína. Na koncoch použite spojky. Flexo rúra musí byť čo najrovnejšia. Ak je príliš zakrútená, zníži to sací výkon, a to až o 50%. Zároveň sa pri odťahu zvýši hlučnosť kvôli veľkému odporu.

Sklon

digestor v kuchyniSvoju úlohu hrá tiež sklon. Flexo potrubie má stúpať hore, avšak nie v príliš veľkom uhle, inak vnútri kondenzujúca para bude stekať do digestora.

Ideálny sklon je okolo 10°. Ak je vyšší, je vhodné na zariadenie inštalovať špeciálny odvádzač kondenzátu.

Pozrite sa aj na článok: Ako odstrániť zápach z digestora?

Výhody flexo potrubia

  • Nízka obstarávacia cena
  • Jednoduchá montáž

Nevýhody

  • Hlučnosť
  • Neatraktívny vzhľad

Aké budú náklady na flexo potrubie?

Flexo potrubie sa dá v obchodoch zaobstarať od cca 9 €, na upevnenie je potrebné si dokúpiť ešte spojky, ktoré vyjdú na zhruba 1,85 €/kus. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť digestor.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button