Ako sa pripraviť na bývanie v podkroví?
Bývanie v podkroví je vzrušujúce a svojím spôsobom výnimočné. Podkrovie dýcha akousi romantikou a zvláštnym puncom jedinečnosti. A čo viac? Je to v podstate najefektívnejší variant, ako získať nové bytové priestory.
Prestavba nevyužitého podkrovia svojpomocne, ponúka priestor pre uplatnenie vlastnej kreativity, úsporu finančných prostriedkov, a hlavne získanie nového skvelého bývania. Že ste ešte nikdy nič takého dôležitého nebudovali? Nájdite v sebe dostatok sebadôvery a pustite sa s chuťou do práce.
Čo robí bývanie v podkroví tak atraktívnym?
Nie sú to len ekonomické dôvody, ktoré sú nezanedbateľné. Predsa len stavebných pozemkov nie je toľko a sú príliš drahé. A keď chcete stavať v podkroví, nepotrebujete žiadny pozemok.
Nemusíte stavať strechu a ďalšie murivo, všetko už existuje. Bývanie pod skosenou strechou dáva veľký priestor tvorivej fantázii pri zariaďovaní, čo byt v plnom podlaží nemôže poskytnúť.
Podkrovné miestnosti typické skosenými stenami sú obdarené zvláštnym pôvabom.
Veľkolepé svetlo
Podkrovie disponuje dostatkom svetla. Vertikálne pôsobenie svetla, ktoré preniká do podkrovného bytu strešnými oknami do všetkých kútov, pôsobí veľmi upokojujúco.
Prvé slnečné lúče sú veľmi príjemné, ale iné je to uprostred leta. Najmä pri oknách orientovaných na juh potom nie sú vítané.
V kontraste so slnečnými lúčmi je to podobné aj s dažďom. Príjemné kvapky drobného dáždiku sa môžu zmeniť v priamo neznesiteľný hluk, ktorý spôsobí nekonečne trvajúci lejak.
Tieto nevýhody, ktoré sú pri podkrovných bytov známe, je nutné premyslieť a všetko vyhodnotiť. Nebuďte tým zaskočený a porovnajte si, že menované nevýhody, vyváži a navyše predbehne nepopierateľná príťažlivosť veľkého pohodlia, ktorým bývanie v podkroví disponuje.
Podkrovné miestnosti, situované v najvyššej časti domu, vzdialené od hluku a prašnosti z ulice, sú skvelým a bezpečným riešením pre vaše bývanie.
Vstup do podkrovia ─ dva typy
Prístup do podkrovných priestorov je spravidla riešený schodiskom. Pre aké sa rozhodnete vy? Ak má príchod do podkrovia vyriešený bezpečne a bez veľkých nárokov na priestor, je potrebné sa rozhodnúť medzi dvoma typmi.
Pevné schodisko má svoje stále miesto. Druhým variantom je pohyblivé schodisko. To vyžaduje podlahovú plochu, na ktorej stojí. Výhodou pohyblivého schodiska je jeho variabilnosť ─ je používané, len keď ho potrebujeme a nezasahuje trvalo do priestoru.
Technicky a remeselne je náročnejšie, a teda aj nákladnejšie, než pevne stavané modely. A tak je na vás, ako sa rozhodnete. Prikloníte sa k názoru: viac miesta, viac komfortu?
Drevo je nadčasový materiál
Je tiež nutné sa zamyslieť nad materiálom, ktorý bude tvoriť základný prvok podkrovia. Drevo je úžasný, teplý a prívetivý materiál, ktorý zásadnou mierou dodáva ráz životu pod strechou.
Drevený masív alebo drevo v podobe materiálov vyrobených na báze dreva môžete využiť ku konštrukcii prvkov krovov, na podlahy, parkety a nábytok.
Krásna drevená podlaha ─ to sú napríklad klasické parketové kazety, dobrou voľbou je tiež hotová parketová podlaha, ktorá pôsobí opticky hrejivo aj esteticky.
Šikmé línie nábytku
Nábytok pre bývanie v podkroví býva špeciálne vyrobený pre sklon strechy, teda zošikmená línia je aj súčasťou nábytku.
Pri výbere nábytku by sme mali s výraznými a tmavými farbami šetriť, teda voliť skôr jemné svetlé tóny farieb. Malým miestnostiam nesvedčia príliš tmavé farby, všetko by malo byť svetlé a prívetivé. To isté platí pre obkladacie panely.
Prečítajte si aj tieto články: