DomácnosťNávody

Ako postaviť stropy v rodinnom dome?

postavenie stropov v rodinnom domeBez stropu nemožno bývať, to vie každý, ale aké, a ako si kúpiť stropy v rodinnom dome je veľkým problémom. Skôr to bolo jednoduché, klenba alebo trámy, ale dnes? Ako postaviť stropy v rodinnom dome?

Aké vlastnosti by mali mať stropy v rodinnom dome?

Stropy v rodinnom dome by mali byť dostatočne nosné, variabilné, s dobrými izolačnými vlastnosťami, ekologické, estetické a samozrejme čo najlacnejšie. Obmedzenie je v sile a nosnosti nosného muriva, avšak to by mal riešiť projektant. Mali by tu na seba nadväzovať zvislé aj vodorovné konštrukcie.

Strop zo sklobetónu je určite netradičnou možnosťou, kedy sklobetónové stropy vytvárajú železobetónový rám, v ktorom je upevnené bezpečnostné sklo. Výsledkom je väčšia svetlosť dolného interiéru.

Monolitické stropy a ich klady a zápory

konštrukcia pre stropy v rodinnom domeMonolitické stropy sa vytvárajú pomocou debnenia betónu a zvyčajne aj oceľovej výstuže. Princípom je v debnení vložená výstuž, ktorá sa jednoducho preleje betónom. Doba zrenia sú ale tri týždne. Klasické debnenie sa potom odstráni.

Výhodou monolitického systému sú skryté prievlaky a trámy, variabilita, dobrá zvuková nepriepustnosť, možnosť následného riešenia balkónov, ríms a ďalších podobných prvkov. Nevýhodou je ale väčšia námaha, vyššie náklady a dlhá technologická prestávka na vyzretie betónu, kedy sa nedá ďalej pracovať.

Monolitický strop so strateným debnením z prefabrikovaných stropných dosiek sa tvorí tak, že strop zložíme z prefabrikovaných betónových dosiek rôznych rozmerov. Na dosky potom položíme stužujúcu sieť a celú konštrukciu prelejeme betónom. Sila stropu je od 15 do 25 cm.

Ako stropy v rodinnom dome môžete použiť aj betónové dosky

Výhodou betónových stropných dosiek je variabilita a rovný povrch pre aplikáciu omietky. Nevýhodou je namáhavá manipulácia, dosky musí dimenzovať projektant a jednoduchý betón nemá príliš dobré tepelno-izolačné a akustické vlastnosti. Strop je vhodné použiť pre priestory s vyšším zaťažením a väčším rozporom.

Na podhľad sa používajú sadrokartónové dosky prichytávané k rebrám stropu. Za stratené debnenie možno použiť aj zdvojené stropné diely, keramické stropné panely, stropné dosky z pórobetónu, cemento-trieskové panely, panely z tvrdých plastov a odľahčené betónové monolity a ďalšie.

kovová kostra pre stropy v rodinnom domeOdľahčené betónové monolity sú ako stropy v rodinnom dome kombináciou klasického a strateného debnenia. Najskôr sa postaví drevený debniaci systém, naň položíme armovaciu oceľovú sieť. Potom sa položia spojené plastové elementy, ktoré vytvárajú dutý priestor.

Nakoniec sa táto dvojitá konštrukcia preleje betónom až do konečnej sily. Táto technológia výrazne ušetrí množstvo betónu, a tým pádom zníži hmotnosť celej konštrukcie a ušetrí náklady.

Vencovky ako stropy v rodinnom dome

Vencovka je murovací prvok na vonkajšej stropnej konštrukcii, kde spolupôsobenie s izolantom vytvára fixačnú rovinu na do-betónovanie stropu, a tiež na zabezpečenie požadovaného súčiniteľa prechodu tepla obvodovej konštrukcie.

Vencovky sú väčšinou keramické, prípadne z rovnakého materiálu ako stropné panely alebo vložky. Po vymurovaní vencoviek sa k nim z vnútornej strany priloží izolácia, potom sa vloží vodorovná výstuž a celý veniec sa zabetónuje. Výstužou sa dodatočne spevní stropná konštrukcia.

Stropné panely sú jednoduchšou metódou, ak sú ale dlhšie, je k ich inštalácii potrebný žeriav. Samozrejme základy stropu sú potom položené behom pár hodín. Stačí len zabetónovať škáry medzi panelmi a môže sa pokračovať vo výstavbe.

Strop sa dá riešiť aj inak, oceľovými preklady a vymurovaním stropníc, drevenými trámami a doskami, pre exkluzívnejšie stavby by sme nemali zatracovať ani klenby.

Mohlo by vás zaujímať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button